Սասունյան. Ես քվեարկում եմ Բայդենի օգտին․․․ Թրամփի մղձավանջին վերջ դնելու համար
Տասնյակ միլիոնավոր ամերիկացիների և մնացած աշխարհի հետ միասին ես հույս ունեմ, որ Թրամփ կոչվող մղձավանջը կավարտվի նոյեմբերի 3-ին:
Բարեբախտաբար, Թրամփը վերջերս հայտարարեց, որ եթե պարտվի ընտրություններում՝ կլքի Միացյալ Նահանգները: Դա ամենալավ բանն է, որ նա ասել է վերջին չորս տարիների ընթացքում․․․ Հավանաբար, նա անհանգստացած է, որ ընտրություններում պարտվելու դեպքում կհայտնվի բանտում՝ բազմաթիվ հանցագործությունների համար, որոնք գործել է ինչպես պաշտոնավարման ընթացքում, այնպես էլ պաշտոնը զբաղեցնելուց հետո: Միակ խնդիրն այն է, թե որ երկիրը կցանկանա ապաստան տալ նրան. միգուցե Թուրքիան կամ Ադրբեջանը: Կամ գուցե Իսրայելը:
Գիտեմ, որ որոշ հայեր դժգոհ կլինեն իմ դիրքորոշումից: Բայց ես միշտ վճռականորեն արտահայտել եմ իմ տեսակետը այնքան անկեղծորեն, որքան կարողացել եմ։ Համոզված եմ, որ Թրամփը սպառնալիք է եղել Միացյալ Նահանգների և աշխարհի համար․․․ Հուսով եմ, որ նոյեմբերի 3-ին Թրամփի պարտությամբ մենք բոլորս մի փոքր թեթևացած շունչ կքաշենք, նորից կապրենք ազատ ժողովրդավարական երկրում՝ առանց վախի, որ բռնապետը կփչացնի մեր կյանքն ու առողջությունը:
Բառարանում բավարար բացասական բառեր չկան նկարագրելու այն բոլոր սխալները, որոնք Թրամփն ասել կամ արել է վերջին չորս տարիների ընթացքում: Սրան պետք է վերջ դրվի։ Երկար ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի ԱՄՆ հաջորդ նախագահը վերացնի այն վնասը, որը Թրամփը հասցրել է Ամերիկային և աշխարհին:
«Վաշինգտոն փոստը» բծախնդրորեն հետևել է Թրամփի ստերին և չափազանցություններին: 2020 թ․ մայիսի դրությամբ՝ նախագահ դառնալուց ի վեր, Թրամփը ստել է ավելի քան 20 հազար անգամ: Նա անընդհատ ստում է: Դուք չեք կարող վստահել նրա ասածներին: Առավոտյան մի բան է ասում, իսկ երեկոյան՝ հակառակը: Առերեսվելիս նա պնդում է, որ նման բան չի ասել, նույնիսկ եթե դա ապացուցվում է իր իսկ ձայնի ձայնագրությամբ: 2018 թ․ իր ելույթներից մեկում նա ասաց՝ մի՛ հավատացեք այն ամենին, ինչ կարդում եք կամ ինչ տեսնում եք․․․ Այլ կերպ ասած, անտեսեք փաստերը և վստահեք նրա ստերին:
Միակ բանը, որին կարող ես վստահել, այն է, որ Թրամփը կանի այն, ինչը իր անձնական շահն է: Որպես նախագահ՝ նա բիզնեսն ուղղել է դեպի իր հյուրանոցներն ու գոլֆի խաղադաշտերն ամբողջ աշխարհում: Նա 400 միլիոն դոլար պարտք ունի անհայտ անձանց և այլ աղբյուրների, բայց նրանց անունները չի բացահայտում: Միգուցե իրեն հաճելի բռնապետերից մի քանիսը հենց նրանք են, որոնք տրամադրել են այդ դրամական միջոցները: Եվ դա կարող է լինել պատճառը, ի թիվս այլոց, որ Թրամփը կտրականապես հրաժարվում է հրապարակել իր հարկային հայտարարագրերը:
Ինչ վերաբերում է կորոնավիրուսային համավարակին՝ Թրամփի անկարողությունն ու տգիտությունը պատճառ դարձան այս պահի դրությամբ ավելի քան 220 հազար ամերիկացիների մահվան, որոնց թիվն օրեցօր աճում է: Նա երբեք լուրջ չէր վերաբերվում մահացու վիրուսին՝ այն որակելով որպես դեմոկրատների կեղծիք և 2020 թ․ փետրվարի 27-ին Սպիտակ տանն ասաց՝ «Այն կվերանա:
