Մարդասիրական հրադադարը խախտել է ադրբեջանական կողմը․ԱՀ ԱԳՆ
Մարդասիրական հրադադարը խախտել է ադրբեջանական կողմը` ԱՀ ՊԲ-ի կողմից կրակի դադարեցման մասին հայտարարելուց ընդամենը րոպեներ անց։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական հրադադարի շարունակվող խախտումների վերաբերյալ
Ի հեճուկս 2020 թ․ հոկտեմբերի 9-10 Մոսկվայում Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ՝ մարդասիրական նպատակներով ռազմագերիների եւ զոհվածների մարմինների փոխանակման համար հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, ադրբեջանական բանակը, գտնվելով Թուրքիայի հրամանատարության եւ ղեկավարման ներքո, շարունակում է ագրեսիվ գործողությունները եւ Արցախի տարածքի հրետակոծությունները, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության եւ քաղաքացիական օբյեկտների վրա։
Մարդասիրական հրադադարը խախտել է ադրբեջանական կողմը` Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի կողմից կրակի դադարեցման մասին հայտարարելուց ընդամենը րոպեներ անց։ Ադրբեջանա-թուրքական ուժերը չդադարող հրթիռա-հրետանային գնդակոծությանը զուգահեռ հարձակումներ են ձեռնարկում առաջնագծի տարբեր ուղղություններով։ Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների եռյակ դաշինքի ագրեսիվ գործողությունների, այդ թվում՝ մարդասիրական հրադադարի մասին հայտարարելուց հետո Հադրութի ուղղությամբ դիվերսիոն հարձակումների արդյունքում սպանվել է չորս խաղաղ բնակիչ։
Թուրք-ադրբեջանական ուժերի փաստացի հրաժարումը՝ դադարեցնելու կրակը, միանշանակ վկայում է, որ Թուրքիան, չհասնելով իր առջեւ դրված նպատակներին եւ այդ պատճառով շահագրգռված չլինելով տարածաշրջանում ամուր խաղաղության հաստատման մեջ, հնարավոր բոլոր միջոցներով ձգտում է թույլ չտալ Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ համաձայնեցված մարդասիրական հրադադարի մասին պայմանավորվածության իրականացումը։ Թուրքիան չի հրաժարվում Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների ձեռքերով Հարավային Կովկասում իր աշխարհաքաղաքական ծավալապաշտական խնդիրները լուծելու փորձերից։
Այս պայմաններում, երբ մի կողմը՝ ի դեմս Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների, համառորեն ընդդիմանում է խաղաղության հաստատմանը, միջազգային հանրությունը պետք է վճռական միջոցներ ձեռնարկի, այդ թվում՝ պարտադրող բնույթի՝ տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնման համար։ Այս ուղղությամբ կարեւոր քայլ է նաեւ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը»։

The Artsakh Foreign Ministry on Monday issued a statement on continuing violations of the humanitarian ceasefire by Azerbaijan. Below is the full text of the statement.
“Despite the agreement on a ceasefire for humanitarian purposes for the exchange of prisoners of war and bodies of the dead, reached in Moscow on 9-10 October 2020, with the mediation of the Russian Federation, the Azerbaijani army, being under the command and control of Turkey, continues its aggressive actions and shelling of the territory of the Republic of Artsakh, including attacks on peaceful population and civilian objects.
The humanitarian truce was broken by the Azerbaijani side just minutes after the announcement of a ceasefire by the Defence Army of the Republic of Artsakh. In parallel with the incessant rocket and artillery shelling, the Azerbaijani-Turkish forces are undertaking attacks in various parts of the front. As a result of the aggressive actions of the triple alliance of Turkey, Azerbaijan and international terrorists, including a sabotage attack in the direction of Hadrut after the announcement of the humanitarian truce, four civilians have been killed.
The actual refusal by the Azerbaijani-Turkish forces to cease fire clearly indicates that Turkey, which has not achieved its goals and therefore is not interested in establishing a lasting peace in the region, seeks by all means to prevent the realization of the agreement on humanitarian truce with the mediation of the Russian Federation. Turkey does not leave attempts to achieve its expansionist geopolitical objectives in the South Caucasus through the hands of Azerbaijan and international terrorists.
At a time when one side, represented by Turkey, Azerbaijan and international terrorists, is strongly opposed to the establishment of peace, the international community must take decisive measures, including coercive measures, to restore peace in the region. An important step in this direction is also the international recognition of the independence of the Republic of Artsakh."