ԱՀԿ ղեկավարը նախազգուշացնում է համաճարակի շատ դժվար ամիսների մասին
Առաջիկա ամիսներին կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրավիճակը շատ բարդ կլինի։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, ասել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար Թեդրոս Գեբրեյսուսը։
«Մենք գտնվում ենք COVID-19 համաճարակի կրիտիկական կարևոր խաչմերուկում, հատկապես Հյուսիսային կիսագնդում: Հաջորդ մի քանի ամիսները շատ դժվար կլինեն, և որոշ երկրներ գտնվում են վտանգավոր եզրագծում», - նախազգուշացրել է Գեբրեյսուսը:
Ինչպես բացատրել է ԱՀԿ ղեկավարը, շատ պետություններ բախվում են դեպքերի կտրուկ աճի, ինչը սպառնում է շուտով սպառել առողջապահական համակարգի ռեսուրսները:

Глава ВОЗ: Ситуация с распространением коронавируса в ближайшие месяцы будет очень тяжелой
Ситуация с распространением коронавируса в ближайшие месяцы будет очень тяжелой, заявил глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус на брифинге в пятницу, сообщает РИА Новости.
«Мы находимся на критически важном перекрестке пандемии заболевания COVID-19, особенно в Северном полушарии. Следующие несколько месяцев будут очень трудными, и некоторые страны находятся на опасной траектории», – предупредил Гебрейесус.
Как пояснил глава ВОЗ, многие государства столкнулись с резким подъемом заболеваемости, что грозит в скором времени исчерпать ресурсы системы здравоохранения.
Он призвал мировых лидеров принять срочные меры и предотвратить рост смертности, коллапса с темпами COVID-19, а также закрытия школ.