Արցախի ՊԲ-ն ներկայացրել է ռազմաճակատում մարտնչող նորօրյա հերոսներին։
Անշուշտ այս պատերազմի արդյունքների վերլուծությունների մեջ առանձնահատուկ բարձր գնահատականներ են տրվելու ՊԲ հրետանավորների գրագետ գործողություններին: Վերջիններս իրականացնում են այնպիսի գործողություններ, որոնք նախատեսված չեն եղել անգամ զորատեսակի պատրաստության ծրագրերով: Նման հրետանավորներից է դիվիզիոնի հրամանատար, փոխգնդապետ Արսեն Հակոբյանը՝ իր ենթակաների հետ: Վերջիններս, ի թիվս բազմաթիվ այլ հաջողված գործողությունների, հոկտեմբերի 7-ին խոցել են թշնամու 1 Տ-90 տանկ: Արսեն Հակոբյանը ներկայացված է «Մարտական ծառայություն» մեդալի:
Նույն կարգի մեդալի է ներկայացվել շարքային Վաչագան Մովսիսյանը՝ մարտական դիրքը «Տրոպա» և այլ հատուկ միջոցներ օգտագործելով գրավել փորձող թշնամական ուժերին հաջողությամբ դիմագրավելու և համառ գործողությունների արդյունքում կասեցնելու համար:
Հակառակորդի դիրքեր գրավելու, թշնամական մեծ քանակությամբ կենդանի ուժ, զենք-զինամթերք ու սպառազինություն ոչնչացնելու համար «Մարտական ծառայություն» մեդալներով կպարգևատրվեն սերժանտ Տիգրան Գրիգորյանը, սերժանտ-պայմանագրային Սևակ Աթայանը, կրտսեր սերժանտներ Գևորգ Աթանեսյանը, Սևադա Սիրունյանն ու Դավիթ Ասոյանը, շարքային-պայմանագրային Տիգրան Բաղդասարյանը, ավագ լեյտենանտ Գևորգ Աթանեսյանը, պայմանագրային զինծառայող Սևադա Հովսեփյանը, շարքայիններ Ռազմիկ Մադաթյանը, Կառլեն Առաքելյանը, Ռուբեն Գևորգյանը, Նարեկ Ավետիսյանը, Սամվել Բաբայանը, կապիտաններ Սերոբ Մելքոնյանն ու Ալեքսանդր Ավագիմյանը, ավագ լեյտենանտ Զոհրաբ Գաբրիելյանը:

Сражающиеся на фронте в Арцахе герои нашего времени
Армия обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) представила сражающихся на фронте героев наших дней.
«Герои современности.
При анализе результатов этой войны грамотным действиям артиллеристов Армии обороны Арцаха, бесспорно, будут даны особенно высокие оценки. Последние осуществляют такие действия, которые не были предусмотрены даже в программах подготовки этого вида войск. Среди таких артиллеристов – командир дивизии, подполковник Арсен Акопян со своими подчиненными. Последние, в числе многих других успешных действий, 7 октября подбили 1 танк Т-90 Азербайджана. Арсен Акопян представлен к медали «За боевые заслуги».
К аналогичной медали представлен рядовой Вачаган Мовсисян – за успешное противостояние вражеским силам, пытающимся захватить боевую позицию с применением «Тропы» и других специальных средств, и пресечение наступления в результате упорных действий.
За занятие позиций, уничтожение оружия, боеприпасов и вооружения противника и большого количества вражеской живой силы сержант Тигран Григорян, сержант-контрактник Севак Атаян, младшие сержанты Геворк Атанесян, Севада Сирунян и Давид Асоян, рядовой-контрактник Тигран Багдасарян, старший лейтенант Геворк Атанесян, военнослужащий контрактной службы Севада Овсепян, рядовые Размик Мадатян, Карлен Аракелян, Рубен Геворкян, Нарек Аветисян, Самвел Бабаян, капитаны Сероб Мелконян и Александр Авагимян, старший лейтенант Зограб Габриелян будут награждены медалями «За боевые заслуги».