Հենց այդ էլ ուզում էինք լսել. Շուշան Ստեփանյանը՝ ի պատասխանը Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակի
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանն արձագանքել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Լեյլա Աբդուլաևայի հայտարարությանը, թե հոկտեմբերի 17-ին ձեռք բերված զինադադարի մասին համաձայնությունը չի նշանակում պատերազմի ավարտ:
«Հենց այդ էլ ուզում էինք լսել»,- Արցախի տեղեկատվական շտաբի հաղորդմամբ՝ ասել է Շուշան Ստեփանյանը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Լեյլա Աբդուլաևան երեկ հումանիտար զինադադարի հաստատումից հետո ասել է, որ Բաքուն մտադիր չէ երկարատև զինադադար պահպանել:
«Ադրբեջանի նպատակը բոլոր հողերի ազատագրումն է, և սա նախագահի մակարդակով բազմիցս ասվել է։ Մենք մինչեւ վերջ ենք գնալու, «մի քանի գյուղ ազատագրվեց, մնացածը մնաց» խոսակցություններ չեն կարող լինել։ Այս մարդասիրական հրադադարի նպատակը գերիների եւ դիակների փոխանակումն է, սակայն սա պատերազմի ավարտ չէ», - «Մեդիամաքսի» հաղորդմամբ ասել է Աբդուլաևան CNN Turk-ի ուղիղ եթերում։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 17-ի երեկոյան ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտնել էր. «Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը որոշել են հոկտեմբերի 18-ին, տեղական ժամանակով ժամը՝ 00:00-ից հաստատել մարդասիրական զինադադար:
Այս որոշումը կայացվել է՝ ի շարունակություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները ներկայացնող Ֆրանսիական Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահների հոկտեմբերի 1-ին արված հայտարարության, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հոկտեմբերի 5-ի արված հայտարարության և համաձայն հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում ընդունված համատեղ հայտարարության»:

«Именно это мы и хотели услышать»: Шушан Степанян в ответ на заявление представителя МИД Азербайджана
10:31 18/10/2020
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Шушан Степанян отреагировала на заявление пресс-секретаря МИД Азербайджана Лейлы Абдуллаевой после вступления в силу соглашения о гуманитарном перемирии.
Лейла Абдуллаева в эфире телеканала CNN Turk заявила: «Целью Азербайджана является освобождение всех земель, и об этом неоднократно говорилось на уровне президента. Мы пойдем до конца, не может быть разговоров типа «несколько сел освобождено, остальное пусть останется». Целью этого гуманитарного перемирия является обмен пленными и телами погибших, это не конец войны. Перемирие ни в коем случае не должно комментироваться как прекращение освобождения наших земель».
Комментируя заявление пресс-секретаря МИД Азербайджана, пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян заявила: «Именно это мы и хотели услышать». Ее слова приводит информационный штаб Арцаха.
Напомним, вечером 17 октября МИД Армении сообщил: «Республика Армения и Республика Азербайджан договорились о гуманитарном перемирии, начиная с 00:00 часов по местному времени, 18-го октября.
Данное решение принято, следуя заявлению президентов Французской Республики, Российской Федерации и Соединенных Штатов Америки, представляющих страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ от 1-ого октября 2020 г., заявлению сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 5-ого октября 2020 г. и в соответствии с Московским заявлением от 10-ого октября 2020 г.».