Ադրբեջանի ԶՈւ-ն պատսպարվում է Իրանի հետ պետական սահմանով. hայկական կողմը՝ Իրանին
Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության ռազմական կցորդ գնդապետ Բահման Սադեղինի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Լևոն Այվազյանը տեղեկացրել է, որ, չնայած հայկական կողմի բազմաթիվ հորդորներին, Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են կուտակումները և գործողությունների իրականացումը ԻԻՀ սահմանի երկայնքով` այդպիսով պատսպարվելով պետական սահմանով: Իրանական կողմին ևս մեկ անգամ ներկայացվել է Ադրբեջանի ԶՈւ գործողությունների` Իրանի հետ սահմանից անվտանգ հեռավորության վրա տեղափոխելու անհրաժեշտությունը:
Արցախի պաշտպանության բանակի անունից փոխանցվել է, որ նշված հատվածում իրավիճակի անփոփոխ մնալու դեպքում, ՊԲ-ն իրեն իրավունք է վերապահում կործանիչ հարվածներ հասցնել տվյալ հատվածում գտնվող Ադրբեջանի զինված ուժերին, որի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:

Армянская сторона – Тегерану: ВС Азербайджана продолжают прикрываться госграницей Ирана
Начальник Главного управления оборонной политики и международного сотрудничества министерства обороны Армении Левон Айвазян 16 октября встретился с военным атташе посольства Исламской Республики Иран в Республике Армения полковником Бахманом Садегини. Об этом сообщает пресс-служба МО Армении.
Левон Айвазян сообщил, что, несмотря на многочисленные призывы армянской стороны, вооруженные силы Азербайджана продолжают скопления и осуществление действий вдоль границы с Ираном, таким образом прикрываясь государственной границей ИРИ.
«Иранской стороне вновь представлена необходимость переноса военных действий
ВС Азербайджана на безопасное расстояние от границы с Ираном.
От имени Армии обороны Республики Арцах (НКР) было передано: в случае, если ситуация на данном участке останется без изменений, то АО оставляет за собой право нанесения разрушительных ударов по находящимся на данном участке ВС Азербайджана, всю ответственность за последствия которых понесет военно-политическое руководство Азербайджана», – говорится в сообщении.