Արտակ Բեգլարյան. Այս կույր աշխարհում գոյություն ունե՞ն մարդու իրավունքներ
The American Conservative պարբերականը հրապարակել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի հոդվածը։
«Երբ վեց տարեկան էի, խաղացի մեր այգում ընկած ականի հետ ու արդյունքում կորցրեցի տեսողությունս։ Նույնիսկ այդ ժամանակ հեգնանքն ինձ չլքեց։ Պետությունը, որում ես ապրում եմ, ամեն դեպքում անտեսանելի է։ Այն քարտեզների վրա գտնել չեք կարող։ Այն չի ճանաչվել աշխարհի որևէ ժողովրդի կողմից։ Այցելելով այստեղ՝ դու կարող ես մերժվել հարևան երկրի կողմից, նույնիսկ եթե Էնթոնի Բուրդենի պես հայտնի հեղինակություն ես։
Անտեսանելի պետությունում՝ Արցախի Հանրապետությունում, որը հայտնի է նաև որպես Լեռնային Ղարաբաղ, ես այսօր ծառայում եմ որպես Մարդու իրավունքների պաշտպան։ Երկու տարի առաջվանից սկսած, երբ ես ստանձնեցի իմ պաշտոնը, իմ գործն է պաշտպանել այս հողում ապրող յուրաքանչյուր անձի իրավունքը ցանկացած ոտնձգությունից՝ լինի Արցախի կառավարության, թե օտար հակառակորդի կողմից։
Աբսուրդ, նույնիսկ անհնար առաքելություն էր պաշտպանել այն մարդկային էակների իրավունքները, որոնք միջազգային հանրության համար չկան։ Չնայած իմ հրավերներին, մարդու իրավունքների  միջազգային խոշոր ոչ մի կազմակերպություն երբևէ չի այցելել մեր հանրապետություն՝ ստուգելու, թե ինչպես են երեխաների, կանանց, հաշմանդամների և այլ խոցելի խմբերի իրավունքները պաշտպանվում Արցախում կամ նպաստելու մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգերը բարելավելու մեր ջանքերին:
Այս տարիներին ինքս ինձ մտածում էի՝ այս կույր աշխարհում արդյոք գոյություն ունե՞ն մարդու իրավունքներ»,- գրում է Արտակ Բեգլարյանը։
Նա ընդգծում է, որ սեպտեմբերի 27-ի պատճառով այդ հարցն այլևս չի կարող անտեսվել։ Այդ օրը Ադրբեջանը Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի ռեժիմի, սիրիացի ու լիբիացի վարձկան ահաբեկիչների աջակցությամբ սկսեց համակարգված ու մասշտաբային ներխուժում Լեռնային Ղարաբաղ՝ խախտելով 1994-ին հաստատված հրադադարը։
«Նույնիսկ հրադադարի մասին հայտարարելուց հետո քաղաքացիական բնակչության անխնա թիրախավորումը ստեղծեց մարդու կյանքի իրավունքների ճգնաժամ, որը դուրս է գալիս վերահսկողությունից։ Ես կորցրել եմ տեսողությունս, բայց ճանաչում եմ կասետային ռումբը, երբ լսում եմ դրա ձայնը։ Ես կարող եմ դիպչել Շուշիի Սուրբ Ղանաչեցոց եկեղեցու ավերակներին, որը մեկ օրվա ընթացքում երկու անգամ ռմբակոծվեց, մինչ ներսում քաղաքացիներն ու Արցախ այցելած լրագրողներն աղոթում էին։ Ես կարող եմ զգալ կերոսինի հոտն ապաստարաններում, որտեղ հիմա մեր երկրի կանայք ու երեխաներն են պատսպարվել՝ սպասելով պատերազմի ավարտին»,- նշում է  նա։
Բեգլարյանը գրում է, որ ՄԻՊ գրասենյակի իր գործընկերների հետ հավաքել են մարդու իրավունքների դեմ բռնություններն ու հույս ունեն՝ աշխարհը կդադարի կույր լինել դրանց նկատմամբ։
«Դիվանագետներն ու իրավաբանները կարող են կշռել «ժողովուրդների ինքնորոշումն» ընդդեմ «տարածքային ամբողջականության»։ Վերլուծաբանները կարող են բանավիճել հայերի դեմ կռվող սիրիացի վարձկանների, ջիհադիստների ու այլ արմատականների  աշխարհքաղաքական ազդեցությունների շուրջ։ Հայաստանի ու Ադրբեջանի բանակները կարող են ճակատամարտերի պլաններ գծել։ Այս ամենը կշարունակվի առաջիկա օրերին ու շաբաթներին։ Բայց ի՞նչ կասեք մարդու իրավունքների մասին։ Այս տարածքում կա՞ն մարդու իրավունքներ, արդյոք երեխաներն իրավունքներ ունե՞ն այստեղ, կանայք ունե՞ն իրավունքներ, արդյոք հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ իրավունքներ ունե՞ն այստեղ, արդյոք Արցախի 75 հազար բնակչությունն ունի՞ իրավունքներ, արդյոք Հայաստանի ու Ադրբեջանի ռազմագերիներն ունե՞ն իրավունքներ»,- գրում է Արցախի ՄԻՊ-ն իր հոդվածում։
Նա ընդգծում է՝  միշտ հավատացել է, որ մարդու իրավունքները չեն բխում որևէ կառավարության կամ աշխարհաքաղաքական ձեռքսեղմումից, դրանք սահմանված չեն 1921 թ. Ստալինի՝ Արցախը Ադրբեջանի Խորհրդային Հանրապետությանը միացնելու որոշմամբ, դրանք կախված չեն այն բանից, թե որ երկիրը նավթ ունի՝ դրա եկամուտներով իրենց անունից լոբբիստներ վարձելու համար:
Բեգլարյանը հիշեցնում է՝ մարդու իրավունքներն ի ծնե են, ցանկացած անհատ կամ կազմակերպություն, որը հավակնում է պաշտպանել մարդու իրավունքները, պետք է պաշտպանի դրանք առանց սահմանափակումների, հատկապես, երբ վտանգված է խոցելի ու անապահով բնակչության կյանքը։
«Դուք կարող եք կոչել Արցախի Հանրապետություն, կամ Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածք, կամ որևէ այլ բան։ Բայց այստեղ մարդիկ են ապրում, այստեղ հազարավոր տարիներ եղել է հին, քրիստոնյա ժողովուրդ, որին հիմա անխնա ռմբակոծում են, ավիրում ու ոչնչացնում։ Ես էլ երբեք չեմ տեսնի։ Այստեղ շատ երեխաներ իրենց հայրերին նորից չեն տեսնի։ Բայց ես հույս ունեմ, որ դուք կարող եք սկսել տեսնել, թե ինչ է տեղի ունենում այստեղ։
Մինչ քաղաքական գործիչները, կամ վերլուծաբանները, կամ բանակները գտնեն իրենց լուծումները, մենք՝ մարդու իրավունքների պաշտպաններս պետք  է իրականացնենք մեր առաքելությունը, այն է պաշտպանել բոլոր մարդկային էակների իրավունքները, ինչքան էլ անտեսանելի նրանք թվան»,-ամփոփում է հոդվածը Արցախի ՄԻՊ-ը։

Nagorno Karabakh: The Invisible Christian Republic - The American Conservative
