Ապատեղեկատվություն տարածելիս Ադրբեջանը հատել է բանականի բոլոր սահմանները. ՊՆ
ՀՀ պաշտապանության նախարարությունը հրապարակել է փաստեր, որոնք հաստատում են, որ նախորդ օրը Գայնջայում հնչած պայթյունը և դրան հետևած հայտարարություններն ու հեռուստառեպորտաժները Ադրբեջանի հերթական ապատեղեկատվությունն է, որը հատել է բանականի բոլոր սահմանները:
ՊՆ-ն հայտնում է, որ պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է ամեն ինչի՝ նույնիսկ սեփական քաղաքացիենրի արյան գնով քարոզչական ֆոն ապահովելու համար: Գյանջայում հնչած պայթյունից ակնթարթներ անց տեղում են հայտնվում ադրբեջանական հեռուստատեսության աշխատակիցները և լուսաբանում այն: Ըստ ՀՀ ՊՆ-ի, սա արվում էր այն իրավիճակում, երբ հրթիռային հարվածների դեպքում բացառված չեն հաջորդ հարվածները:
«Եթե այն հրթիռային հարված էր, ապա տեղի իշխանությունները պետք է գոնե զգուշանային, հնարավոր երկրորդ, երրորդ հարվածներից՝ առժամանակ հեռու տանելով քաղաքացիական բնակչությանը, բայց չգիտես ինչու կար վստահություն, որ հարվածներ այլևս չէին լինելու»,- ասվում է ՊՆ-ի տարածած տեսանյութում:
Հայկական կողմը նշում է, որ նույնքան արագ՝ պայթյունից րոպեներ անց Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեդ Հաջիևը պնդեց, որ հարվածը հասցվել է Հայաստանի կողմից և այն կատարվել է «Սկադ» տիպի հրթիռով՝ չբերելով ոչ մի ապացույց, մինչդեռ հրթիռի տեսակը բացահայտելու համար պետք է բավականին երկար ուսումնասիրություն իրականացվեր:
Անդրադառնալով ապատեղեկատվության մյուս դրվագին՝ ՀՀ ՊՆ-ն նկատում է, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան տարածել էր մի լուսանկար, որում իբր փլատակների տակից հանում են զոհված երեխայի մարմին, որը իրականության հետ ոչ մի կապ չուներ և այն արված է եղել 4 տարի առաջ Սիրիայում:

Azerbaijan crosses all boundaries of sanity in spreading disinformation - Armenian MoD
The Ministry of Defense of Armenia has published facts, proving that the explosion in Ganja last nigh and the subsequent statements and TV reportages from the scene were another disinformation by Azerbaijan which has now crossed all boundaries of sanity.
According to the ministry, Baku is prepared to do anything, even at the expense of the blood of own citizens to secure a propaganda background. It is noted that moments after the explosion in Ganja, employees of Azerbaijani TV stations appeared at the scene and started covering the incident. According to the ministry, this was done in a situation when in general more missile strikes could not be excluded in this kind of developments.
"If those were missile fires, the local authorities should have been warned of possible second or third strikes, had to remove the civilian population from the scene for some time. However, there was an unjustified confidence there would be no more strikes," the ministry said.
According to the Armenian side, moments after the explosion, Hikmet Hajiyev, Assistant to the Azerbaijani president was quick enough to claim that the strike was carried out from the territory of Armenia and that was a Skud missile, providing no evidence, while determining the type of the missile requires longer investigation.
Commenting on another episode of the disinformation, the Armenian Defense Ministry points to a photo circulated by Azerbaijani propaganda machine of a child being recovered from the ruins which appears to be false as the reality is that photo has been taken four years ago in Syria.