ԱՆ ներկայացուցիչը կորոնավիրուսային հիվանդության իրավիճակը Հայաստանում ծայրահեղ ծանր է գնահատում
Հայաստանում կորոնավիրուսի վարակակիրների թվի ավելացումը եթե շարունակվի, առողջապահական համակարգն ուղղակի չի կարող դիմակայել, իսկ այսօր, այս պահին բժիշկները, հիվանդանոցային մահճակալները զինվորներին են պետք: Վերջին երկու շաբաթվա ընթաքում ահազանգում են առողջապահական ոլորտի պատասխանատուները:
Panorama.am-ը զրուցել է ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի ներհիվանդանոցային վարակների համաճարակաբանության բաժնի պետ Ռոմելլա Աբովյանի հետ:
Panorama.am-Ինչպե՞ս կգնահատեք այսօր կորոնավիրուսային հիվանդության հետ կապված վիճակը Հայաստանում:
Ռ. Աբովյան-Իրավիճակը ծայրահեղ ծանր է, այս երկու շաբաթվա ընթացքում նախորդ երկու շաբաթվա համեմատ 148 տոկոս աճ ունենք: Եթե այսպես շարունակվի, առողջապահական համակարդն ուղղակի չի կարող արդեն դիմակայել:
Եթե բնակչությունը զգոնությունը բարձրացնի, սկսի դիմակներ կրել, պահի անվտանգության կանոնները, հաջորդ 14 օրվա ընթացքում արդեն պետք է տեղաշարժ լինի դեպի նվազում, եթե ոչ, ապա հակառակը:
Panorama.am - Կարելի՞ է սա համարել վարակի երկրորդ ալիք:
Ռ. Աբովյան-Դժվար է նման բան ասել: Մենք այն վիճակում ենք, որ նպաստեց այս ամեն ինչին: Ռեալ գնահատել երկրորդ ալիք՝ դժվար է ասել: Կանխատեսումներ կային, որ որոշակի բարձրացում կունենանք, բայց ոչ այսքան: Այս վիճակը բացատրվում է անվտանգության կանոններն ուղղակի չպահպանելով:
Այս պայմաններում միայն մեկ կոչ ունեմ՝ որպեսզի բոլորը սթափվեն, այսպես շարունակվել էլ չի կարող: Յուրաքանչյուր մարդ, որը վարակվում է, դառնում վարակի աղբյուր մյուսների համար, նպաստում է, որ վիրավոր զինծառայողների փոխարեն մահճակալները զբաղեցնեն այն մարդիկ, որոնք կարող էին չվարակվել դիմակ կրելով, ձեռքերն ախտահանելով ու սոցիալական հեռավարություն պահելով:
Սա զենք բռնել չի, սա հրետանիով կրակել չի, ընդամենը շատ պրիմիտիվ կանոնների պահպանում է, յուրաքանչյուր անձ կարող է իրականացնել:
Panorama.am- Հիվանդների տարիքային խմբում փոփոխություններ կա՞ն:
Ռ. Աբովյան- Փոփոխություններ չեն եղել, միջին տարիքը 55 տարեկանից բարձր է: Դեռևս կտրուկ փոփոխություն տարիքային խմբում չկա:
Panorama.am - Հիվանդության նոր ախտանշաններ նկատվո՞ւմ են:
Ռ. Աբովյան- Ոչ, նույնն են՝ ջերմություն, հազ:
Panorama.am- Հիվանդանոցներում բուժող ստացողները մեծ տոկոս են կազմո՞ւմ:
Ռ. Աբովյան- Շատ շատ են: Հիվանդանցոներն ընդունում են միայն ծանր դեպքերը: Եթե մարտ, ապրիլ, մայիս ամիսներին ընդունում էինք նաև թեթև ծանրության, մարտին ունեինք նաև անախտանշան դեպքերը, այսօր բուժհիմնարկներն ընդունում են միայն ծանր դեպքերը, մնացածը բոլոր բուժվում են տանը: Սա ահազանգ է, որ, իրոք, բնակչությունը պետք է սթափվի:
Panorama.am-Շնորհակալություն զրույցի համար:
Նշենք, որ այսօր կորոնավիրուսից մահացել էր 16-ամյա աղջիկ: ԱՆ-ից հայտնել են, որ Հայաստանում համավարակի տարածման սկզբից ի վեր, երեխայի մահվան առաջին դեպքն է արձանագրվել կորոնավիրուսային հիվանդությունից:
Երեկ վիրուսից 49 տարեկան կին և տղամարդ, նախորդ օրերին 43, 45, 46, 47, 50, 51 տարեկան հիվանդներ էին մահացել: Ակնհայտորեն կորոնավիրուսը «երիտասարդացել» է:

Представитель Минздрава назвала ситуацию с коронавирусом в Армении критической
Если увеличение числа случаев заражения коронавирусом в Армении продолжится, то система здравоохранения просто не сможет противостоять, а сегодня, в этот момент, врачи, больничные койки нужны военнослужащим. Последние две недели об этом тревожно сообщают ответственные за сферу здравоохранения.
