Գերմանիան Թուրքիային կոչ է արել զերծ մնալ սադրանքներից
Թուրքիան պետք է զերծ մնա Միջերկրական ծովի արևելքում գազային վեճում սադրանքներից։ Reuters-ի փոխանցմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասը՝ ավելացնելով, որ Գերմանիան ի նշան համերաշխության կանգնելու է Կիպրոսի ու Հունաստանի կողքին՝ որպես ԵՄ գործըկեր։
«Եթե Թուրքիայի կառավարությունը հետաքրքրված է բանակցություններով, ինչպես հայտարարել է, ապա Անկարան պետք է վերջ դնի զսպումների ու սադրանքների միջև փոխազդեցություններին»,-հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարարը՝ Կիպրոս ու Հունաստան թռիչքից առաջ։
Նա առաջարկել է Թուրքիային բաց մնալ բանակցությունների համար և կոչ է արել Անկարային ձեռնպահ մնալ վիճելի տարածքներում գազի պաշարների հետազոտության իրականացումից։
Հիշեցնենք, որ երեկ թուրքական նավն ուղղություն է վերցրել Միջերկրական ծովի արևելյան հատված հետազոտությունների նպատակով, ինչից հետո Հունաստանը ԵՄ-ից պահանջել է պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ՝ օֆշորային գոտիներում հետազոտության իրավունքների մասով։

Turkey should refrain from provocation in a gas dispute in the eastern Mediterranean, German Foreign Minister Heiko Maas said on Tuesday, adding Germany stood in solidarity with Cyprus and Greece as EU partners, Reuters reported.
“Ankara must end the interplay between detente and provocation if the government is interested in talks - as it has repeatedly affirmed,” Maas said in Berlin before his flight to Cyprus and Greece.
He appealed to Turkey to remain open for talks and called on Ankara not to resume gas exploration in the more controversial sea areas.
The agency reminds that s Turkish ship set sail on Monday to carry out seismic surveys in the eastern Mediterranean, prompting Greece to issue a furious new demand for European Union sanctions on Ankara in a row over offshore exploration rights.