Վարձկանները պետք է ճնշեն նաև Ադրբեջանի ներքին խռովությունները. Դավիթ Բաբայան
Թուրքիան, դիրքավորվելով Ադրբեջանում ու Սիրիայից և Աֆղանստանից բերելով վարձկան ահաբեկիչների՝ ամենևին էլ չի կենտրոնանում միայն «Ադրբեջանին Արցախի գրավման հարցում» աջակցելու խնդրի լուծման վրա: Նրա իսկ սադրանքով սանձազերծված այս պատերազմը սոսկ առիթ է՝ ահաբեկիչներին նետելու ոչ միայն Ադրբեջանի խորքերը, այլև Ռուսաստան ու Իրան, և հայկական կողմի՝ դրա վերաբերյալ ժամանակին կատարված զգուշացումներն արդեն հաստատվել են: Այդ և հարակից հարցերի մասին է «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի թղթակցի զրույցն Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանի հետ:
– Պրն Բաբայան, ինչպե՞ս եք գնահատում վարձկան ահաբեկիչների՝ Ադրբեջան ներթափանցման ծավալներն այսօրվա դրությամբ: Արդյոք նրանց հայտնվելը Հարավային Կովկասում առնչվո՞ւմ է միայն արցախյան հիմնախնդրի հետ:
– Ահաբեկիչների ներթափանցումը շատ-շատ լուրջ է: Ըստ մեր տվյալների՝ խոսքն արդեն մի քանի հազար ահաբեկչի մասին է, որոնք Թուրքիայի միջոցով տեղափոխվել են Ադրբեջան: Բայց ոչ բոլորն են մասնակցում Արցախի դեմ պատերազմին: Նրանք բաժանված են չորս մասի. մի մասն այստեղ է, մյուսը տեղակայված է Ռուսաստանի Դաշնության հետ սահմանին, երրորդը՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ սահմանին, չորրորդ մասն էլ երկրի ներսում հաստատվել է տարբեր վայրերում, որ եթե հանկարծ ներքին դժգոհություններ լինեն, իսկ մենք տեսնում ենք, որ ադրբեջանցի մեծաքանակ զոհերի ու վիրավորների պատճառով ներքին դժգոհությունները հասունանում են երկրաչափական պրոգրեսիայով, խեղդվեն: Այսինքն՝ վարձկանները պետք է ճնշեն նաև ներքին խռովությունները:
Տեսնում ենք, որ ահաբեկիչներն արդեն ներթափանցել են Ռուսաստանի տարածք: Ի սկզբանե զգուշացրել էինք, որ վարձկանների մի մասը տեղակայված է Դաղստանի սահմանին, և ներթափանցումն այդ երկրի տարածք չի բացառվում: Դրանից հետո դա իրականություն դարձավ: Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը պաշտոնապես հայտարարել է այդ մասին: Նրանք, ըստ հրապարակված տեղեկությունների, հասել են Չեչնիա, որտեղ 4 ահաբեկչի արդեն ոչնչացրել են: Մյուս խումբը մտել էր Վոլգոգրադ, որտեղ ահաբեկչական գործողություններ էին պլանավորված. իսլամիստները ծրագրում էին պայթեցնել կառավարական շենքեր, զինվորականների հանրակացարաններ, արտադրական շինություններ և Ռուսաստանի պատմական հուշարձաններից մեկը՝ «Մայր Հայրենիքը»:
Արդեն պարզ է, որ ահաբեկիչները Ռուսաստանում հայտնվել են Ադրբեջանից, իսկ այդ երկիր նրանց տեղափոխել էր Թուրքիան՝ հավաքագրելով Սիրիայից: Այս ամենը ցույց է տալիս, որ նաև հարակից պետություններն են մտահոգված: Եվ ոչ միայն մտահոգված են, այլև իրենց տարածքներում ոչնչացնում են ահաբեկիչներին: Չի բացառվում, որ ստեղծվի այնպիսի իրավիճակ, որ նույն այդ հարակից պետություններն ահաբեկիչներին ոչնչացնեն բուն Ադրբեջանի տարածքում: Եվ ինձ թվում է, որ ամեն ինչ դրան է տանում:
-Կխնդրեի մանրամասնել ահաբեկիչների՝ Իրան ներթափանցման վերաբերյալ լուրերը:
-Իրանական կողմն ահաբեկիչների թիրախներից մեկն է: Տեղյակ եք, որ Թուրքիայի, Ադրբեջանի ու ահաբեկիչների թիրախներից մեկն Արաքս գետի վրա կառուցված ջրամբարի խոցումն է: Այն կառուցվել է Իրանի կողմից և հիմնականում սպասարկում է այդ երկրի կարիքները, քանի որ Հյուսիսային Իրանը, փաստորեն, էկոլոգիական աղետի մեջ է: Հիշյալ ջրամբարը որոշակիորեն օգնում է, կարելի է ասել՝ այդ տարածքի փրկության միակ աղբյուրն է: Հիմա Թուրքիան, ահաբեկիչներն ու Ադրբեջանն ուզում են այդ տարածքը վերցնել: Եվ ձգտում են դա անել վարձկանների միջոցով: Ավելին՝ ահաբեկիչները, ամենայն հավանականությամբ, արդեն ներթափանցել են Իրանի տարածք: Դա չի կարող չանհանգստացնել Իրանին: Ինչպես տեսնում ենք, սա լուրջ խնդիր է, որն արդեն նոր որակ է հաղորդում նաև այլ երկրների մտահոգություններին և նրանց կողմից ձեռնարկվող քայլերին:
-Իրանի իշխանությունների պաշտոնական արձագանքն արդեն հայտնի՞ է:
– Չպետք է սպասել պաշտոնական արձագանքին: Ավելի քան վստահ եմ, որ արդեն իսկ ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ:
– Ինչի՞ է ձգտում Թուրքիան՝ խառնաշփոթ ստեղծելով ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև հարևան գրեթե բոլոր երկրներում: Սկզբնական շրջանում «հարևանների հետ ոչ մի խնդիր» սկզբունքը որդեգրած Թուրքիան այսօր բոլորի հետ խնդիրներ ունի: Ավելին՝ ոչ միայն հարևանների հետ:
– Թուրքիան ունի պայքարի շատ հարուստ փորձ, երբ գտնվում է նման ծանր ու բազմաշերտ արկածախնդրության մեջ: Չպետք է թերագնահատենք նրան: Նպատակներից մեկը հայկական պետականության թուլացումն է: Հաջորդը՝ աջակցումը Ադրբեջանին, որտեղ հաստատվելով՝ Թուրքիան առաջին քայլն է կատարում իր պանթուրանական երազանքի իրականացման ճանապարհին: Հավանաբար, հենց այդ պատճառով նրանք հարկ չեն համարել որևէ մեկին, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին, որոնց դաշնակիցն է, տեղյակ պահել իրենց գործողությունների մասին: Թուրքիան արդեն մտել է Ադրբեջան և այնտեղից դուրս չի գա սեփական կամքով:

