Սենոր Հասրաթյան. Լիարժեք հրադադար հաստատելու և պատերազմը վերջնականապես ավարտելու համար կա մեկ իրական ճանապարհ
14:12 26/10/2020
Արցախի զինված ուժերի Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի նախկին պետ. գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը գրում է.
«Չնայած արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արդեն երրորդ անգամ հումանիտար հրադադարի հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին (այս անգամ ԱՄՆ-ի կողմից), այդուհանդերձ միամտություն կլիներ կարծել, որ այն իրականում կմտնի համակարգված գործողության մեջ, քանի որ տարածաշրջանային ընթացիկ զարգացումների գլխավոր նախաձեռնողն ու թելադրողը ոչ թե Ադրբեջանն է, այլ Թուրքիան:
Լիարժեք հրադադար հաստատելու և դրանից հետո պատերազմը վերջնականապես ավարտելու համար կա մեկ իրական ճանապարհ՝ ճանաչել Արցախի անկախությունը և Բաքվին ստիպել հաշտվել ստեղծված իրողության հետ:
Իսկ դա կարող ենք անել բացառապես մենք՝ մեր ռազմական դիմացկունությամբ ու դիվանագիտական խոհեմությամբ աշխարհին համոզելով, որ այս երկիրն իրավամբ վաստակել է ազատ ու անկախ ապրելու իրավունք և արժանի է հարգանքի:
Որքան էլ դժվար, բայց, շնորհիվ մարտադաշտում ամեն օր հերոսացող մեր նվիրյալների, հաստատուն ընթացքով մենք հասնելու ենք այդ վեհ նպատակին, ՀԱՎԱՏԱՑԵՔ»։

С. Асратян: Есть лишь один реальный путь для установления полноценного перемирия и окончательного завершения войны
17:33 26/10/2020
Бывший пресс-секретарь Армии обороны Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) полковник Сенор Асратян пишет:
«Несмотря на прилагаемые уже в третий раз (на этот раз со стороны США) усилия в направлении установления гуманитарного прекращения огня на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, тем не менее, было бы наивно полагать, что перемирие на самом деле скоординировано вступит в силу, поскольку главным и инициатором, и диктующим текущих развитий в регионе является не Азербайджан, а Турция.
Для установления полноценного перемирия и окончательного завершения войны после этого есть один реальный путь – признать независимость Арцаха и принудить Баку смириться с создавшейся реальностью.
А это можем сделать исключительно мы – своей военной стойкостью и дипломатической благоразумностью убедив мир, что эта страна поистине заработала право жить свободно и независимо и достойна уважения.
Как бы ни было трудно, но благодаря героизму наших военнослужащих на поле боя, мы уверенным ходом достигнем этой заветной цели. Поверьте!»