Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական լուծում Ռուսաստանը թույլ չի տա. Լավրով
Ռուսաստանը չի սատարում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու հնարավորության վերաբերյալ դիրքորոշումը: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին Աթենքի մակեդոնական լրատվական գործակալությանը (AMNA) տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Լեռնային Ղարաբաղի պատմության մեջ Ռուսաստանի և Թուրքիայի ներգրավվածության բնույթն ունի իր նրբությունները: Մենք չենք թաքցնում, որ չենք աջակցում այդ խնդրի ռազմական լուծման հնարավորության վերաբերյալ դիրքորոշմանը: Հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներին համարելով բարեկամական և եղբայրական՝ մենք չենք կարող կիսել նման նկրտումները»,- ավելացրել է նախարարը:
«Ռուսաստանն ու Թուրքիան աշխատում են ձեր կողմից նշված լարվածության օջախներում հակամարտությունների կարգավորման ուղղությամբ: Գաղտնիք չէ, որ օբյեկտիվ պատճառներով մի շարք վիճահարույց տարածաշրջանային խնդիրներ լուծելու մեր մոտեցումները կարող են էապես տարբերվել»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Մոսկվան ինչպես է դիտարկում Թուրքիայի ներգրավվածությունը Արցախի, Սիրիայի և Լիբիայի հակամարտություններում:
Լավրովը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահները՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներ, հստակորեն հանդես են գալիս բացառապես քաղաքական կարգավորման օգտին: Միևնույն ժամանակ, նա շեշտել է, որ հենց այդ համանախագահների եռյակն է համընդհանուր ճանաչված միջնորդական ձևաչափը:

Lavrov calls on external players to abstain from promoting the military scenario in Nagorno-Karabakh
Russia believes that only a diplomatic solution is possible to the Karabakh crisis and calls on all the external players to abstain from promoting the military scenario, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said in an interview with the Macedonian Press Agency, Sputnik news agency reported.
"It is not a secret that we do not support the possibility and the admissibility of a military solution to this problem. As we see both the Armenian and the Azerbaijani people as our friends and brothers, we just cannot share such aspirations," Lavrov said.
"We are calling on all the foreign players to do everything possible to prevent further promotion of the military scenario, to dampen emotions of the sides and to activate effort to create conditions for relaunching the peace process," Lavrov concluded.