Առողջապահության նախարարը՝ ռուս դեսպանին. Դժվարությունները կարողանում ենք հաղթահարել
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Սերգեյ Կոպիրկինի հետ:
ԱՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն, հանդիպման սկզբում նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը առողջապահության բնագավառում բազմակողմ օգնության համար` հատկապես շեշտադրելով վերջին շրջանում կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում, ինչպես նաև ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի հակազդման ուղղությամբ կատարվող շարունակական աշխատանքները:
«Սպառողների իրավունքների պաշտպանության և մարդու բարեկեցության ոլորտում վերահսկողության ՌԴ դաշնային ծառայության (Ռոսպոտրեբնադզոր) կողմից շուտով Հայաստանին կտրամադրվի ևս մեկ շարժական լաբորատորիա»,- ասել է նախարարը և կրկին շնորհակալություն հայտնել աջակցության համար:
Արսեն Թորոսյանն անդրադարձել է նաև ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակին և շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանն այն բոլոր ջանքերի համար, որոնք ուղղված են հակամարտության կարգավորմանը:
«Այնպես է ստացվել, որ այս պահին մեր առողջապահական համակարգն աշխատում է 3 ուղղությամբ. առաջին ուղղություն` պլանային միջոցառումներ (բուժօգնություն, ծննդօգնություն, իմունականխարգելում և այլն), երկրորդ` կորոնավիրուսային համավարակ, որն աճի միտում է ցուցաբերում վերջին շրջանում ինչպես մեզ մոտ, այնպես էլ` ողջ աշխարհում: Եվ երրորդ, հաշվի առնելով ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածությունը, Հայաստանի առողջապահական ոլորտը նաև տրամադրում է համապատասխան աջակցություն՝ ծանրաբեռնվածության թեթևացման նպատակով: Առողջապահական համակարգի 3 ուղղություններով ծանրաբեռնվածությունն, իհարկե, որոշակի դժվարություններ է առաջացնում, բայց մենք կարողանում ենք հաղթահարել»,- նշել է նախարարը:
Կողմերը փոխադարձ պատրաստակամություն են հայտնել` շարունակելու և ամրապնդելու առողջապահության ոլորտում համագործակցությունը:

Глава Минздрава Армении – послу РФ: Нам удается преодолевать сложности
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян провел встречу с чрезвычайным и полномочным послом России в РА Сергеем Копыркиным. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава РА.
В начале встречи министр поблагодарил Российскую Федерацию за многостороннюю помощь в сфере здравоохранения, особо акцентировав внимание на борьбе с пандемией коронавируса в последнее время, а также продолжительные работы по противодействию ВИЧ/СПИД.
«Федеральная служба по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор) вскоре Армении предоставит еще одну мобильную лабораторию», – сказал министр и вновь поблагодарил за содействие.
Арсен Торосян коснулся также ситуации в зоне карабахского конфликта и поблагодарил Российскую Федерацию за все усилия, направленные на урегулирование конфликта.
«Так вышло, что на данный момент наша система здравоохранения работает в 3 направлениях: плановые мероприятия (медпомощь, родовспоможение, иммунизация). Второе – пандемия коронавируса, где наблюдается тенденция роста как у нас, так и во всем мире. Третье – с учетом загруженности системы здравоохранения Арцаха вследствие боевых действий мы предоставляем соответствующую помощь, с целью снижения загруженности. Все это создает определенные сложности, но нам удается их преодолевать», – отметил министр.