Ապատեղեկատվություն տարածելիս Ադրբեջանը հատել է բանականի բոլոր սահմանները. ՊՆ
ՀՀ պաշտապանության նախարարությունը հրապարակել է փաստեր, որոնք հաստատում են, որ նախորդ օրը Գայնջայում հնչած պայթյունը և դրան հետևած հայտարարություններն ու հեռուստառեպորտաժները Ադրբեջանի հերթական ապատեղեկատվությունն է, որը հատել է բանականի բոլոր սահմանները:
ՊՆ-ն հայտնում է, որ պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է ամեն ինչի՝ նույնիսկ սեփական քաղաքացիենրի արյան գնով քարոզչական ֆոն ապահովելու համար: Գյանջայում հնչած պայթյունից ակնթարթներ անց տեղում են հայտնվում ադրբեջանական հեռուստատեսության աշխատակիցները և լուսաբանում այն: Ըստ ՀՀ ՊՆ-ի, սա արվում էր այն իրավիճակում, երբ հրթիռային հարվածների դեպքում բացառված չեն հաջորդ հարվածները:
«Եթե այն հրթիռային հարված էր, ապա տեղի իշխանությունները պետք է գոնե զգուշանային, հնարավոր երկրորդ, երրորդ հարվածներից՝ առժամանակ հեռու տանելով քաղաքացիական բնակչությանը, բայց չգիտես ինչու կար վստահություն, որ հարվածներ այլևս չէին լինելու»,- ասվում է ՊՆ-ի տարածած տեսանյութում:
Հայկական կողմը նշում է, որ նույնքան արագ՝ պայթյունից րոպեներ անց Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեդ Հաջիևը պնդեց, որ հարվածը հասցվել է Հայաստանի կողմից և այն կատարվել է «Սկադ» տիպի հրթիռով՝ չբերելով ոչ մի ապացույց, մինչդեռ հրթիռի տեսակը բացահայտելու համար պետք է բավականին երկար ուսումնասիրություն իրականացվեր:
Անդրադառնալով ապատեղեկատվության մյուս դրվագին՝ ՀՀ ՊՆ-ն նկատում է, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան տարածել էր մի լուսանկար, որում իբր փլատակների տակից հանում են զոհված երեխայի մարմին, որը իրականության հետ ոչ մի կապ չուներ և այն արված է եղել 4 տարի առաջ Սիրիայում:

При распространении дезинформации Азербайджан уже выходит за все рамки разумного
Министерство обороны Армении опубликовало факты, которые подтверждают, что прогремевший накануне в Гяндже (Азербайджан) взрыв и последовавшие за этим заявления и телерепортажи азербайджанской стороны – очередная дезинформация Азербайджана, которая выходит за все рамки разумного.
Как сообщает Минобороны Армении, официальный Баку готов на все, даже на создание пропагандистского фона ценой крови собственных граждан.
Так, спустя считанные мгновения после взрыва в Гяндже на месте оказываются и начинают оттуда вести репортажи сотрудники азербайджанского телевидения. Как указывают в Минобороны РА, это делается при этом в ситуации, когда в случае ракетных ударов не исключены последующие удары.
«Если это был ракетный удар, то местным властям следовало бы хотя бы проявить осторожность – опасаться возможных вторых и третьих ударов, на некоторое время увести подальше гражданское население. Но почему-то была уверенность, что ударов больше не последует», – говорится в распространенном Минобороны РА видео.
Армянская сторона отмечает, что буквально через несколько минут после взрыва помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев выступил с утверждением о том, что удар якобы был нанесен Арменией ракетой «Скад», не представив при этом никаких доказательств, в то время как для определения типа выпущенной ракеты требуется довольно длительное изучение.
Коснувшись другого эпизода дезинформации Азербайджана, Минобороны Армении обращает внимание на то обстоятельство, что азербайджанский агитпроп распространил фото, на котором якобы из-под завалов в Гяндже извлекают тело ребенка. Это не имеет никакого отношения к реальности, тиражируемое азербайджанской стороной фото же было сделано 4 года назад в Сирии, указывают в армянском оборонном ведомстве.