Ադրբեջանական վայրագությունները ուղեկցվում են Արցախում մշակութային և հոգևոր ժառանգության դեմ դիտավորյալ հարձակումներով. ՄԻՊ
17:12 21/10/2020
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվող փաստահավաք առաքելության շրջանակներում հրապարակվել է «Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու դեմ Ադրբեջանի կողմից թիրախային հարձակումները՝ որպես պատերազմական հանցագործություն և հանցագործություն մարդկության դեմ» արտահերթ զեկույցը անգլերենով: Այս մասին հայտնում են Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմից
Զեկույցում ներկայացվում են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու նպատակային խոցման փաստերը և դրանց վերլուծությունը միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային քրեական իրավունքի համատեքստում:
Ներկայացված փաստերը հիմնավոր կերպով ապացուցում են, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից Արցախի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական վայրագությունները ուղեկցվում են Արցախի տարածքում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության դեմ դիտավորյալ հարձակումներով:
2020 թ. հոկտեմբերի 8-ին ադրբեջանական զինված ուժերը հարվածային և ճշգրիտ կառավարվող անօդաչու թռչող սարքերով մի քանի ժամվա ընթացքում երկու անգամ թիրախավորված հարվածներ են հասցրել Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցուն, որը Արցախի նշանավոր մշակութային և հոգևոր խորհրդանիշներից է: Ադրբեջանի այս քայլը այդ երկրում իրականացվող հայատյացության և էթնիկ զտման պետական քաղաքականության մաս է կազմում: Այն նաև հայկական ծագմամբ քրիստոնեական ժառանգության նկատմամբ շարունակական ծայրահեղ անարգանքի դրսևորում է:

Ombudsman: Azerbaijani atrocities coupled with deliberate attacks on cultural and religious heritage in Artsakh
17:59 21/10/2020
Within the framework of the fact-finding mission carried out by the staff of Artsakh Human Rights Ombudsman Artak Beglaryan, an ad hoc public report was released on "The Azerbaijani targeted attacks against the St. Ghazanchetsots (Holy Savior) Cathedral of Shushi, Artsakh (Nagorno-Karabakh) as a war crime and crime against humanity”. The report is available in English, the Ombudsman’s Office said.
The report presents the facts on targeted attacks on the St. Holy Savior Cathedral of Shushi, analyzing it in the context of the international humanitarian law and international criminal law.
The presented facts reasonably prove that the Azerbaijani atrocities against the Artsakh population launched since 27 September are accompanied by deliberate attacks on the Armenian cultural and religious heritage in the territory of Artsakh.
On October 8, the Azerbaijani armed forces, twice within a few hours with the use of combat and manageable drones, struck the Ghazanchetsots Cathedral in the town of Shushi, which is the recognizable cultural and religious symbol of Artsakh.
This act of Azerbaijan is in line with the state policy of Armenaphobia and ethnic cleansing in Azerbaijan. It also demonstrates continuous radical disrespect towards the Christian heritage of Armenian identity, the office said.