Արցախում իրավիճակի զարգացմանը Ռուսաստանի արձագանքի հնարավոր տարբերակներն՝ ըստ Կոնստանտին Զատուլին
Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը NSN-ին տված հարցազրույցում թվարկել է Ռուսաստանի արձագանքի հնարավոր տարբերակները Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի զարգացմանը:
Ըստ Զատուլինի, հենց Ադրբեջանն ու Թուրքիան են խախտել տարածաշրջանում խաղաղությունը` ռազմական ռևանշի հասնելու համար, ուստի նրանց պետք է հիշեցնել, թե որ պետությունն է հետխորհրդային տարածքում առաջատար երկիրը: Պատգամավորը խոստովանեց, որ վստահ չէ, թե ինչպես պետք է գործի Մոսկվան, բայց նշեց մի քանի տարբերակներ, այդ թվում` ՀՀ-ում դեսանտային գործողություններ իրականացնելը:
«Հայաստանի ռազմական ներուժի ցուցադրական ամրապնդման տեսքով: ՀԱՊԿ-ին դիմելու ձևով` դեսանտային գործողության միջոցով հայկական, ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, այլ Հայաստանի տարածքը պաշտպանելու համար միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությամբ: Օդային շրջափակումը բացելով: Անհրաժեշտության դեպքում մենք պետք է հստակ բացատրենք Վրաստանին, որ պետք եղած ժամանակ պետք է հանգիստ ընդունի, որ իր օդային տարածքով անհրաժեշտ ուժերն ու միջոցները կուղարկվեն Հայաստան: Սա հարկադրված որոշում է, քանի որ մենք խոսում ենք Կովկասում զինյալների տարածման մասին, որից կտուժեն Ռուսաստանը, Վրաստանը և մնացած բոլորը: Կա սպառնալիք հայ բնակչության մեծ զանգվածի համար, որը պատմականորեն հիշում է այս տարածաշրջանում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը: Մենք պետք է միջոցներ ձեռնարկենք», - ասաց Զատուլինը:
Բացի այդ, պատգամավորը համաձայնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն կարծիքի հետ, որ Ադրբեջանի գործողությունների պատճառով հակամարտությունը առայժմ  դիվանագիտական լուծում չունի: Պատգամավորը նաև ափսոսանք հայտնեց, որ չնայած Ռուսաստանի բոլոր ջանքերին, բանակցային գործընթացն իրականում առաջ չի շարժվում, քանի որ ադրբեջանական կողմը ռազմական լուծում է ակնկալում և ակնհայտորեն անընդունելի պայմաններ առաջադրում:
«Ուստի մենք կարող ենք մասամբ համաձայնել Փաշինյանի ասածի հետ: Այլ բան է, որ այս մակարդակի քաղաքական գործիչը պետք է իմանա, որ ամեն իմացած չէ, որ պետք է ասվի: Հայտարարել, որ դիվանագիտական բանակցությունները ոչ մի տեղ չեն տանում, նշանակում է բացել ձեր խաղաքարտերը: Եվ դա պետք չէր անել: Հիմա մենք տեսնում ենք, որ ադրբեջանական կողմը փոխում է իր դիրքերը և կողմ է բանակցություններին՝ միևնույն ժամանակ, շարունակելով հարձակումը և կուլիսներում անընդունելի պահանջներ առաջադրելը: Բայց արտաքինից դա խաղաղության դրսևորման տեսք ունի: Ադրբեջանը սկսում է միավորներ հավաքել», - ասաց Զատուլինը:

Депутат Госдумы перечислил варианты реакции России на развитие ситуации в Нагорном Карабахе
Первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, депутат Константин Затулин в беседе с НСН перечислил варианты реакции России на развитие ситуации в Нагорном Карабахе.
По словам Затулина, именно Азербайджан и Турция нарушили мир в регионе, чтобы добиться военного реванша, поэтому, считает он, им следует напомнить, какое государство является ведущей страной на постсоветском пространстве. Парламентарий признался, что не уверен на счет того, каким образом должна поступить Москва, но назвал несколько предполагаемых вариантов, среди которых и десантная операция в Армении.
"В форме демонстративного усиления военного потенциала Армении. В форме обращения к ОДКБ из-за необходимости принять меры по защите армянской — не нагорно-карабахской, а армянской территории путем десантной операции. Путем размыкания воздушной блокады. Если потребуется, мы должны внятно объяснить Грузии, что если потребуется, то она должна спокойно воспринять, что через ее воздушное пространство будут направлены необходимые силы и средства в Армению. Это решение вынужденное, потому что речь идет о расползании боевиков по Кавказу, от которых пострадают и Россия, и Грузия, и все остальные. Возникает угроза большой массе армянского населения, которое исторически помнит геноцид в этом районе. Мы должны принять меры", — сказал Затулин.
Кроме того, депутат согласился с мнением премьер-министра Армении Никола Пашиняна, что конфликт пока не имеет дипломатического решения из-за действий Азербайджана. Парламентарий также выразил сожаление, что переговорный процесс фактически не двигается, несмотря на все усилия России,потому что азербайджанская сторона рассчитывает на военную победу и выдвигает заведомо неприемлемые условия.
«Поэтому отчасти можно подтвердить то, что было сказано Пашиняном. Другое дело, что политик на таком уровне должен знать, что не все что ты знаешь нужно говорить. Заявлять, что дипломатические переговоры ни к чему не ведут, – это значит, раскрывать карты. А этого не нужно было делать. Мы теперь видим, что азербайджанская сторона меняет позицию и выступает за переговоры. При этом продолжая наступление и кулуарно выдвигая неприемлемые требования. Но внешне это выглядит проявлением миролюбия. Азербайджан начинает набирать очки», - считает Затулин.