1000 դրամների շնորհիվ մենք կուտակել ենք շուրջ 30 մլրդ դրամ գումար. Վարուժան Ավետիքյան
«Հիմնադրամն ունի մեկ նպատակ՝ ապահովել մեր սահմանները պաշտպանելիս զոհված և վիրավոր դարձած հերոսների ընտանիքների ֆինանսական կայունությունը»,- այսօր հրավիրված ճեպազրույցում ասաց «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը։
Նրա խոսքով, գրեթե չորս տարվա ընթացքում ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի և ՀՀ-ում աշխատող յուրաքանչյուր ոք հիմնադրամին ամսական վճարել է 1000 դրամ։ Այդ գումարի շնորհիվ կուտակվել է 30 մլրդ դրամ, որն ամբողջությամբ ուղղվելու է այս պատերազմի ընթացքում զոհված և հաշմանդամ դարձած զինծառայողների ընտանիքներին՝ ապահովելու նրանց արժանապատիվ կյանքը։
«Այս պահին չափազանց կարևոր է, որ մեր հայրենակիցները կատարեն նաև նվիրաբերություններ, որովհետև, ցավոք սրտի, պատերազմը դեռևս չի ավարտվել, մի օր ավարտվելու է՝ հաստատ մեր հաղթանակով։ Եվ մինչև այդ օրը գա, սահմանին գտնվող մեր զինծառայողները պիտի վստահ լինեն, որ իրենց ընտանիքները ֆինանսապես կապահովվեն և իրենց ֆինանսական կայունությունն առկա է։ Մենք հատուցումներ ենք տրամադրում ինչպես զոհված, այնես էլ առաջին և երկրորդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողներին։
Հատուցումներ են տրամադրվում նաև մեր անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին։ Յուրաքանչյուր ընտանիքի մենք տրամադրում ենք 120-160 հազար դոլար գումար։ Եվ հատուցումներ տրամադրում ենք երկու եղանակով՝ միանվագ վճար՝ 10 մլն դրամ, եթե անձը զոհվել է, անհայտ կորել կամ առաջին կարգի հաշմանդամություն ձեռք բերել, և 5 մլն դրամ, եթե անձը ձեռք է բերել երկրորդ կարգի հաշմանդամություն»,- ներկայացրեց նա։
Վարուժան Ավետիքյանը տեղեկացրեց, որ նվիրատվություն կատարելու համար քաղաքացիները կարող են այցելել 1000+.am կայք, ապա մուտքագրել քարտային տվյալներն ու յուրաքանչյուր ամիս գումար փոխանցել։

Варужан Аветикян представил подробности о предоставляемых компенсациях семьям военнослужащих
«У Фонда одна цель – обеспечить финансовую стабильность семей погибших и получивших ранения при защите границы наших военнослужащих», – заявил сегодня в ходе брифинга директор Фонда «Страхования военнослужащих» Варужан Аветикян.
По его словам, почти за 4 месяца каждый гражданин РА и каждый работающих гражданин РА перечисляет в Фонд ежемесячно по 1000 драмов. Благодаря этой сумме уже накопилось 30 млрд драмов, которые полностью были направлены семьям погибших военнослужащих или получивших инвалидность военнослужащих для обеспечения их достойной жизни.
«В данный момент крайне важно, чтобы наши соотечественники делали также пожертвования, поскольку, к сожалению, война пока не завершилась, однажды завершится – точно нашей победой. И до этого дня защищающие границу наши военнослужащие должны быть уверены, что их семьи будут финансово обеспечены. Мы предоставляем компенсации как семьям погибших военнослужащих, так и военнослужащих с инвалидностью первой и второй группы.
Компенсации предоставляются также семьям пропавших без вести военнослужащих. Каждой семье мы предоставляем по 120-160 тысяч долларов. И компенсации предоставляются двумя способами: единовременная выплата – 10 млн драмов, если военнослужащий погиб, без вести пропал или получил инвалидность первой группы, и 5 млн драмов, если военнослужащий получил инвалидность второй группы», – пояснил он.
Варужан Аветикян сообщил, что для того, чтобы сделать пожертвования граждане могут зайти на сайт 1000+.am, затем ввести данные карты и перечислять ежемесячно определенную сумму.