Արցախում ադրբեջանական հարվածների հետևանքով զոհվել է 25 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել 100-ից ավելի մարդ
19:33 13/10/2020
Արցախի Հանրապետությունում ուժեղացված ռեժիմով աշխատանքներ են իրականացվում պատերազմի հենց առաջին օրվանից։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ԱՀ ԱԻ փրկարար ուժերի վարչության պետ Մեխակ Արզումանյանը։
«Ծառայության ողջ անձնակազմը կատարում է իր առջև դրված պարտականությունները։
Այս պահի դրությամբ հանրապետությունում ունենք 25 մահացած և 100-ից ավելի վիրավոր  քաղաքացիներ, վնասվել է5800-ից ավելի ինչպես մշակութային, այնպես էլ հասարակական նշանակության բնակելի օբյեկտներ»,- նշեց նա՚
Մեխակ Արզումանյանի խոսքով՝ այս պահին ծառայության հիմնական գործառույթներն ուղղված են չպայթած զինամթերքի հայտնաբերման և ոչնչացման աշխատանքներին։
«Ծառայության տնօրենի ցուցումով, այդ բոլոր չպայթած զենք-զինամթերքը հայտնաբերվում, տեղափոխվում է Ստեփանակերտի տարածքից դուրս և ոչնչացվում»,- տեղեկացրեց Արզումանյանը։
ԱԻ պետական ծառայության հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչության պետ Սասուն Սարուխանյանն էլ ասաց, որ փրկարարները թիկունքային առաջնագծում աշխատանքներ են իրականացնում։
«Երբ հրթիռակոծվեց, ապաստարաններում պատսպարվեց բնակչությունը՝ ԱԻՆ ողջ անձնակազմի ջանքերով։ Դրանից հետո խնդիր դրվեց ապաստանած բնակչությանն ապահովելու դեղորայքով, սննդով և անհրաժեշտ այլ իրերով։ Աշխատանքներին են միացել նաև ՀՀ մեր գործընկերները, ինչպես նաև ՀՀ ԲԸՏՄ խմբերը»,- ընդգծեց նա։

Вследствие ударов ВС Азербайджана в Арцахе погибли 25 мирных жителей, ранены – свыше 100
В Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике, НКР) в усиленном режиме проводятся работы с первого дня войны. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил глава Управления спасательных сил Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Мехак Арзуманян.
«Все сотрудники Службы выполняют поставленные перед ними задачи.
По положению на данный момент в Арцахе 25 погибших и свыше 100 раненых граждан, повреждены свыше 5800 как культурных, так и жилых объектов общественного назначения», – подчеркнул он.
По словам М. Арзуманяна, в данный момент основные функции Службы направлены на обнаружение неразорвавшихся боеприпасов и работы по их нейтрализации.
«Указом директора Службы, все обнаруженные неразорвавшиеся боеприпасы перевозят за территорию Степанакерта и уничтожаются», – проинформировал М. Арзуманян.
Начальник инспекции пожарной и технической безопасности Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Сасун Саруханян же, в свою очередь, отметил:
«Когда был произведен артобстрел, население было эвакуировано в убежищах, усилиями всех сотрудников МЧС. После этого была поставлена задача обеспечить гражданское население продуктами питания, лекарствами и предметами первой необходимости. К работам присоединились также наши коллеги из Армении, а также группы Инспекционного органа по охране природы и недрам».