Վրաստանի ԱԳՆ-ն «Կոմերսանտ»-ի տեղեկությունները սպեկուլյացիա է որակում
Վրաստանի ԱԳ նախարարությունը սպեկուլյացիա է որակել Վրաստանի օդային տարածքով ռազմական մատակարարումների մասին լուրերը։ Այդ մասին գրում է «Գրուզիա օնլայն»-ը։
Հիշեցնենք, որ «Կոմերսանտ»-ը երեկ տեղեկություններ էր հրապարակել, որոնց համաձայն, Թուրքիայից Վրաստանի օդային տարածքով ռազմական օդանավեր են վայրէջք կատարել Ադրբեջանում։ Ռուսական պարբերականը, վկայակոչելով իր աղբյուրին, հրապարակել էր չվերթների հստակ օրերը, օդանավերի մակնիշները, հայտարարել նաև առաջիկա օրերին նախատեսված թռիչքների մասին։
«Ավելի վաղ թուրքական կողմից ստացվել են դիմումներ՝ վրացական օդային տարածքով հեկտեմբերի 14-ի, 21-ի և 28-ի չվերթների իրականացման համար։ Աղբյուրներն ասում են, որ դրանց համար թույլտվություն է տրամադրվել»,- նշել էր «Կոմերսանտ»-ը։
«Ցավոք սրտի, վերջին օրերին ԶԼՄ-ները շարունակում են տարածել սպեկուլյատիվ տեղեկություններ Վրաստանի օդային տարածքով ռազմական մատակարարումների վերաբերյալ։ Ինչպես հայտնի է, Վրաստանը փակել է իր օդային տարածքը ռազմական տիպի թռիչքների համար, ինչի մասին մենք հրապարակային կերպով հայտարարել ենք։ Ինչ վերաբերում է քաղաքացիական ու հումանիտար թռիքչներին, ապա այդ առումով Վրաստանն ամբողջովին կատարում է իր միջազգային պարտավորությունները»,- նշել է ԱԳ նախարարությունն ու ավելացրել, որ նման թռիչքների համար հատուկ թույլտվության կարիք չկա։

МИД Грузии назвал спекуляцией распространенные сообщения о возможных военных перевозках через воздушное пространство Грузии. Об этом говорится в заявлении внешнеполитического ведомства страны, которое приводит портал Грузия Online.
«К сожалению, в последние дни в СМИ продолжают муссироваться спекуляции о возможных военных перевозках через воздушное пространство Грузии. Как известно, Грузия закрыла свое воздушное пространство для полетов военного типа, о чем мы публично заявили. Что касается гражданских и гуманитарных полетов, то в этой части Грузия полностью выполняет свои международные обязательства. В то же время мы хотим разъяснить, что данный вид полетов не требует специальных разрешений и гражданские полеты в воздушном пространстве осуществляются на основании уведомления и предоставления соответствующей информации», — говорится в сообщении МИД Грузии.
Согласно заявлению, по имеющимся у Грузии документам и информации, полеты, имевшие место в воздушном пространстве Грузии, полностью соответствуют международным нормам и правилам ICAO.
Напомним, накануне «Коммерсантъ» написала в частности:В сентябре—октябре, судя по предоставленным “Ъ” данным, резко увеличилось количество полетов военно-транспортной авиации Турции в Азербайджан (преимущественно транзитом через Грузию). В частности, доставка людей и боеприпасов якобы осуществлялась 4 сентября самолетом С-130 турецких ВВС, 18 сентября самолетом CN-235, 25 сентября самолетом A400M.Ранее Турцией были также направлены запросы на транзитные полеты через грузинское воздушное пространство на 14, 21 и 28 октября. Источники “Ъ” говорят, что разрешения были получены.