«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայաստանում ռուսասիրության ալիք է բարձրացել՝ երբեմնի ռուսատյացները սկսել են մեր ռազմավարական դաշնակցի անունով երդվել, պաշտոնական քարոզչությունը ևս ռուսամետության գծի մեջ է։
«Փաստորեն, պահանջվեց պատերազմ, որպեսզի շատերի համար առարկայական մակարդակում ընկալելի դառնա Ռուսաստանի՝ մեր ազգային անվտանգության ապահովման գործում ունեցած առանցքային դերակատարումը...»,- գրել է վարչապետի կողմից ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրված, ապա ինքնաբացարկ հայտարարած Վահրամ Ավետիսյանը։
Ինչո՞ւ 1 գիշերվա մեջ դարձաք ռուսասեր՝ հարցրինք «Իմ քայլի» պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանին։ Նա նեղսրտեց, թե իշխանությունը միշտ է կարևորել ՌԴ-ի դերակատարումը. «Ես համաձայն չեմ հակառուսական կամ պրոռուսական ձևակերպման, հարցադրման հետ, որովհետև մեր կուսակցության ծրագրային դրույթներում է ամեն ինչ նշված։ 2-րդ. Հայաստանը Ռուսաստանի հետ գտնվում է ռազմավարական համագործակցության՝ դաշինքի մեջ, հետևաբար, այդ շրջանակներում մեր հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակում»։
Նա համաձայն չէ, որ հակառուսական քայլերից մեկն էլ ժամանակին բարձր պաշտոններում սորոսականների նշանակումն էր. «Ցանկացած պետություն ինքն է վարում իր կադրային քաղաքականությունը, և կոռեկտ չէ դա համարել հակառուսական տրամադրություն»»։

«Грапарак»: В Армении поднялась волна любви к России
В Армении поднялась волна пророссийскости, некогда нагнетающие антироссийские настроения люди уже клянутся именем стратегического союзника Армении, официальная пропаганда также придерживается пророссийского курса, пишет газета «Грапарак».
«Фактически, нужна была война, чтобы многие на предметном уровне начали понимать ключевую роль России в деле обеспечения нашей национальной безопасности…», - написал выдвинутый премьер-министром на должность члена Конституционного суда, однако заявивший самоотвод Ваграм Аветисян.
Почему за одну ночь вы стали пророссийскими, спросил корреспондент издание у депутата фракции «Мой шаг» Овика Агазаряна. Он ответил, что власти всегда придавали важность роли РФ. «Я не согласен с формулировкой пророссийский или антироссийский, с такой постановкой вопроса, поскольку в программных положениях нашей партии все указано. Во-вторых, Армения осуществляет стратегическое сотрудничество с Россией, мы в одном союзе, следовательно, в рамках этого наши отношения находятся на высоком уровне».
Он также не согласился, что одним из антироссийских шагов было назначение в свое время на высокие посты соросовцев: «Любое государство самостоятельно проводит кадровую политику и некорректно считать это антироссийским настроением».