Ադրբեջանական վայրագությունները ուղեկցվում են Արցախում մշակութային և հոգևոր ժառանգության դեմ դիտավորյալ հարձակումներով. ՄԻՊ
17:12 21/10/2020
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվող փաստահավաք առաքելության շրջանակներում հրապարակվել է «Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու դեմ Ադրբեջանի կողմից թիրախային հարձակումները՝ որպես պատերազմական հանցագործություն և հանցագործություն մարդկության դեմ» արտահերթ զեկույցը անգլերենով: Այս մասին հայտնում են Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմից
Զեկույցում ներկայացվում են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու նպատակային խոցման փաստերը և դրանց վերլուծությունը միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային քրեական իրավունքի համատեքստում:
Ներկայացված փաստերը հիմնավոր կերպով ապացուցում են, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Արցախի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական վայրագությունները ուղեկցվում են Արցախի տարածքում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության դեմ դիտավորյալ հարձակումներով:
2020 թ. հոկտեմբերի 8-ին ադրբեջանական զինված ուժերը հարվածային և ճշգրիտ կառավարվող անօդաչու թռչող սարքերով մի քանի ժամվա ընթացքում երկու անգամ թիրախավորված հարվածներ են հասցրել Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցուն, որը Արցախի նշանավոր մշակութային և հոգևոր խորհրդանիշներից է: Ադրբեջանի այս քայլը այդ երկրում իրականացվող հայատյացության և էթնիկ զտման պետական քաղաքականության մաս է կազմում: Այն նաև հայկական ծագմամբ քրիստոնեական ժառանգության նկատմամբ շարունակական ծայրահեղ անարգանքի դրսևորում է:

Омбудсмен Арцаха представил доклад о преднамеренной атаке Азербайджана на Собор в арцахском Шуши
В рамках миссии по сбору фактов, осуществляемой аппаратом Защитника прав человека Арцаха, был опубликован внеочередной доклад на английском языке «Нацеленные атаки Азербайджана на Собор Сурб Аменапркич Казанчецоц (Собор Святого Всеспасителя Казанчецоц) в Шуши, как военное преступление и преступление против человечества». Об этом сообщают из Офиса Омбудсмена Арцаха.
«В документе представлены доказательства точечного поражения азербайджанскими вооруженными силами храма Казанчецоц, их анализ в контексте Международного гуманитарного права и Международного уголовного права.
Представленные факты доказывают, что с 27 сентября 2020 года азербайджанские зверства против народа Арцаха сопровождаются умышленными нападениями на армянское культурное и духовное наследие на территории Арцаха.
8 октября 2020г. азербайджанские вооруженные силы ударными и управляемыми беспилотниками в течение нескольких часов дважды нанесли удар по церкви Святого Христа Всеспасителя в Шуши, являющейся одним из выдающихся культурных и духовных символов Арцаха.
Этот шаг Азербайджана является частью государственной политики армянофобии и этнической чистки в этой стране. Он также является продолжением проявления крайнего неуважения к христианскому наследию армян», – сообщают из Офиса Защитника прав человека Арцаха.