Наемники должны подавить также внутренние недовольства в Азербайджане – Давид Бабаян
Турция, расположившись в Азербайджане и перебросив туда наемных террористов из Сирии и Афганистана, совершенно не сосредотачивается на решении вопроса о помощи «Азербайджану в оккупации Арцаха». Эта война, развязанная согласно ее собственной провокации, является лишь поводом для того, чтобы перебросить террористов в глубь не только Азербайджана, но и России и Ирана, и сделанные в свое время предупреждения армянской стороны об этом уже подтвердились.
Об этом и о связанных с этим вопросах корреспондент газеты "Айастани Анрапетутюн" беседовал с советником президента Республики Арцах Давидом Бабаяном. Материал публикуем ниже:
- Г-н Бабаян, как вы сегодня оцениваете такое количество наемников, проникающих в Азербайджан? Только ли с арцахской проблемой связано их появление на Южном Кавказе?
- Проникновение террористов очень и очень серьезно. По нашим данным, речь идет о нескольких тысячах террористов, переправленных в Азербайджан Турцией. Но не все участвуют в войне против Арцаха. Они разделены на четыре части. Одна находится здесь, некоторые находятся на границе с Российской Федерацией, некоторые - на границе с Исламской Республикой Иран, а часть расселена в разных местах внутри страны, чтобы в случае внутренних недовольств подавить их (а мы видим, что внутри Азербайджана зреет недовольство из-за многочисленности азербайджанских жертв). Внутренние проблемы зреют в геометрической прогрессии. Другими словами, наемники также должны подавлять внутренние беспорядки.
Мы видим, что террористы уже проникли на территорию России. Мы с самого начала предупреждали, что часть наемников находится на границе с Дагестаном, и проникновение в эту страну не исключено. Теперь это стало реальностью. Об этом официально заявила служба внешней разведки России.
Согласно сообщениям, они добрались до Чечни, где уже уничтожены 4 террориста. Другая группа вошла в Волгоград, где планировались теракты. Исламисты планировали взорвать правительственные здания, воинские общежития, промышленные здания и один из исторических памятников России – «Родина-Мать». Уже ясно, что террористы прибыли в Россию из Азербайджана, и в эту страну их перевела Турция, завербовав их в Сирии. Все это говорит о том, что соседние страны тоже обеспокоены. И не только обеспокоены, они уничтожают террористов на своей территории. Не исключено, что может возникнуть ситуация, когда те же соседние государства уничтожат террористов на территории Азербайджана. И мне кажется, что все к этому ведет.
- Я попросил бы подробнее рассказать о проникновении террористов в Иран.
- Иранская сторона - одна из целей террористов. Известно ли вам, что одной из целей Турции, Азербайджана и террористов является поражение водохранилища на реке Аракс? Он был построен Ираном и в основном обслуживает потребности этой страны, поскольку Северный Иран фактически находится в условиях экологической катастрофы. Это водохранилище в какой-то мере помогает, можно сказать, что это единственный источник спасения в той местности. Теперь Турция, террористы и Азербайджан хотят захватить эту территорию. И они пытаются сделать это через наемников. Более того, террористы, скорее всего, уже проникли в Иран. Это не может не беспокоить Иран. Как видим, это серьезный вопрос, который уже придает новое качество обеспокоенности других стран и предпринимаемым ими шагам.
- Известен ли уже официальный ответ властей Ирана?
- Официального ответа ждать не следует. Я более чем уверен, что уже принимаются соответствующие меры.
- К чему стремится Турция, создавая хаос не только в регионе, но и практически во всех соседних странах? У Турции, которая изначально придерживалась принципа «ноль проблем с соседями», теперь проблемы со всеми. Причем не только с соседями.
- У Турции очень богатый опыт борьбы, когда она инициирует столь сложную и многослойную авантюру. Не стоит недооценивать ее. Одна из ее целей - ослабить армянскую государственность. Затем - поддержка Азербайджана, утвердившись на территории которого, Турция делает первый шаг к реализации своей пантуранской мечты. Вероятно, в этом и есть причина того, почему они не сочли нужным известить о своих планах и действиях никого, в том числе и НАТО, членом которой она является. Турция уже вошла в Азербайджан и не уйдет оттуда по своей воле.