Մի օր, հրաշքի նման կվերանա»։ Ցավոք, դեռ շատերը կմահանան մինչև այս համավարակի ավարտը: Թրամփը մեծ քաղաքական հանրահավաքներ է անցկացրել երկրի տարածքում և մի շարք միջոցառումներ Սպիտակ տանը, որոնց մասնակիցների մեծ մասը դիմակներ չի կրել և սոցիալական հեռավորություն չի պահպանել։ Նրանցից շատերը՝ Թրամփի սեփական ընտրողները, վարակվել են, իսկ ոմանք՝ մահացել։ Թրամփն ու իր ընտանիքը ևս վարակվել էին, բայց նա կարծես դասեր չի քաղել իր անխոհեմ պահվածքից:
Թրամփը խոստովանեց, որ ինքը սիրահարված է բռնապետերին և դեմ է Միացյալ Նահանգների ավանդական դաշնակիցներին։ Լրագրող Բոբ Վուդվորդին տված հարցազրույցում, որը ձայնագրված է, Թրամփն ասել է․ «Ես շատ լավ հարաբերություններ ունեմ Էրդողանի հետ, թեև այդպես չպետք է լինի, որովհետև բոլորն ասում են՝ «ինչ սարսափելի մարդ է»։ Բայց գիտես, ինձ մոտ լավ է ստացվում։ Ծիծաղելի է, իմ ունեցած հարաբերությունները, որքան նրանք ավելի կոշտ ու ստոր են, այնքան հաշտ եմ նրանց հետ։ Դու ինձ մի օր կբացատրես, լա՞վ: Բայց գուցե դա վատ բան չէ... Հեշտ մարդիկ նրանք են, որոնց ես միգուցե այդքան շատ չեմ սիրում կամ այնքան էլ հաշտ չեմ նրանց հետ»։
Ուստի զարմանալի չէ, որ Թրամփը մատը չի շարժել, որպեսզի ճնշում գործադրի իր լավ ընկեր Էրդողանի վրա՝ դադարեցնելու զինել ու խրախուսել Ադրբեջանին Արցախի վրա հարձակման համար: Նա նույնիսկ հետաքրքրված չէ Էրդողանին ասելու՝ դադարեցնել ահաբեկիչների տեղափոխումը Հյուսիսային Սիրիայից Ադրբեջան, քանի որ Թրամփը անձնական շահ չունի Արցախյան հակամարտությունից: Մինչդեռ ամեն օր հայ երիտասարդ զինվորներ են զոհվում։ Եթե Թրամփը ցանկանար, նա կարող էր դադարեցնել պատերազմը Էրդողանին ուղղված մեկ հեռախոսազանգով: Բայց, ինչպես 2015-ին Թրամփը խոստովանել է Breitbart News Daily-ին. «Ես մի փոքր շահերի բախում ունեմ, որովհետև Ստամբուլում ունեմ մեծ, մեծ շենք: Անչափ հաջող աշխատանք է։ Այն կոչվում է Թրամփի աշտարակներ՝ երկու աշտարակ, մեկի փոխարեն, ոչ թե սովորական, այլ՝ երկու»։
Հոկտեմբերի 18-ին, Կալիֆորնիա նահանգի Օրանժ շրջանում մի խումբ հայ ցուցարարների նկատելուց հետո, այդ օրն ավելի ուշ Նեվադա նահանգի Ռինո քաղաքում տեղի ունեցած հավաքի ժամանակ, Թրամփը գովեց հայերին և ասաց, որ հավանում է նրանց դրոշը։ Թեև Թրամփը չանդրադարձավ Արցախյան պատերազմին, բայց ասաց «Մենք աշխատում ենք ինչ-որ բաների վրա»։ Միգուցե Թրամփն ակնարկում էր Վաշինգտոնում հոկտեմբերի 23-ին նախատեսված պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի`Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ հանդիպման մասին։ Ինչպես Թրամփն է հաճախ ասում, «տեսնենք, թե ինչ կլինի»:
Վերջին ամիսներին շատ գրքեր են գրվել Թրամփի հարազատների կամ Սպիտակ տան աշխատակիցների կողմից՝ բացահայտելով նրա բազմաթիվ թերությունները: Վերջերս Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար նախկին պաշտոնաթող գեներալ Ջոն Քելլին Թրամփի մասին ասաց․ «Նրա անպարկեշտության խորությունը պարզապես ապշեցնում է ինձ: Անպարկեշտությունը, յուրաքանչյուր հարաբերության գործարքային բնույթը, ավելի ողորմելի է, քան ցանկացած այլ բան: Նա իմ կյանքում երբևէ հանդիպած ամենաարատավոր անձնավորությունն է»:
