Թող մեզ ջրամբարով չվախեցնեն․ Ջրաբանը Ադրբեջանի նկրտումների մասին
«Վերջին օրերին նրանց կարևոր ռազմական թիրախներից մեկը Արաքս գետի վրա Խուդաֆերինի կամուրջի մոտակայքում կառուցված ջրամբարին տիրանալն է։ Սա շատ խոշոր ջրամբար է, կառուցվել է Արաքս գետի վրա, Իրանի ֆինանսական միջոցներով։ Ջրամբարը հիմնականում օգտագործում է Իրանի իսլամական հանրապետությունը։ Թուրքադրբեջանական ահաբեկչական խմբերը փորձում են ինչ-որ կերպ վնաս հասցնել ջրամբարին»,- այս մասին օրերս մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ԱՀ նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը։
Ավելի վաղ բնապահպանական հնարավոր աղետի մասին զգուշացրեց նաև ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Ո՞ր ջրամբարի մասին է խոսքը և ի՞նչ հետևանքներ կարող է առաջանալ  թշնամու  հնարավոր հարվածից
Խոսքը՝ «Խոդա  Աֆարինի» ջրամբարի մասին է ,որը գտնվում է Արաքս գետի վրա՝ Իրանի և Արցախի սահմանին։ «Խոդա» թարգմանաբար նշանակում է Աստված, այսինքն՝ իրանցիներն այն կոչել են «Աստծո» ջրամբար։ Արաքս գետի վրա կառուցված  այս ջրամբարը շահագործվում է 2010 թվականից։ Ջրամբարի կառուցումն ունի 2 նպատակով՝ ստանալ  էլեկտրաէներգիա և ոռոգել Իրանի հյուսիսային շրջանի շուրջ 75.000 հա հողատարածք։
Հաշվի առնելով Իրանի, հատկապես հյուսիսային շրջանների բնապահպանական սուր վիճակը,  մասնավորապես, կլիմայական փոփոխությունների ֆոնին ջրային պաշարների կտրուկ անկումը,  գետերի ջրերի ցամաքում, ջրամբարն իսկապես փրկություն կամ «Աստծո պարգև» կարելի է համարել  Իրանի համար։ Սակայն, ինչպես 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ընթացքում, հիմա էլ ադրբեջանական կողմը թիրախավորել է ջրամբարը՝ ցանկանալով վնասել այն։
Եթե ադրբեջանցիները վնասեն ջրամբարն, ապա առաջին հերթին այն պատուհաս է դառնալու Իրանի համար։ Ջրաամբարը բավականին մեծ է ծավալներով (1,612×106 մ3 ) և հնարավոր փլուզման դեպքում մոտակա գյուղերը կունենան զգալի մարդկային և նյութական կորուստներ։
Ջրաբան Քնարիկ Հովհաննիսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ ջրամբարի ջրերը սնում են Ուրմիա լիճը, որն ունի բարձր աղակալություն։
«Ուրմիա լճից էլ դուրս է գալիս Ուրմիա գետը, որն անցնում է ողջ Ատրպատականով և ոռոգում  մոտակա գյուղերի հողատարածքները։ Այս գյուղերը ևս կկրեն մեծ կորուստներ։ Բացի այդ, ջրերը կլվանան և կտանեն հողի վրայի շերտը, առաջացնելով հողային էրոզիա։ Մի խոսքով՝ կդառնա  տափաստանային տարածք։ Առանց այդ էլ տարածաշրջանում նկատելի է կլիմայական փոփոխության հետևանքները, հնարավոր աղետի դեպքում, փոփոխությունն առավել ցայտուն կլինի։ Կարձանագրվի նաև բուսական և կենդանական աշխարհի կորուստներ»,- ասաց ջրաբանը։
Այդուհանդերձ, Քնարիկ Հովհաննիսյանը հակառկորդին հորդորում է, մեզ չվախեցնել ջրամբարի հարվածով, քանզի նույն աղետը կարող է իրենց «դուռը չոքել»։
«Եթե մենք թիրախավորենք իրենց Մինգեչաուրի ջրամբարը, ապա ջրերը կմաքրեն Ադրբեջանի զգալի մասը, ներառյալ՝ Բաքուն։ Մեր Ախուրյանի ջրամբարից 2-3 անգամ մեծ է, մի ծով է։ Այնպես, որ թող մեզ վրա մատ թափ չտան»,- ավելացրեց մասնագետը։
Ընդհանուր առմամբ, խոսելով մեր ջրամբարների անվտանգության խնդրից, ջրաբանը ընդգծեց, որ առհասարակ մեր երկրում կառուցված և կառուցվող ջրամբարներն ունեն բարձր անվտանգություն։ Կառուցվելիս հաշվի են առնվել մեր թշնամիների հավակնոտ ցանկությունները։ Ավելին, Հովհաննիսյանի պնդմամբ, եթե Հայաստանում վնասվի որևէ ջրամբար, ապա առաջին վնասը կկրեն հենց հարևանները։
Մասնագետը նաև նշեց, որ պատահական չէ Թուրքիայի և Ադրբեջանի նկրտումները հատկապես ջրային պաշարների մասով, քանզի երկու երկրներում էլ քաղցրահամ ջրային պաշարների մեղմ ասած սղություն է։
Ադրբեջանում վերջին տասնամյակում 1-1,5 անգամ նվազել է Քուռ գետի ջրի մակարդակը, որը հիմնական ջրային աղբյուրներից է։ Արդյունքում  առաջացել են գյուղատնտեսական հողերի ոռոգման խնդիրներ և ոչ միայն։ Մեղմ ասաց, այս երկիրը կանգնած է էկոլոգիական աղետի եզրին։
«Ջրային սթերս» է նաև հարևան Թուրքիայում։ Խմելու ջրի խնդիրն այնքան սուր է դրված, որ պատասխանատու մարմինները մտածում են խոշոր քաղաքներում ջուրը բնակիչներին հասցնեն ժամով։ Չնայած, որ հսկայական ֆինանսական միջոցներ են ծախսվում ջրամբարների կառուցման և  ջրային պաշարների կուտակման համար, այդ թվում Արաքս գետի վրա։

Пусть нас не пугают водохранилищем: эксперт по водным ресурсам об устремлениях Азербайджана
