Դպրոցական արձակուրդներն կմեկնարկեն վաղվանից
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի որոշմամբ՝ կորոնավիրուսի պատճառով դպրոցական արձակուրդներն ավելի շուտ կմեկնարկեն։
«Հիմք ընդունելով ՀՀ առողջապահության նախարարի` ուսումնական հաստատություններում կրթական գործընթացը դադարեցնելու մասին այսօր ստացված գրությունը,
-Հաշվի առնելով` կորոնավիրուսային նոր հիվանդության` այսօր հրապարակված վարակակիրների թվի ռեկորդային վտանգավոր աճը (1058 դեպք կամ 36.8%),
-առողջապահական համակարգը հիմնականում ռազմաճակատին ի սպաս դնելու խիստ անհրաժեշտությունը,
ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը որոշում է կայացրել հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում հայտարարել աշնանային երկշաբաթյա արձակուրդ` նոյեմբերի 2-ից մեկնարկելիք արձակուրդի փոխարեն՝ հոկտեմբերի 15-ից մինչև հոկտեմբերի 29-ը: Դասերի վերսկսման ձևի մասին որոշումը կկայացվի երկու շաբաթից, ինչը ենթադրում է, որ հնարավորության դեպքում զգալի պետք է սահմանափակվի աշակերտների տեղաշարժը և շփումը:
Մեր պահանջն ու կոչն է, որ ռազմական դրության, ինչպես նաև կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման մեծ թվերի պայմաններում խստագույնս պահպանվեն հակահամաճարակային կանոնները՝ դրանով հնարավոր դարձնելով դասերի վերսկսումը:
ՀՀ առողջապահության նախարարի գրությամբ երկու շաբաթով կդադարեցվի նաև մանկապարտեզների, արվեստի, գեղարվեստի, երաժշտական և մարզադպրոցների աշխատանքը, ուսումնարանները, քոլեջները և բուհերը կանցնեն ամբողջությամբ հեռավար կրթության: Սույն գործընթացի հետագա շարունակության մասին որոշումներ կկայացվեն երկու շաբաթ հետո՝ ելնելով ընթացիկ իրավիճակից:
Համապատասխան գրությունները այսօր կուղարկվեն ուաումնական հաստատություններին»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նախարարը։

Из-за коронавируса школьные каникулы в Армении начнутся с завтрашнего дня
Решением министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араика Арутюняна, по причине коронавируса школьные каникулы начнутся раньше намеченного срока.
«Руководствуясь полученным сегодня от министра здравоохранения РА письмом о прекращении учебного процесса в образовательных учреждениях,
– С учетом опубликованного сегодня рекордно опасного роста числа инфицированных новым коронавирусным заболеванием (1058 случаев или 36.8%),
– Строгую необходимость поставить систему здравоохранения главным образом на обслуживание нужд фронта,
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении приняло решение об объявлении двухнедельных осенних каникул в государственных образовательных учреждениях, взамен на каникулы, которые должны были стартовать 2 ноября: каникулы начнутся с 15 по 29 октября.
Решение о возобновлении занятий будет принято через две недели, это предполагает, что передвижение и возможное общение школьников по возможности должно быть существенно ограничено», – отмечается в решении.