Թրամփի կողմնակիցների զարմանալի բաներից մեկը Թրամփին որպես իրենց պաշտամունքի առաջնորդին կույր հետևելն է, որքան էլ նրա արարքները կամ հայտարարությունները քստմնելի լինեն։ Ինչպե՞ս կարող են ավետարանականները և այլ պարկեշտ մարդիկ անտեսել նրա անբարո գործելակերպն ու ստերը: Նա բազմաթիվ ապօրինի սեռական հարաբերություններ է ունեցել մարմնավաճառների հետ և գումարներ վճարել քողարկելու համար։ Նա հավանաբար իր կյանքում երբեք եկեղեցի չի մտել, բայց նրան պաշտում են Աստծո պես․․․ Սա շատ տխուր է և ցավալի:
Թրամփը նաև փչացրել է Միացյալ Նահանգների հեղինակությունը ամբողջ աշխարհում: Pew-ի հարցախույզի համաձայն, Ռուսաստանի նախագահ Պուտինն ավելի հարգված է, քան Թրամփը, իսկ համաշխարհային առաջնորդներից նա ընդամենը մեկ միավորով է առաջ անցել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինից (29% -28%): Թրամփի վարչակազմը նաև խախտել է Միացյալ Նահանգների կողմից ստորագրված մի քանի միջազգային պայմանագրեր:
Ամփոփելու համար նշենք, որ Բայդենի օգտին քվեարկությունը Թրամփից ազատվելու քվե է: Ես միամիտ չեմ հավատալու նախընտրական խոստումներին, բայց մի բան հաստատ է, որ Թրամփը պետք է գնա: Այնպես որ, անկախ նրանից, թե Բայդենն ինչ է խոստանում անել, նա չի կարող ավելի վատ լինել, քան Թրամփը՝ ամերիկահայերի, Հայաստանի, Միացյալ Նահանգների և աշխարհի համար: Մենք տեսել ենք Թրամփի ապաշնորհ կառավարման չորս տարիները, և դա բավական երկար է ինձ և շատ ուրիշների համար: Զարմանալի չէ, որ բազմաթիվ վերլուծաբաններ ասում են. «Թրամփը պիտանի չէ նախագահ լինելու համար»: Ժամանակն է՝ խելամտությունը վերադառնա Սպիտակ տուն․․․ Պատկերացրեք, թե Թրամփը ինչ վնաս կարող է հասցնել իր երկրորդ պաշտոնավարման ընթացքում, եթե չկաշկանդվեր վերընտրվելու մտահոգություններով․․․

Harut Sassounian: I am voting for Biden...to end the Trump nightmare
Along with the rest of the world and tens of millions of Americans I am hoping that the nightmare called Trump will be over on November 3.
Fortunately, Trump just announced that if he loses the election, he will leave the United States. That is the best thing he has said in four years! He probably is worried that he will go to jail after he loses the election for the multiple crimes he has committed both during and after holding office. The only problem is which country would be willing to give him refuge; maybe Turkey or Azerbaijan. Or maybe Israel.
I know that some Armenians will not be happy with my position. But I have always strongly expressed my point of view as honestly as I could. I sincerely believe that Trump has been a menace to the United States and the world! Hopefully, with Trump’s defeat on Nov. 3, we will all breathe a big sigh of relief. We will once again live in a free democratic country without the fear of a dictator ruining our health and our lives.
There are not enough negative words in the dictionary to describe all the wrong things Trump has said and done in the past four years. This must come to a stop. It will take a long time for the next U.S. President to undo the damage that Trump has done to America and the world.
