Շուշիում վիրավորված ռուս լրագրող. Նույնիսկ Չեչնիայում չեմ տեսել նման դաժանություն
Լեռնային Ղարաբաղի Շուշի քաղաքում Ադրբեջանի կողմից սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու հրթիռակոծության հետևանքով վիրավորված ռուսաստանցի լրագրող Յուրի Կոտենոկը, որը Ստեփանակերտում մի քանի վիրահատությունից հետո տեղափոխվել է Երևան՝ «Էրեբունի» ԲԿ վերակենդանացման բաժանմունք, դեռևս հիշողություն կորուստը չի վերականգնել, չի հիշում նույնիսկ կնոջ հեռախոսհամարը: Հեռախոս են տվել նրան, բայց, ինչպես նշվում է, դժվար է օգտվելը:
«Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ին տված հարցազրույցում նա ասել է. «Մենք մեզ հետ չվերցրեցինք ոչ սաղավարտ, ոչ զրահաբաճկոն՝ մտածելով, թե Ստեփանակերտում ապահովված կլինենք պաշտպանիչ միջոցներով: Սակայն ճանապարհին իմացանք Շուշիի եկեղեցուն հասցված հարվածի մասին: Հասանք: Ես նկարում էի հեռախոսով, ավիառեժիմի վրա էր, բայց ինչ որ կերպ, այնուհանդերձ, կարողացել էին ազդանանը բռնել: Ենթադրում եմ՝ հարվածել են հեռախոսից ստացվող ազդանշանի ուղղությամբ: 20 րոպե քայլեցինք, նկարահանեցինք թիրախում հայտնված սրբապատկերները…»:
Նա ասել է, որ Հայր Անդրեասն  իրենց պատմել է՝ նկուղում հարվածի ժամանակ ընտանիք էր թաքնված: Հոգևորականը պատմել էր, որ անօդաչուները 15 րոպե պտտվել են, ապա բարձրացել:
Իրենք արդեն պատրաստվում էին հեռանալ, երբ երկրորդ հարվածն է հասցվել եկեղեցուն:
Հարց-Հիշո՞ւմ ես այդ պահը:
Յուրի Կոտենոկ -Սարսափելի հարված էր: Ես արդեն կարծում էի, որ սպանված եմ: Փորձում էի աղոթել, ուշքի եկա, սկսեցի վեր կենալ: Ինձ հետ էր երկրորդ լրագրողը՝ Լևոն Արզանովը: Կանչում եմ՝ «Լևա, Լևա»: Շուրջբոլորը  սարսափելի փոշի էր: Մարդիկ էին մոտենում, սկսեցին ինձ դուրս հանել: Մեքենայով ինձ հիվանդանոց էր տեղափոխում սարկավագը, ով  աղոթում էր ինձ համար։ Հետո ես ուշաթափվել եմ։ Արթնացա արդեն այստեղ։ Վերնաշապիկով եմ ծնվել, ոտքեր, ձեռքերիս, անգամ սրտիս մեջ միկրոսկոպիկ բեկորներ կան։ Սակայն ասում են` ապրել կարելի է։ Վիճակս նորմալ է։ Իմ հանդեպ վերաբերմունքը հրաշալի է, հոգ են տանում:
Հարց-Ի՞նչ հասկացար այս պատմությունից:
Յուրի Կոտենոկ-Կարծում եմ՝ նրանք հատուկ սպասել են, որ  տաճարում հավաքվեն մարդիկ ու հարվածեն: Ես նման դաժանության անգամ Չեչնիայում չեմ հանդիպել:
Հարց – Գիտե՞ս, որ նրանք հարվածել են ճիշտ նույն տեղին: Իսկ ասում են, որ արկը նույն տեղը երկու անգամ չի ընկնում…
Յուրի Կոտենոկ –Դա խոսում է այն մասին, որ անօդաչուների օպերատորները հատուկ նշանառում են: Ապշեցուցիչ է: Այնպես որ, բոլոր լրագրողներին, որոնք մնացել են այնտեղ աշխատելու՝ խորհուրդ եմ տալիս ամեն ինչ հաշվի առնել, նվազեցնել գաջեթների օգտագործումը: Տեխնոլոգիան այն մակարդակի է հասել, որ  կարող են հարվածել անգամ անհատապես:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի կողմից Շուշիի սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու հրթիռակոծության հետևանքով վիրավորվել էր 3 ռուսաստանցի լրագրող։ Նրանիցի երկուսը Երևանից արդեն տեղափոխվել են Մոսկվա , իսկ Կոտենոկին դեռ չի թույլատրվում տեղափոխել:

«Я такой жестокости даже в Чечне не встречал»: интервью с раненным в арцахском Шуши российским журналистом
13:09 13/10/2020
Главный редактор портала Сегодня.ру Юрий Котенок рассказал журналисту «КП» Александру Коцу, как попал под удар ВС Азербайджана в храме в Шуши:
