Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և Հայաստանը շուտով կարող են համաձայնության գալ տարածաշրջանում հրադադարի ռեժիմի դիտարկման մեխանիզմի շուրջ.Լավրով
16:16 19/10/2020
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին և միջազգային այլ խաղացողներին կոչ է արել դադարեցնել առճակատման սրման հռետորաբանությունը:
«Մենք համոզված ենք, որ այժմ ամենակարևորը, առճակատման սրման հռետորաբանությանն անհապաղ դադարեցնելն է ինչպես հակամարտության կողմերի, այնպես էլ միջազգային պատասխանատու խաղացողների միջև, հավանաբար, դա մեծ ջանք չի պահանջի»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ասել է նա երկուշաբթի օրը կայացած մամուլի ասուլիսում:
ՌԴ նախարարը նաև ասել է, որ Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և Հայաստանը շուտով կարող են համաձայնության գալ տարածաշրջանում հրադադարի ռեժիմի դիտարկման մեխանիզմի շուրջ:
«Որպեսզի հրադադարը գործի անհրաժեշտ է ստեղծել հրադադարի ռեժիմի համապատասխանությունը վերահսկելու մեխանիզմ, մենք դրա անհրաժեշտությունը արդեն տեսել ենք երկու փաստաթղթերի ընդունումից հետո, որոնք ընդունվել են և հնարավորություն չտվեցին տեղում արմատապես փոխել իրավիճակը: Մենք ակտիվորեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ՝ ներառյալ մեր պաշտպանության նախարարությունը՝ առաջին հերթին Ադրբեջանի և Հայաստանի գործընկերների հետ: Հուսով եմ, որ նման մեխանիզմը կհամաձայնեցվի շատ մոտ ապագայում», - ասել է նա:
«Հաջորդ բացարձակ անհրաժեշտ քայլը, որը պետք է ձեռնարկվի առճակատման հռետորաբանության ավարտին զուգահեռ, ռազմական գործողությունները դադարեցնելն է՝ քաղաքացիական թիրախների հարվածները դադարեցնելը: Իհարկե, դա հենց այն պահանջն է, որն առկա է ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահների՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ եկրների ղեկավարների հայտարարության մեջ և Մոսկվայի փաստաթղթում, որն Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարները կնքել են հոկտեմբերի 10-ին: Դա հաստատվում է նաև փաստաթղթում, որի շուրջ նրանք պայմանավորվել էին հոկտեմբերի 18-ին ՝ փորձելով կրկին դադարեցնել արյունահեղությունը»,- ասել է Լավրովը:

Глава МИД РФ Сергей Лавров назвал условие, при котором прекращение огня в Карабахе заработает на земле
15:38 19/10/2020
Необходимо прекратить нагнетать конфронтационную риторику и остановить боевые действия в Нагорном Карабахе, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с генсеком Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич.
– Обсуждался ли сегодня вопрос касательно карабахского конфликта, уже становится очевидно, что достигнутые на трехсторонней встрече договоренности не привели все-таки к полному прекращению огня. Быть может сегодня отметили какие-либо шаги, которые можно выработать на пути к деэскалации конфликта?
– Мы проинформировали наших коллег из секретариата Совета Европы о том, как Россия видит ситуацию, о тех шагах, которые мы предпринимаем. Мы убеждены, что сейчас самое главное, и, наверное, это не требует больших усилий, – немедленно прекратить нагнетать конфронтационную риторику как между сторонами, так и по линии  ответственных международных игроков. Это не требует каких-то больших усилий.
Следующий абсолютно необходимый шаг, и его нужно предпринимать одновременно с прекращением конфронтационной риторики, – остановка боевых действий, прекращение ударов по гражданским объектам. И, конечно, это то самое требование, которое содержится и в заявлении президентов РФ США и Франции как глав государств-сопредседателей МГ ОБСЕ, и в московском документе, который заключили при нашем содействии министры иностранных дел Азербайджана и Армении 10 октября. Это же подтверждено в документе, который они согласовали 18 октября, пытаясь вновь остановить все-таки кровопролитие.
Потому что вы правы, после встречи в Москве наши надежды не оправдались, боевые действия продолжились, продолжались удары по гражданской инфраструктуре, по населенным пунктам.  Это неприемлемо. Но для того, чтобы прекращение огня заработало, мы в этом уже убедились после 2 документов, которые были приняты и не позволили кардинально изменить ситуацию на земле, – это установление, создание механизма контроля за соблюдением режима прекращения огня. Над этим активно мы работаем, в том числе и наше министерство обороны, с коллегами из Азербайджана и Армении. Надеюсь, что в самое ближайшее время будет согласован такой механизм.