The Washington Post meticulously kept track of Trump’s lies and exaggerations. As of May 2020, Trump has lied over 20,000 times since becoming President. He is a serial liar. You cannot trust a word he says. He says one thing in the morning and the opposite in the evening. When confronted, he says he did not say it, even when it is proven by a tape recording of his own voice. He said in a speech in 2018: don’t believe what you are reading or what you are seeing! In other words, ignore the facts and trust his lies.
The only thing you can trust is that Trump will do what is in his self-interest. As President he has directed business to his hotels and golf courses around the world. He owes $400 million to unknown individuals and entities, but will not reveal their names. Could it be that some of the dictators he embraces are the ones that lent him these funds. And that could be the reason, among others, why Trump adamantly refuses to make his tax returns public.
Turning to the coronavirus pandemic, Trump’s incompetence and ignorance has caused the deaths of over 220,000 Americans as of now, with the count going up every day. He never took the deadly virus seriously, describing it as a Democrat hoax and said on Feb. 27, 2020 at the White House that “It’s going to disappear. One day -- it’s like a miracle -- it will disappear.” Regrettably, many more will die before this pandemic is over. Trump has held large political rallies around the country and several events at the White House with most attendees not wearing masks and no social distancing. Many of them, Trump’s own voters, were infected and some died. Trump and his family were also infected, but he seems to have learned no lessons from his reckless behavior.
Trump has confessed that he is in love with dictators and against traditional U.S. allies. Trump told journalist Bob Woodward in a taped interview: "I get along very well with Erdogan, even though you're not supposed to because everyone says, 'what a horrible guy.’ But you know, for me it works out good. It's funny, the relationships I have, the tougher and the meaner they are, the better I get along with them. You'll explain that to me someday, okay? But maybe it's not a bad thing. … The easy ones are the ones I maybe don't like as much or don't get along with so much."
It is therefore not surprising that Pres. Trump has not lifted a finger to pressure his good friend Erdogan to stop arming and encouraging Azerbaijan in the attack on Artsakh. He is not even interested in telling Erdogan to stop flying terrorists from Northern Syria to Azerbaijan, because Trump does not have anything personal to gain from the Artsakh conflict. Meanwhile, young Armenian soldiers are dying every day. If Trump wanted to, he could have stopped the war with one phone call to Erdogan. But, as Trump confessed to Breitbart News Daily in 2015: “I have a little conflict of interest ’cause I have a major, major building in Istanbul. It’s a tremendously successful job. It’s called Trump Towers -- two towers, instead of one, not the usual one, it’s two.”
On Oct. 18, after noticing a group of Armenian protesters in Orange County, California, at a rally in Reno, Nevada, later that day, Trump praised Armenians and said he liked their flag. Even though he made no reference to the Artsakh War, he said, “we are working on something.” Trump may be alluding to the Oct. 23 planned meeting in Washington, DC, of Secretary of State Mike Pompeo with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan. As Trump often says, “let’s see what happens.”
Many books have been written in recent months by either Trump’s relatives or his White House staff, revealing his multiple flaws. Recently, former White House Chief of Staff retired General John Kelly said about Trump: “The depths of his dishonesty are just astounding to me. The dishonesty, the transactional nature of every relationship, though it's more pathetic than anything else. He is the most flawed person I have ever met in my life.”
One of the amazing things about Trump supporters is their blind following of Trump as their cult leader, no matter how despicable his actions or statements are. How can evangelicals and other decent people ignore his immoral practices and his lies? He has had many illicit sexual affairs with prostitutes and paid them hush money. He has probably not entered a church in his life, yet he is worshipped like a God! This is very sad and regrettable.
Trump has also ruined the United States’ reputation around the world. According to a Pew poll, Russia’s Putin is more respected than Trump and he is just one point ahead of China’s Xi Jinping (29% to 28%) among world leaders. The Trump administration has also violated several international agreements signed by the United States.
To conclude, a vote for Biden is a vote to get rid of Trump. I am not naïve to believe campaign promises, but one thing is sure, Trump must go. So regardless of what Biden promises to do, he cannot be any worse than Trump for Armenian Americans, for Armenia, for the United States and the world. We have seen four years of Trump’s inept governance and that is long enough for me and many others. No wonder many analysts have said, “Trump is unfit to be President.” It is time for sanity to return to the White House! Imagine the damage Trump could do in a second term if uninhibited by concerns for reelection!