Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցչությունը ՄԻԵԴ դիմում է ներկայացրել 8 ռազմագերիների մասով, որոնց վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հոկտեմբերի 22-ին տեսանյութ էր տարածվել։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնել է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
«ՄԻԵԴ դիմում է ներկայացվել բոլոր 8 ռազմագերիների վերաբերյալ։ Պահանջել ենք, որպեսզի անհապաղ միջոց կիրառի ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանի նկատմամբ։ Տեղեկատվություն ենք պահանջել անձանց որպիսության և առողջական վիճակի վերաբերյալ, որտեղ են գտնվում, ինչ պայմաններում են պահվում, ինչպես նաև պահանջել ենք միջոցներ ձեռնարկվեն նրանց անվտանգությունն ապահովելու նպատակով»,- ասել է Կիրակոսյանը։
Նա, չհայտնելով անունները, նշել է, որ 5 ռազմագերիների մասով ստացել են ՄԻԵԴ-ի պատասխանը, որովհետև ի սկզբանե կարողացել են նրանց նույնականացնել, հետագայում՝ երկրորդ փուլում արդեն 3 հոգու մասով են դիմում ներկայացրել։
«ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանի կառավարությունից տեղեկություն է պահանջել այդ 5 գերիների մասով և ժամկետ է սահմանել մինչև հոկտեմբերի 29-ը։ Այս պահին սպասում ենք պատասխանին։ Կարծում եմ, 3 ռազմագերիների մասով էլ ևս նույն պատասխանը կստանանք Դատարանի կողմից»,- ասել է Կիրակոսյանը։
Հայկական կողմը նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին է տեղեկացրել 8 ռազմագերիների մասով ՄԻԵԴ դիմելու, ինչպես նաև դատարանից ստացած պատասխանի մասին։

Armenia applies to ECHR over Azerbaijani video of 8 Armenian POWs
Armenia’s representation to the European Court of Human Rights (ECHR) has filed an appeal to the court over a video spread by the Azerbaijani media showing 8 Armenian prisoners of war, Armenia’s Representative to the ECHR Yeghishe Kirakosyan told Armenpress.
“An appeal has been submitted to the ECHR over 8 POWs. We requested the ECHR to apply an immediate measure on Azerbaijan. We also asked for information about the situation and health condition of these people, about their location, detention conditions, as well as we urged to take measures to ensure their security,” he said.
Without mentioning the names, Kirakosyan said they have received the ECHR response over 5 POWs, because from the very beginning they managed to identify them, and later, already at the second stage, they have submitted an appeal for the remaining three POWs.
“The ECHR demanded information from the Azerbaijani government about that 5 POWs and set a deadline until October 29. At the moment we are waiting for the response. I think we will get the same response by the court over the remaining three POWs,” Kirakosyan said.
The Armenian side also notified the International Committee of Red Cross (ICRC) about applying to the ECHR and receiving response from the court.