«Հրապարակ». Ինչ նամակի մասին է խոսքը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մենք գրել էինք, որ նախօրեին արտախորհրդարանական ուժերի հետ հանդիպման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ողջ իրավիճակը, որն այնքան էլ հուսադրող չի եղել, և ներկաներին է մատուցել մի նամակ, որը կարևոր ինֆորմացիա է պարունակել։ Ներկաներին հորդորել են որևէ կերպ չգաղտնազերծել այդ նամակը՝ դա կվնասի Հայաստանին։
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանին հարցրինք՝ պարոն Հարությունյանն ինչ-որ նամա՞կ է փոխանցել վարչապետ Փաշինյանին, եթե այո, ապա ի՞նչ բովանդակությամբ։ Սակայն ԱՀ նախագահի խոսնակը վստահեցրեց, որ որևէ նամակ Արայիկ Հարությունյանը չի փոխանցել, և հարկ համարեց շեշտել, որ Արցախում հիմա, երբ Ադրբեջանը չի պահպանում հումանիտար հրադադարի մասին ձեռք բերված երկրորդ պայմանավորվածությունը, կարծում են, որ պայքարն է միակ ճանապարհը.
«Բանակցային գործընթացի հետ կապված՝ առաջին օրվանից մինչ օրս աշխատանքներ տարվում են, գիտեք, որ Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերվեց հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածություն, հետագայում ևս մեկ պայմանավորվածություն եղավ, երկու անգամ էլ Ադրբեջանը չպահեց պայմանավորվածությունը։ Սա նշանակում է, որ մեր ժողովուրդը ևս մեկ անգամ պետք է սթափ գնահատի իրավիճակը, և հասկանանք, որ խնդիրն առաջին հերթին այս պահին լուծվում է ռազմաճակատում»։
Հարցրինք՝ իսկ հնարավո՞ր է պարոն Հարությունյանը, այդուհանդերձ, գրագրություն է ունեցել Փաշինյանի հետ, որի մասին ինքը տեղյակ չէ։ Պողոսյանը վստահեցրեց՝ ոչ, եթե նման բան լիներ, ինքը կիմանար։ Նշենք, որ նամակի պատճենը շրջանառվում է քաղաքական շրջանակներում, և Փաշինյանն անձամբ է այն ներկայացրել նախօրեի հանդիպմանը»։

«Грапарак»: О каком письме идет речь
Газета «Грапарак» уже писала о том, что во время встречи с внепарламентскими силами  Никол Пашинян проинформировал о ситуации, которая является не очень обнадеживающей, и представил присутствующим какое-то содержащее важную информацию письмо. Присутствующих призвали никоим образом не разглашать содержание письма, поскольку это нанесет вред Армении.
Издание попыталось уточнить у пресс-секретаря президента Арцаха Ваграма Погосяна, передавал ли премьер Пашинян какое-то письмо господину Арутюняну, и если да, то о чем там говорится? Однако пресс-секретарь президента Арцаха заверил, что Араику Арутюняну какое-либо письмо не было передано, и счел необходимым отметить, что сейчас, когда Азербайджан не соблюдает достигнутое второе соглашение о гуманитарном перемирии, в Арцахе считают, что единственным путем является борьба.
«Что касается переговорного процесса, то работы ведутся с первого дня и по сей день. Знаете, что при посредничестве России было достигнуто соглашение о гуманитарном прекращении огня, в дальнейшем была еще одна договоренность, но Азербайджан оба раза не соблюдал договоренность. Это значит, что наш народ еще раз должен трезво оценить ситуацию, и понять, что сейчас в первую очередь вопрос решается на фронте».
На вопрос газеты, может, господин Арутюнян тем не менее состоял в переписке с Пашиняном, просто вы не в курсе, Погосян заверил, что если бы такое имело место, он бы знал.
Отметим, что копия письма тиражируется в политических кругах и Пашинян лично представил ее на вчерашней встрече.