Ռազմական գործողությունների առաջին օրվանից Արցախում բժիշկներն անում են հնարավորն ու անհնարը, որ կյանքեր փրկեն։
«Աշխատում ենք առավոտից երեկո, երեկոյից առավոտ»,- Արցախի հանրային հեռուստաընկերության հետ զրույցում նշում է բժիշկներից մեկը՝ Արթուր Ջալավյանը։
Նա ընդգծում է՝ ոչ դեղորայքի, ոչ սարքավորումների ու ոչ էլ մասնագետների պակաս չկա։
Հոսպիտալում Ալեքսանդրն ու Հրաչը ժամանակավոր հարևաններ են, ծանոթացել են հոսպիտալում, արդեն պայմանավորվել են՝ պատերազմից հետո դեռ կհանդիպեն, մինչ այդ սակայն անելիք ունեն՝ պատերազմն ավարտել հաղթանակով։
«Բուժվելու ենք ու միանանք մեր ընկերներին, անձնակազմին»,- ռեպորտաժում նշում են նրանք։
Արցախցի բժիշկներին միացել են գործընկերները Երևանից։ «Տոնոյան. ԲԿ-ի բժիշկները սեպտեմբերի 28-ից աշխատում են Արցախի տարբեր շրջաններում։
ԲԿ-ի հիմնադիր տնօրեն Տարոն Տոնոյանի խոսքով, հոգնելու իրավունք չունեն։
«Մենք տրտնջալու իրավունք չունենք, մենք հուսախաբվելու իրավունք չունենք, իհարկե, աննախադեպ, ինտենսիվ, ծանր մասշտաբի պատերազմի մեջ ենք, բայց փառք հայ ժողովրդին, կարողանում են դիմադրել Թուրքիային ու Ադրբեջանին՝ իրենց վարձկաններով հանդերձ»,- ասում է Տոնոյանը։
Նա կոչ է անում ոչ միայն բուժաշխատողներին ու ողջ ժողովրդին՝ չվհատվալ ու չհուսահատվել, քանի որ ավելի դժվար օրեր են եղել։

С первого дня боевых действия врачи в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике, НКР) делают всё возможное и невозможное, чтобы спасти жизни армянских военнослужащих.
«Работаем с утра и до вечера, с вечера и до утра», – заявил один из врачей в интервью Арцахской общественной телерадиокомпании Артур Джалавян.
Он подчеркнул, нет недостатка ни в лекарствах, ни в оборудовании, и в специалистах.
Александр и Грачья в госпитале – временные соседи, познакомились здесь, и уже договорились, что после войны ещё встретятся, а до этого им предстоит дело – завершить войну победой.
«Выздоровеем и присоединимся к нашим друзьям, составу», – отмечают они.
К арцахским врачам присоединились коллеги из Еревана. Врачи Медцентра «Тоноян» с 28 сентября работают в различных районах Арцаха.
По словам директора Медцентра Тарона Тонояна, у них нет права на усталость.
«Мы не имеем права жаловаться, мы не имеем права разочаровываться, конечно, мы оказались в беспрецедентной, интенсивной, тяжелой и масштабной войне, но, слава армянскому народу, он способен противостоять Турции и Азербайджану, и их наемникам», – отмечает Т. Тоноян.
Он призывает не только медработников и весь народ не отчаиваться и не разочаровываться, поскольку бывали и более тяжелые дни.