Корреспондент Panorama.am побеседовал с начальником Отделения внутрибольничных инфекций Национального центра по контролю и профилактике болезней при Министерстве здравоохранения РА Ромеллой Абовян.
Panorama.am: Как вы оцениваете ситуацию с коронавирусом в Армении на сегодняшний день?
Р. Абовян: Ситуация критическая, в течение этих двух недель по сравнению с предыдущими двумя неделями зафиксирован 148%-й рост. Если так продолжится, то система здравоохранения просто уже не сможет противостоять.
Если население не повысит уровень бдительности, начнет снова носить маски, соблюдать правила безопасности, то в течение последующих двух недель уже можно будет наблюдать снижение числа случаев, если же нет, то наоборот.
Panorama.am: Можно ли назвать это второй волной вируса?
Р. Абовян: Трудно сказать об этом. Мы в таком состоянии, которое и поспособствовало всему этому. Трудно реально оценить, является ли это второй волной. Были прогнозы, согласно которым будет зафиксировано определенное увеличение случаев, но не настолько. Эта ситуация объясняется просто несоблюдением правил безопасности.
В подобных условиях у меня только один призыв, чтобы все осознали, что так продолжаться больше не может. Каждый человек, который заражается, становится источником заражения для других, способствует тому, чтобы вместе раненых военнослужащих больничные койки занимали те люди, которые могли не заразиться просто, надев маску, дезинфицируя руки и соблюдая социальную дистанцию.
Это же не держать оружие в руках, не стрелять из артиллерии, это всего лишь соблюдение примитивных правил, каждый человек может их соблюдать.
Panorama.am: Произошли ли изменения в возрастной группе инфицированных?
Р. Абовян: Изменений не произошло, средний возраст – старше 55 лет. Пока не зафиксировано резких изменений в возрастной группе.
Panorama.am: Появились ли новые симптомы заболевания?
Р. Абовян: Нет, симптомы те же: высокая температура и кашель.
Panorama.am: Какой процент составляют проходящие в больницах лечение инфицированные пациенты?
Р. Абовян: Их очень много. В больницах лечение проходят только пациенты с тяжелым ходом болезни. Если в марте, апреле и мае с.г. мы принимали также и пациентов с легким течением заболевания, в марте также были бессимптомные случаи, то сегодня медучреждения принимают только пациентов в тяжелом состоянии, остальные – лечатся дома. Это сигнал к тому, что население действительно должно опомниться.
Отметим, что сегодня от коронавируса в Армении скончалась 16-летняя девочка. Из Минздрава сообщили, что с момента распространения пандемии в Армении зарегистрирован первый случай смерти ребенка от коронавирусной болезни.
Вчера от коронавируса скончались 49-летние женщина и мужчина, в предыдущие дни зафиксированы случаи смерти пациентов в возрасте от 43 лет до 51 года.