Արցախի ՄԻՊ. Այսօր Ադրբեջանական հրթիռակոծության հետևանքով Ավետարանոցում զոհվել է 1 և վիրավորվել 2 քաղաքացի
15:58 26/10/2020
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը տեղեկություն է ստացել, որ ադրբեջանական կողմը, խախտելով հոկտեմբերի 25-ին հաստատված՝ հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, շարունակել է հրթիռակոծել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակավայրերը:
«Օրվա ընթացքում տևական հրթիռակոծության են ենթարկվել մի շարք բնակավայրեր, այդ թվում՝ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղը, որտեղ մեկ ժամ առաջ «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի հարվածների հետևանքով զոհվել է քաղաքացիական մեկ անձ՝ Գևորգ Համբարձումյանը, վիրավորվել են քաղաքացիական երկու անձինք՝ Հենրիխ Ադամյանը և Անդրեյ Համբարձումյանը»,-հայտնում են Արցախի ՄԻՊ գրասենյակից։

Омбудсмен Арцаха: В селе Аветараноц вследствие обстрела ВС Азербайджана 1 мирный житель убит и 2 ранены
16:05 26/10/2020
Офис защитника прав человека (омбудсмена) Республики Арцах (НКР) сообщает:
«В офис защитника прав человека Арцаха поступила информация о том, что азербайджанская сторона, нарушая подписанное 25 октября соглашение о прекращении огня, продолжала обстреливать гражданские населенные пункты Республики Арцах.
В течение дня был обстрелян ряд населенных пунктов, в том числе село Аветараноц в Аскеранском районе, где час назад в результате залпового огня РЗСО "Смерч" был убит один мирный житель – Геворк Амбарцумян, двое мирных жителей– Генрих Адамян и Андрей Амбарцумян – получили ранения».