BBC-ն հակադարձում է ադրբեջանական քարոզչությանը՝ Հադրութում գերիների սպանության տեսանյութը կեղծ չէ
BBC-ն հրապարակել է մի հոդված, որտեղ ներկայացնում է Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից իրականացվող ռազմական հանցագործությունների օրինակներ։
«Մինչ վիճելի տարածք հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղում մոլեգնում են մարտերը, ի հայտ են գալիս հնարավոր ռազմական հացագործությունների մասին վկայող տեսանյութեր։ Հրապարակված տեսանյութերից մեկում երևում է, թե ինչպես են զինվորական համազգեստով երկու հայեր գերեվարվում ադրբեջանցի զինվորների կողմից»,-գրում է աղբյուրը։
Երկրորդ տեսանյութն ակնհայտորեն ցույց է տալիս, թե ինչպես են կրակում նույն հայերի վրա, որոնք կանգնած են՝ ձեռքերը հետևում։ Հայաստանյան իշխանությունները նույնականացրել են այդ մարդկանց, նրանցից մեկը 73-ամյա Բենիկ Հակոբյանն է, մյուսը 25-ամյա Յուրի Ադամյանը։
«Ադրբեջանը հերքում է՝ տեսանյութը կեղծ համարելով»,-գրում է աղբյուրը։
BBC-ն ուսումնասիրել է տեսանյութը, եկել եզրակացության, որ այն նկարահանվել է Հադրութ քաղաքում, որտեղ ինտենսիվ մարտեր են եղել։
Խմբագրության մասնագետները նկատել են, որ տեսանյութում զինվորական հագուստով տղամարդկանց առաջ գալու, զենքրը ցած դնելու, ձեռքերը վեր բարձրացնելու, պառկելու ու այլ հրամաններ տվողները խոսում են ադրբեջաներեն այնպես, ինչպես բնիկները։
«Հադրութը գտնվում է Արցախի հարավում՝ Ֆիզուլիին մոտ։ Տեսանյութը նկարահանվել է հոկտեմբերի 9-15-ն ընկած հատվածում։ Ադրբեջանը հոկտեմբերի 9-ին հայտարարեց, որ վերցրել ՝ Հադրութը, չնայած ավելի ուշ պարզվեց, որ, չնայած նրանք ռազմավարական նշանակություն ունեցող բարձունքներ էին գրավել քաղաքի շրջակայքում, հոկտեմբերի 12-ին դեռ կատաղի մարտեր էին ընթանում բուն քաղաքը վերահսկողության տակ առնելու համար: Առաջին տեսնայութը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական բանակը քաղաքի կենտրոնում հայտնվել է հոկտեմբերի 15-ին։ Ռազմագերիների մասին տեսանյութերն առաջին անգամ հայտնվեցին հոկտեմբերի 15-ին: Bellingcat- ի բաց աղբյուրի հետաքննողներն առաջինն են հրապարակել տեսանյութերի իսկության վերաբերյալ իրենց վերլուծությունը»,-գրում է աղբյուրը։
Եվրոպայի մարդու իրավունքների գլխավոր դիտորդը՝ Եվրոպայի խորհուրդը հայտարարել է, որ ստացել է տեսանյութը և ուսումնասիրելու է մարդու իրավունքների ենթադրյալ ոտնահարումները և անհրաժեշտության դեպքում միջոցներ ձեռնարկելու:

Not fake: BBC studies videos of execution of two Armenian POWs by Azeri soldiers
“Videos of a potential war crime have emerged as fighting rages around the disputed territory of Nagorno-Karabakh between Azerbaijan and ethnic Armenians,” BBC News reported on Saturday.
According to the report, one video posted on a messaging app shows what appears to be two Armenians in military uniforms being captured by troops from Azerbaijan, while a second video seemingly shows the same Armenians being shot with their hands behind their backs.
Armenian authorities have identified the men as Benik Hakobyan, 73, and 25-year-old Yuri Adamyan.
“Azerbaijan has dismissed the videos as fake,” the media outlet said.
The BBC has studied the clips and confirmed that they were filmed in Hadrut, a town that has seen intense fighting and is located in southern Nagorno-Karabakh.
The BBC has confirmed that the man giving commands in both videos is a native Azerbaijani speaker with a regional accent.
“It's likely the videos were recorded at some point between 9-15 October. Azerbaijan announced that Hadrut had been taken on 9 October, although it later emerged that, while they had taken some strategic heights around the town, fierce fighting was still going on for control of the town itself on 12 October.
“The first videos actually showing the Azerbaijan army in the town centre appeared on 15 October. The POW videos both appeared for the first time on 15 October. Bellingcat open-source investigators were the first to publish their analysis into the authenticity of the videos,” BBC News said.
Europe's top human rights watchdog, the Council of Europe, has said it has received the video and will look into all alleged human rights abuses and take action when appropriate.