«В последние дни одна из их (Азербайджана. – Прим. ред.) основных военных мишеней – построенное на реке Аракс, близ моста Худаферина, водохранилище. Это очень крупное водохранилище, построенное на реке Аракс на финансовые средства Ирана. Водохранилище в основном используется Исламской Республикой Иран. Турецко-азербайджанские террористические группы пытаются каким-то образом нанести урон водохранилищу», – заявил на днях на пресс-конференции советник президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Давид Бабаян.
Ранее о возможной экологической катастрофе предупредил также представитель Минобороны РА Арцрун Ованнисян.
О каком водохранилище идет речь и к каким последствиям может привести возможный удар противника?
Речь о водохранилище «Хода-Афарин» (или «Худаферин»), которое находится на реке Аракс, на границе Ирана и Арцаха. «Хода» в переводе означает Бог, то есть иранцы назвали его водохранилищем «Бога». Это водохранилище, построенное на реке Аракс, эксплуатируется с 2010 года. У строительства водохранилища две цели: получать электроэнергию и орошать около 75 тысяч гектаров земли на севере Ирана.
Учитывая острую экологическую ситуацию в Иране, особенно в северных регионах, в частности, резкое сокращение водных ресурсов на фоне климатических изменений, пересыхание речных вод, водохранилище действительно можно считать спасением или «даром божьим» для Ирана. Однако, как во время Апрельской войны 2016 года в зоне карабахского конфликта, так и теперь азербайджанская сторона нацелилась на водохранилище, желая нанести ему урон.
Если азербайджанцы повредят водохранилище, то это, в первую очередь, станет бедой для Ирана. Водохранилище – достаточно большое по размеру (1,612 × 106 м3), и в случае возможного обрушения близлежащие села понесут значительные людские и материальные потери.
Эксперт по водным ресурсам Кнарик Ованнисян в интервью Panorama.am отметила, что воды водохранилища питают озеро Урмия – бессточное солёное озеро.
«Из озера Урмия берет начало река Урмия, которая протекает через весь Атрпатакан и орошает земельные участки близлежащих сел. Эти села также понесут большие потери. Кроме того, воды смоют и унесут с собой верхний слой почвы, вызывав эрозию почвы. Одним словом, территория станет степной. И без того в регионе заметны последствия изменения климата, в случае возможной катастрофы изменение будет более выраженным. Будут зафиксированы также потери в растительном и животном мирах», – отметила эксперт.
Тем не менее, Кнарик Ованнисян призывает Азербайджан не пугать нас ударом по водохранилищу, поскольку та же беда может постучаться в их двери.
«Если мы нацелимся на их Мингечаурское водохранилище, то его воды смоют значительную часть Азербайджана, включая Баку. Это водохранилище в 2-3 раза больше нашего Ахурянского водохранилища, это целое море. Так что, пусть нам не грозят пальцем», – добавила эксперт.
В целом, говоря о безопасности наших водохранилищ, эксперт подчеркнула, что в целом у водохранилищ, которые были построены и строятся в нашей стране, имеют высокий уровень безопасности. При их строительстве были учтены амбициозные желания наших врагов. Более того, по словам Ованнисян, если в Армении будет повреждено какое-либо водохранилище, то первыми ущерб понесут именно соседи.
Эксперт по водным ресурсам Кнарик Ованнисян отметила также: устремления Турции и Азербайджана особенно в отношении водных ресурсов не случайны, так как в обеих странах ощущается, мягко говоря, нехватка ресурсов пресной воды.
В Азербайджане уровень воды в реке Кура, которая является одним из основных водных источников, за последнее десятилетие снизился в 1-1,5 раза. В результате возникли проблемы с орошением сельскохозяйственных земель и не только. Эта страна стоит, мягко говоря, на грани экологической катастрофы.
«Водный стресс» и в соседней Турции. Проблема питьевой воды стоит настолько остро, что ответственные органы думают о почасовом снабжении водой жителей крупных городов. Хотя на строительство водохранилищ и накопление водных ресурсов тратятся огромные финансовые средства, в том числе и на реке Аракс.