The Human Rights Defender of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic)Artak Beglaryan has authored an article in one the leading US magazines - The American Conservative, where he has been documenting and sounding the alarm on the ongoing human rights crisis in Nagorno Karabakh.
Panorama.am presents below the article in its entirety.
"When I was six years old, I played with a landmine in our yard and lost my eyesight as a result. Even then, the irony wasn’t lost on me. The republic in which I lived was invisible anyway. It could not be found on maps. It was not recognized by any nation of the world. Paying it a visit could get you banned from the country next door, even if you were a celebrity like Anthony Bourdain.
Today I serve as the Human Rights Ombudsman of that invisible republic, the Republic of Artsakh, also known as Nagorno Karabakh. It has been my job, since I took office two years ago, to defend the human rights of every person on this land against any encroachment: by the government of Artsakh itself or any foreign adversary.
It has been an absurd, almost impossible mission—to defend the rights of human beings who do not exist according to the international community. Despite my invitations, no major international human rights organization has ever visited our republic to check how the rights of children, women, disabled persons, and other vulnerable groups are protected in Artsakh, or to contribute to our efforts to improve human rights protection systems.
In these lonely years, I found myself wondering: do human rights even exist in this blind world?
As of the morning of September 27, 2020, that question can no longer be ignored. On that day, Azerbaijan, with the overt backing of the Erdogan regime in Turkey and the recruitment of Syrian and Libyan mercenary-terrorists, began a coordinated a full-scale invasion of Nagorno Karabakh, violating a ceasefire that was established in the disputed region in 1994.
Even as a ceasefire has been called, the indiscriminate targeting of civilian populations has created a live human rights crisis that is spiraling out of control.
I have lost my sight, but I know an illegal cluster bomb when I hear one. I can touch the ruins of our Holy Savior Church in Shushi, which was bombed twice in one day, while civilians (and visiting journalists) were praying inside. I can smell the kerosene in the basements where women and children of our republic are now huddled, awaiting the end of the war.
Together with my colleagues in the Ombudsman’s Office, we have been documenting human rights violations and hoping that the world will stop being blind toward them.
Diplomats and lawyers can weigh “self-determination of peoples” versus “territorial integrity.” Analysts can debate the geopolitical implications of the Syrian mercenaries, jihadists, and other proxies that are pouring in to fight the Armenians here. Armenian and Azerbaijani forces can draw up battle plans. All of this will continue to happen in the coming days and weeks.
But what about human rights?
Are there human rights in this place? Do children have rights here? Do women have rights? Do disabled persons have rights? Do over 75,000 displaced civilians of Artsakh have rights? Do the Armenian and Azerbaijani war prisoners have rights?
While the diplomatic world does not yet recognize this place, I have always believed that human rights are not sourced in any government or geopolitical handshake. They are not determined by Josef Stalin’s decision to annex Artsakh to the Soviet Republic of Azerbaijan in 1921. They are not overruled by the blindness of world powers to our lawful, democratic declaration of independence in 1991, and our achievements in building democratic institutions since. They are not dependent on which republic has the oil revenue to hire lobbyists on their behalf.
Whether they come from above or within, human rights are native to the human condition and experience. And any individual or organization that claims to defend human rights must defend them without limitation, especially when the lives of a vulnerable and disadvantaged population are at stake.
You may call it the Republic of Artsakh or the disputed region of Nagorno Karabakh or something else. But there are people living here, as there have been for thousands of years—an ancient, Christian people who are being indiscriminately bombed, destroyed, and annihilated.
I will never see again. Many children here will never see their fathers again. But I hope at least that you can begin to see what is happening here. Long before politicians or analysts or armies can find their solutions, we as defenders of human rights must deliver on our commitment: to defend the human rights of all human beings, however invisible they may seem."