Մրգեր, որոնք կօգնեն վերականգնվել COVID-19-ից
Ղրիմի Դաշնային համալսարանի բժշկական ակադեմիայի հանրային առողջության և առողջության պահպանման ամբիոնի դոցենտ Իրինա Սուխարևան հայտնել է, թե որ սեզոնային մրգերն ու հատապտուղները կօգնեն վերականգնել կորոնավիրուսից և կանխել հիվանդությունը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Առանձնահատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել սննդին, քանի որ, բացի COVID-19-ից, այժմ կան սեզոնային այնպիսի հիվանդություններ, ինչպիսիք են գրիպը և SARS-ը: Սեզոնային բանջարեղենն ու մրգերն ունեն բավականին մեծ քանակությամբ վիտամիններ և այլ օգտակար հատկություններ: Թեև դրանք չեն փրկում COVID-19-ից և չեն բուժում այն, այնուամենայնիվ, հավասարակշռված դիետան ամրապնդում է մարմնի անձեռնմխելիությունը հիվանդության դեպքում և նպաստում է վերականգնմանը», - ասել է Սուխարևան։
Մասնավորապես, դիետոլոգը խորհուրդ է տալիս դիետայի մեջ ներառել խուրմա, սերկլիլ և չիչխան:
Մասնագետի խոսքով ՝ պետք է սահմանափակվել նաև քաղցրավենիքը, իսկ խորտիկի համար օգտագործել խաղող, տանձ և սալոր: Մեծահասակների համար օրական բանջարեղենի օպտիմալ քանակը 300 գրամ է, մրգերինը` 200 գրամ:
«Սնունդը պետք է լինի կոտորակային, փոքր չափաբաժիններով` օրական հինգից վեց անգամ», - ասել է Սուխարևան:

Названы фрукты и ягоды, которые помогут восстановиться после COVID-19
Диетолог и доцент кафедры общественного здоровья и здравоохранения Медицинской академии Крымского федерального университета Ирина Сухарева навала сезонные фрукты и ягоды, которые помогут в восстановлении при коронавирусе и профилактике заболевания, сообщает РИА Новости.
«Особое внимание следует уделять питанию, ведь, кроме COVID-19, сейчас присутствуют и такие сезонные заболевания, как грипп и ОРВИ. В сезонных овощах и фруктах полуострова достаточно большое количество витаминов и других полезных свойств. Однако следует обратить внимание на то, что они не избавят вас от COVID-19 и не вылечат его. Сбалансированное питание укрепит иммунитет организма при болезни и облегчит восстановление», – сказала Сухарева, слова которой приводит пресс-служба вуза.
В частности, диетолог советует включить в рацион хурму, айву, кизил, виноград, зизифус и облепиху.
По словам эксперта, также следует ограничить себя в сладком, а для перекуса использовать виноград, груши и сливы. Оптимальное количество овощей в день для взрослого составляет 300 граммов, фруктов – 200 граммов.
«Придерживаться строгих диет категорически не стоит. Питание должно быть дробным, небольшими порциями пять-шесть раз в день», – сказала Сухарева.
Диетолог также добавила, что следует пить компоты из айвы и кизила и ежедневно съедать по 4-5 грецких орехов.