Վրաստանն այլևս ընդգրկված չէ անվտանգ երկրների ցուցակում, որոնք չեն հանդիսանում Եվրամիության անդամ, որոնց քաղաքացիները կկարողանան մեկնել Շենգենյան երկրներ: Լուրը հայտնում է «Սպուտնիկ ջորջիա»- ն՝ հղում անելով «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքին:
Համաճարակային իրավիճակի վատթարացման պատճառով Վրաստանի հետ միասին ցուցակից հանվել են Կանադան և Թունիսը: Նախատեսվում է ցուցակում ներառել Սինգապուրին:
Անվտանգ երկրների նոր ցուցակում ներառվելու են ինը երկիր՝ Ավստրալիա, Չինաստան, Նոր Զելանդիա, Ռուանդա, Սինգապուր, Թայլանդ, Ուրուգվայ, Հարավային Կորեա և Ճապոնիա:
ԵՄ 27 անդամ պետությունների վերջնական որոշումը կհրապարակվի հոկտեմբերի 23-ին:
Վրաստանում համաճարակաբանական իրավիճակը կտրուկ սկսեց վատթարանալ սեպտեմբերի սկզբից, երկրում արագ աճում է կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը:
Համաձայն վերջին տվյալների ՝ համաճարակի սկզբից մինչև հոկտեմբերի 21-ը երկրում վարակված մարդկանց ընդհանուր թիվը 21 208 է, բուժվել է 9 003 հիվանդ: Մահացել 172 ը: Վրաստանում վարակի առաջին դեպքը գրանցվել է փետրվարի 26-ին:

Грузия больше не входит в список безопасных стран - не членов Евросоюза, гражданам которых можно будет путешествовать по странам Шенгенской зоны, сообщает sputnik-georgia со ссылкой на телеканал Rustavi 2.
В связи с ухудшением эпидемиологической ситуации, вместе с Грузией из списка исключили Канаду и Тунис. При этом в список планируется внести Сингапур.
Таким образом, в новый перечень безопасных стран войдут девять стран: Австралия, Китай, Новая Зеландия, Руанда, Сингапур, Таиланд, Уругвай, Южная Корея и Япония.
Окончательное решение 27 стран-членов ЕС будет объявлено 23 октября.
Из-за пандемии коронавируса в марте европейские страны закрыли свои границы для нерезидентов ЕС. С 1 июля в ЕС начали частично открывать границы. При этом учитывалась эпидемиологическая ситуация той или иной страны, меры сдерживания распространения вируса, а также экономические и социальные аспекты.
Список будет пересматриваться и, в зависимости от обстоятельств, обновляться каждые две недели.
Эпидемиологическая ситуация в Грузии начала резко ухудшаться с начала сентября, число инфицированных коронавирусом в стране растет большими темпами.
По последним данным, общее количество зараженных в стране с начала пандемии к 21 октября составляет 21 208.