Ռուսական ավիահարվածները Սիրիայում ոչնչացրել են Թուրքիայի կողմից աջակցվող ապստամբներին
Առնվազն 56 ապստամբ է սպանվել և ևս 100-ը վիրավորվել է Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող ռազմական ուսումնական ճամբարում՝ ռուսական ռազմական ինքնաթիռների օդային հարվածներից։ Այս մասին գրում է DW-ն՝ հղում անելով Բրիտանիայում տեղակայված Մարդու իրավունքների սիրիական կառույցին:
Նշվում է, որ ճամբարը գտնվում է Իդլիբ նահանգում, Թուրքիայի սահմանին մոտ և պատկանում է Ֆայլաք ալ-Շամին՝ սուննի իսլամիստ ապստամբների դաշինքին, որին աջակցում է  Թուրքիան։
Ռուսաստանը, որը Սիրիայի կառավարության դաշնակիցն է, մարտին Թուրքիայի հետ միասին միջնորդեց փխրուն զինադադարի՝ նպատակ ունենալով զսպել Դամասկոսի գլխավորած ռազմական հարձակումը ընդդեմ Իդլիբում ապստամբների վերջին հենակետին: Մարտերի արդյունքում տեղահանվել է գրեթե մեկ միլիոն մարդ:

At least 56 rebel fighters were killed and 100 more injured in airstrikes by Russian warplanes on a military training camp in northwestern Syria on Monday, DW reported on Monday, citing the Britain-based Syrian Observatory for Human Rights.
The camp is located in Idlib province, close to the Turkish border and belonged to Faylaq al-Sham, an alliance of Sunni Islamist rebels aligned with Turkey, the war monitor said.
Russia, an ally of the Syrian government, brokered a fragile truce alongside Turkey in March aimed at curbing the Damascus-led military offensive against the country's last remaining rebel stronghold in Idlib. The fighting has displaced nearly a million people.