Մարդասիրական հրադադարը խախտել է ադրբեջանական կողմը․ԱՀ ԱԳՆ
Մարդասիրական հրադադարը խախտել է ադրբեջանական կողմը` ԱՀ ՊԲ-ի կողմից կրակի դադարեցման մասին հայտարարելուց ընդամենը րոպեներ անց։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական հրադադարի շարունակվող խախտումների վերաբերյալ
Ի հեճուկս 2020 թ․ հոկտեմբերի 9-10 Մոսկվայում Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ՝ մարդասիրական նպատակներով ռազմագերիների եւ զոհվածների մարմինների փոխանակման համար հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, ադրբեջանական բանակը, գտնվելով Թուրքիայի հրամանատարության եւ ղեկավարման ներքո, շարունակում է ագրեսիվ գործողությունները եւ Արցախի տարածքի հրետակոծությունները, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության եւ քաղաքացիական օբյեկտների վրա։
Մարդասիրական հրադադարը խախտել է ադրբեջանական կողմը` Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի կողմից կրակի դադարեցման մասին հայտարարելուց ընդամենը րոպեներ անց։ Ադրբեջանա-թուրքական ուժերը չդադարող հրթիռա-հրետանային գնդակոծությանը զուգահեռ հարձակումներ են ձեռնարկում առաջնագծի տարբեր ուղղություններով։ Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների եռյակ դաշինքի ագրեսիվ գործողությունների, այդ թվում՝ մարդասիրական հրադադարի մասին հայտարարելուց հետո Հադրութի ուղղությամբ դիվերսիոն հարձակումների արդյունքում սպանվել է չորս խաղաղ բնակիչ։
Թուրք-ադրբեջանական ուժերի փաստացի հրաժարումը՝ դադարեցնելու կրակը, միանշանակ վկայում է, որ Թուրքիան, չհասնելով իր առջեւ դրված նպատակներին եւ այդ պատճառով շահագրգռված չլինելով տարածաշրջանում ամուր խաղաղության հաստատման մեջ, հնարավոր բոլոր միջոցներով ձգտում է թույլ չտալ Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ համաձայնեցված մարդասիրական հրադադարի մասին պայմանավորվածության իրականացումը։ Թուրքիան չի հրաժարվում Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների ձեռքերով Հարավային Կովկասում իր աշխարհաքաղաքական ծավալապաշտական խնդիրները լուծելու փորձերից։
Այս պայմաններում, երբ մի կողմը՝ ի դեմս Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ միջազգային ահաբեկիչների, համառորեն ընդդիմանում է խաղաղության հաստատմանը, միջազգային հանրությունը պետք է վճռական միջոցներ ձեռնարկի, այդ թվում՝ պարտադրող բնույթի՝ տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնման համար։ Այս ուղղությամբ կարեւոր քայլ է նաեւ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը»։

Гуманитарное перемирие было нарушено азербайджанской стороной – МИД Арцаха
Министерство иностранных дел Республики Арцах (НКР) выступило с заявлением о продолжающихся нарушениях Азербайджаном гуманитарного перемирия:
«Несмотря на достигнутые в Москве 9-10 октября 2020 года при посредничестве Российской Федерации договоренности о прекращении огня в гуманитарных целях для обмена военнопленными и телами погибших, азербайджанская армия, находящаяся под командованием и управлением Турции, продолжает агрессивные действия и обстрелы территории Республики Арцах, включая атаки на мирное население и гражданские объекты.
Гуманитарное перемирие было нарушено азербайджанской стороной всего через несколько минут после объявления о прекращении огня Армией обороны Республики Арцах. Параллельно с непрекращающимися ракетно-артиллерийскими обстрелами азербайджано-турецкие силы предпринимают атаки на различных участках фронта. В результате агрессивных действий тройственного союза Турции, Азербайджана и международных террористов, включая диверсионные атаки в направлении Гадрута уже после объявления о гуманитарном перемирии, были убиты четыре мирных жителя.
Фактический отказ азербайджано-турецких сил прекратить огонь однозначно указывает на то, что Турция, которая не достигла поставленных целей и поэтому не заинтересована в установлении прочного мира в регионе, стремится всеми возможным средствами не допустить реализацию договоренности о гуманитарном перемирии, согласованного при посредничестве Российской Федерации. Турция не оставляет попыток руками Азербайджана и международных террористов решить свои экспансионистские геополитические задачи на Южном Кавказе.
В условиях, когда одна сторона в лице Турции, Азербайджана и международных террористов упорно противится установлению мира, международное сообщество должно предпринять решительные меры, в том числе принудительного характера, для восстановления мира в регионе. Важным шагом в этом направлении также является международное признание независимости Республики Арцах».