«В тот день – 8 октября - азербайджанская авиация дважды нанесла удар по собору Святого Христа Всеспасителя в Шуше. После первой атаки к храму съехались журналисты, зафиксировали случившееся и уехали. Чуть позже сюда прибыла еще одна группа журналистов, в которой был и Юрий Котенок. Заряд влетел в то же самое место, в купол храма, когда репортеры были внутри. Левона Арзанова и Гранта Бадаляна увезли в больницу Шуши. Позже их вывезли на «скорой». Юрия Котенка сразу отправили в Степанакерт. После нескольких операций под утро его отправили вертолетом – в ереванский медцентр Эребуни. Здесь я и нашел его в реанимационном отделении. Мы давно знакомы, поэтому на «ты».
- Скучаешь? – подошел я к кровати.
- Да вот дали телефон, но тяжело пользоваться. Память отшибло, телефон жены никак не мог вспомнить, - говорит он уставшим голосом.
- А у меня для тебя подарок, - достаю из кармана увесистый осколок. – Его передал один из оперировавших тебя хирургов. Вот такое у тебя из стопы достали.
- Ядрена шишка!
- В Москву приедешь, отдам. Чтоб не потерял по дороге.
Юра вспоминает, что отмашки от местных властей на заезд в Карабах они ждали два дня – в приграничном Горисе. Снимающего и пишущего брата скопилось много, и запускали репортеров дозированно.
- Мы с собой не брали ни каски, ни бронежилеты, решили, что в Степанакерте нас обеспечат средствами защиты, - говорит Юра. – Но по дороге мы узнали о нанесенном ударе по храму в Шуше. Вот и заехали. Я снимал на телефон, он стоял на авиарежиме, но каким-то образом все равно это пробили. Мое предположение, что влупили на сигнал телефона. Минут 20 мы там ходили, снимали пораженные иконы…
- Мы были там за пару часов до вас.
- Да. Отец Андрей, настоятель храма, нам рассказывал, что в подвале во время удара пряталась семья. И мы уже собирались уезжать. Священник говорил, что беспилотники минут 15 кружили, а потом, видимо, поднялись. Там как раз над храмом был кусочек синего неба.
- Помнишь тот момент?
- Страшный удар. Разрыв материи. Я уже думал, что я убит. Пытался молиться, пришел в себя, начал вставать. Со мной был второй военкор – Левон Арзанов. Я зову: «Лева! Лева!» Кругом жуткая пылища. Прибежали люди, начали выносить меня. На машине в больницу вез дьякон, молился за меня. А потом я отключился. Очнулся уже здесь. В рубашке родился, руки, ноги, даже микроскопический осколок в сердце. Но сказали, жить с ним можно. Состояние нормальное. И отношение ко мне – отличное. Реально выхаживают меня.
- Что для себя понял из этой истории?
- Думаю, они специально ждут, пока скапливается народ в храме, и бьют. Я такой жестокости даже в Чечне не встречал.
- Ты знаешь, что они попали ровно в то же самое место? А говорят, что снаряд в одну воронку дважды не падает…
- Это говорит о том, что оператор наводит специально на ту же самую цель. Поразительно. Так что всем репортерам, кто остается там работать, - аккуратнее. Просчитывайте все. И минимизировать надо гаджеты при себе. Технологии дошли до такого уровня, что бить могут персонально».