ՌԴ և Ֆրանսիայի ղեկավարները հեռախոսազրույցով քննարկել են ԼՂ հարցը
«Ռուսաստանի նախագահը ցավակցություն է հայտնել հոկտեմբերի 16-ին Փարիզի արվարձանում տեղի ունեցած ահաբեկչության` ֆրանսերենի ուսուցչի բարբարոսական սպանության կապակցությամբ: Այս համատեքստում նրանք վերահաստատել են փոխադարձ հետաքրքրությունը՝ ահաբեկչության և ծայրահեղական գաղափարների տարածման դեմ պայքարում ։
Մանրամասն քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու շուրջ իրավիճակի զարգացումը։ Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է ռազմական գործողությունների հետագա էսկալացիայի կանխման և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման նպատակով բանակցությունների շուտափույթ վերսկսման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին:
Շեշտվել է հոկտեմբերի 10-ին և 17-ին հակամարտող կողմերի միջև ձեռք բերված՝ կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունների պահպանման կարևորությունը:
Ընդգծվել է նաև Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գծով սերտ համակարգումը շարունակելու պատրաստակամությունը»,- տեղեկացնում է պաշտոնական աղբյուրը:

The situation in Nagorno-Karabakh was in focus of a telephone conversation between Russian President Vladimir Putin and his French counterpart, Emmanuel Macron, the Kremlin press service said on Tuesday, according to TASS news agency.
"Vladimir Putin informed his French counterpart about the steps that are being taken to prevent further escalation of hostilities and resume talks to settle the Nagorno-Karabakh problem by political and diplomatic means as soon as possible," it said. "It was stressed that the conflicting parties must observe the October 10 and October 17 agreements on cessation of fire."
"The leaders stressed their readiness to continue close coordination between Russia and France as co-chairs of the OSCE Minsk Group and within the United Nations Security Council," the Kremlin said.