BBC-ն հակադարձում է ադրբեջանական քարոզչությանը՝ Հադրութում գերիների սպանության տեսանյութը կեղծ չէ
BBC-ն հրապարակել է մի հոդված, որտեղ ներկայացնում է Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից իրականացվող ռազմական հանցագործությունների օրինակներ։
«Մինչ վիճելի տարածք հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղում մոլեգնում են մարտերը, ի հայտ են գալիս հնարավոր ռազմական հացագործությունների մասին վկայող տեսանյութեր։ Հրապարակված տեսանյութերից մեկում երևում է, թե ինչպես են զինվորական համազգեստով երկու հայեր գերեվարվում ադրբեջանցի զինվորների կողմից»,-գրում է աղբյուրը։
Երկրորդ տեսանյութն ակնհայտորեն ցույց է տալիս, թե ինչպես են կրակում նույն հայերի վրա, որոնք կանգնած են՝ ձեռքերը հետևում։ Հայաստանյան իշխանությունները նույնականացրել են այդ մարդկանց, նրանցից մեկը 73-ամյա Բենիկ Հակոբյանն է, մյուսը 25-ամյա Յուրի Ադամյանը։
«Ադրբեջանը հերքում է՝ տեսանյութը կեղծ համարելով»,-գրում է աղբյուրը։
BBC-ն ուսումնասիրել է տեսանյութը, եկել եզրակացության, որ այն նկարահանվել է Հադրութ քաղաքում, որտեղ ինտենսիվ մարտեր են եղել։
Խմբագրության մասնագետները նկատել են, որ տեսանյութում զինվորական հագուստով տղամարդկանց առաջ գալու, զենքրը ցած դնելու, ձեռքերը վեր բարձրացնելու, պառկելու ու այլ հրամաններ տվողները խոսում են ադրբեջաներեն այնպես, ինչպես բնիկները։
«Հադրութը գտնվում է Արցախի հարավում՝ Ֆիզուլիին մոտ։ Տեսանյութը նկարահանվել է հոկտեմբերի 9-15-ն ընկած հատվածում։ Ադրբեջանը հոկտեմբերի 9-ին հայտարարեց, որ վերցրել ՝ Հադրութը, չնայած ավելի ուշ պարզվեց, որ, չնայած նրանք ռազմավարական նշանակություն ունեցող բարձունքներ էին գրավել քաղաքի շրջակայքում, հոկտեմբերի 12-ին դեռ կատաղի մարտեր էին ընթանում բուն քաղաքը վերահսկողության տակ առնելու համար: Առաջին տեսնայութը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական բանակը քաղաքի կենտրոնում հայտնվել է հոկտեմբերի 15-ին։ Ռազմագերիների մասին տեսանյութերն առաջին անգամ հայտնվեցին հոկտեմբերի 15-ին: Bellingcat- ի բաց աղբյուրի հետաքննողներն առաջինն են հրապարակել տեսանյութերի իսկության վերաբերյալ իրենց վերլուծությունը»,-գրում է աղբյուրը։
Եվրոպայի մարդու իրավունքների գլխավոր դիտորդը՝ Եվրոպայի խորհուրդը հայտարարել է, որ ստացել է տեսանյութը և ուսումնասիրելու է մարդու իրավունքների ենթադրյալ ոտնահարումները և անհրաժեշտության դեպքում միջոցներ ձեռնարկելու:

Издание ВВС ответило на азербайджанскую пропаганду: видеозапись убийства пленных в Гадруте – не фейк
14:39 25/10/2020
Издание ВВС опубликовало статью, в которой представлены примеры военных преступления, осуществляемых Вооруженными силами Азербайджана в ходе боевых действий в Нагорном Карабахе.
«Пока в Нагорном Карабахе идут бои, появляются свидетельствующие о различных возможных военных преступлениях видеоматериалы. В одном из опубликованных видеоматериалов видно, как двух армян в военной форме берут в плен азербайджанские военные», – пишет источник.
На второй видеозаписи отчетливо видно, как расстреливают тех же армян, которые стоят, держа руки за спиной. Армянские власти идентифицировали этих людей: один из них – 73-летний Беник Акопян, другой – 25-летний Юрий Адамян.
«Азербайджан опровергает сведения, назвав видеозапись фейковой», – пишет источник.
ВВС изучило видеозапись, заключив, что видео было снято в городе Гадрут, где велись интенсивные бои.
Эксперты редакции заметили, что дающие в видеозаписи приказы людям в военной форме о том, чтобы те сложили оружие, подняли руки, легли и другие приказы, говорят на азербайджанском, как носители этого языка.
«Гадрут расположен на юге Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) – близ Физули. Видеозапись была снята в период с 9 по 15 октября. Азербайджан 9 октября заявил, что захватил Гадрут, хотя позднее выяснилось, что хоть они захватили высоты стратегического назначения близ города, 12 октября велись ожесточенные бои за взятие под контроль самого города. Первая видеозапись показывает, что азербайджанская армия в центре города оказалась 15 октября. Видеозаписи о военнопленных впервые появились в Сети именно 15 октября.
Аналитики открытого источника Bellingcat первыми опубликовали свой анализ касательно подлинности видео», – сообщает источник.
В Совете Европы заявили, что получили видеозапись и изучили предполагаемые нарушение прав человека и в случае необходимости будут предприняты меры.