ԱՄՆ-ը պետք է շարունակի ճնշումը Ալիևի և Էրդողանի վրա՝ այս պատերազմը դադարեցնելու համար․ Ադամ Շիֆ
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը հայտարարում է, որ ԱՄՆ-ը պետք է շարունակի ճնշումը Ալիևի և Էրդողանի վրա՝ Արցախում պատերազմը դադարեցնելու համար:
«Երեկ ես խոսեցի Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ՝ Արցախում հրադադարի ռեժիմի ապահովման ջանքերի և Ադրբեջանի և Թուրքիայի շարունակական մահաբեր ագրեսիայի մասին:
ԱՄՆ-ը պետք է շարունակի ճնշումը Ալիևի և Էրդողանի վրա՝ այս պատերազմը դադարեցնելու համար»,- թվիթերում գրել է Ադամ Շիֆը։
Հիշեցնենք, որ երեկ ուշ գիշերին հայտնի դարձավ նոր՝ ԱՄՆ միջնորդությամբ երրորդ հումանիտար հրադադարի համաձայնության մասին, որը պետք է ուժի մեջ մտներ առավոտյան ժամը 8-ին, որը սակայն, Ադրբեջանը կրկին խախտեց՝ ժամը 8:45-ի սահմաններում հրետանային կրակ բացելով Արցախի հյուսիսարևելյան մարտական դիրքերի ուղղությամբ:
Իսկ մինչ այդ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը դեռևս 08:00-ն չլրացած, շտապեց հայկական կողմին մեղադրել հրադադարը կոպտորեն խախտելու մեջ, բայց որոշ ժամանակ անց հեռացրեց այդ տեղեկատվությունը: Հաշված րոպեներ անց Ադրբեջանի ՊՆ-ն տարածեց հերթական ապատեղեկատվությունը՝ նշելով, թե հայկական ուժերը հարավային ուղղությամբ հրետակոծության են ենթարկում ադրբեջանական դիրքերը:

Adam Schiff says the US must keep up the pressure on Aliyev and Erdogan to end the war
US Congressman Adam Schiff insists the United States should continue pressuring Azerbaijan President Ilham Aliyev and Turkish President Recep Tayyip Erdogan to end the war in Nagorno-Karabakh.
“Yesterday, I spoke with Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan about the efforts to secure a ceasefire in Artsakh, and Azerbaijan and Turkey’s continued deadly aggression. The United States must keep up the pressure on Aliyev and Erdogan to end this war,” Schiff tweeted.
To note, earlier the US State Department announced that Armenia and Azerbaijan have agreed to a humanitarian ceasefire in Nagorno-Karabakh beginning on Monday 08:00 am local time.
Minutes after the ceasefire entered into force, the Armenian side reported that despite the announcement of a new humanitarian ceasefire, the Azerbaijani forces once again crudely violated the reached agreement, opening artillery fire at around 08:45 in the northeastern and southeastern directions of Artsakh frontline as well as using military aviation in an attack on the city of Martuni.