Դատախազություն. Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիային թուրքական ԶՈՒ-ի մասնակցության փաստական տվյալներ են ստացվել
14:43 25/10/2020
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և դրա ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ, խաղաղության և մարդկության անվտանգության դեմ ծանր հանցագործություններ կատարելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ դեռևս սույն թվականի օգոստոսի սկզբից Թուրքիայի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների մեծաքանակ զինծառայողներ, գտնվելով Ադրբեջանի զինված ուժերում, զանգվածաբար մարտական պատրաստության դասընթացներ են անցկացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների հետ:
Այս մասին հայտնում է գլխավոր դատախազությունն ու մանրամասնում, որ դասընթացներն անցկացվել են հատկապես լեռնային պայմաններում մարտական գործողություններ իրականացնելու հմտությունների և պատրաստվածության ձեռբերման նպատակով: Ընդ որում, անցկացվող վարժանքների, դասընթացների ընթացքում Թուրքիայի զինված ուժերի ծառայողները փոխանցել են, որ առաջիկայում հարձակում պետք է իրականացվի Արցախի մարտական դիրքերի վրա:
Ըստ դատախազությահն, սեպտեմբերի 3-ից սկսած՝ ընդհանուր զորահավաքով զորակոչվել է ադրբեջանական պահեստազորը՝ հանրությանն ապատեղեկացնելով, թե զորակոչն իրականացվում է մեկշաբաթյա զորավարժություններ անցկացնելու նպատակով, և պահեստազորն սկսել է մարտական պատրաստություն անցնել Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբեր զորամիավորումներում:
Սեպտեմբերի 21-ից ինչպես պահեստազորի, այնպես էլ կանոնավոր բանակի զորամիավորումները տեղակայվել են Ադրբեջանի և Արցախի սահմանագծին մոտ գտնվող մարտական դիրքերում և սեպտեմբերի 26-ի լույս 27-ի գիշերը հրաման են ստացել բոլոր ուղղություններով հարձակում գործելու Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի մարտական հենակետերի վրա՝ օգտագործելով ադրբեջանական զինված ուժերում առկա բոլոր զինատեսակները:
Ընդ որում, սեպտեմբերի կեսից սկսած՝ սահմանագծի մոտ գտնվող բնակավայրերում խիտ բնակեցված ադրբեջանական բնակչության շրջանում, բնակիչների այգիներում, ինչպես նաև ծառածածկ և հնարավորինս քիչ տեսանելի այլ վայրերում տեղակայվել են հրետանային համակարգեր՝ քաղաքացիներին ներկայացնելով, թե դրանք զորավարժությունների անցկացման համար են: Սակայն պատերազմի սկսման առաջին իսկ պահից այդ համակարգերն իրականացրել են մարտական խնդիրներ:
«Ստացված փաստական տվյալների համաձայն, թուրքական հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների զինծառայողները, ըստ պլանի, անմիջականորեն մասնակցություն են ունեցել նաև ռազմական գործողությունների իրականացմանը:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են բոլոր միջոցները կատարվածի հանգամանքների լիարժեք բացահայտման նպատակով»,-նշում են դատախազությունից։

Prosecutor’s Office obtains factual data on involvement of Turkish military in Azerbaijan’s aggression against Artsakh
During the preliminary investigation of a criminal case launched into the military aggression against Artsakh and Armenia, as well as gross violations of the international humanitarian law, peace and human security, factual data were obtained that since the beginning of August this year a large number of servicemen from special subdivisions of the Turkish Armed Forces, while being in the Azerbaijani Armed Forces, conducted mass military training with Azerbaijani servicemen, the Prosecutor General’s Office of Armenia reported on Sunday.
The trainings were conducted especially in mountainous terrains in order to acquire skills and be ready to fight in mountainous areas. In addition, during the exercises and trainings the servicemen of the Turkish army said that an attack would soon be carried out on the military positions of Artsakh.
Since September 3, the Azerbaijani military reservists have been called up for a general mobilization, misinforming the public that the conscription is for week-long military exercises.
Since September 21, the military units of both the military reservists and regular army have been deployed to the military positions next to Artsakh and Azerbaijan border and on the night of September 26-27, they were ordered to attack the military positions of the Artsakh Defense Army in all directions, using all kinds of weapons belonging to the Azerbaijani military.
In addition, since the second half of September, artillery systems have been installed in the settlements next to the border densely populated by Azeris, in the gardens of citizens as well as in places with dense tree cover as well as in less visible places, telling the citizens that they are for military exercises. However, from the very beginning of the war, these systems carried out military tasks.
According to the factual data received, the servicemen of the Turkish special forces were immediately and directly involved in the military operations according to the plan.
The preliminary investigation of the criminal case is underway, the Prosecutor’s Office said, adding all measures are being taken to fully find out the circumstances of what happened.