Ղարաբաղյան հակամարտության լուսաբանման ընդհանուր պատկերը ռուսական ԶԼՄ-ներում․գերակշռում են հայամետ նյութերը
18:45 26/10/2020
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հոկտեմբերի 23-ից 25-ը հետևել է ռուսական 5 առաջատար լրատվամիջոցների հրապարակումներին՝ պարզելու, թե ինչպես է ռուսական մեդիան լուսաբանել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած գործողությունները։ Այս մասին նշված է «Մեդիա պաշտպան»-ի ֆեյսբուքյան էջում։
Մասնավորապես, մշտադիտարկվել են «Լենտա ռու», «Գազետա ռու», «Ռիա Նովոստի», «Ռեգնում», և «ՏԱՍՍ» կայքերը։
«Լենտա ռու»-ն հրապարակվել է 41 հոդված, 14-ը՝ ադրբեջանական կողմի հրապարակումներ են, 13-ը՝ հայկական կողմինը, 14-ը՝ տարբեր երկրների և կառույցների կոչեր, հայտարարություններ, ինչպես նաև՝ պետպաշոնյաների և մասնագետների մեկնաբանություններ։ 14 նյութից 7-ը՝ չեզոք, 6-ը՝ հայամետ, 1-ը՝ ադրբեջանամետ։
«Գազետա ռու»-ն հրապարակել է 55 հոդված, 21-ը՝ ադրբեջանական կողմի հրապարակումներն են, 17-ը՝ հայկական կողմինը, 17-ը՝ տարբեր երկրների և կառույցների կոչեր, հայտարարություններ, ինչպես նաև՝ պետպաշոնյաների և մասնագետների մեկնաբանություններ։ 17 նյութից 11-ը՝ չեզոք, 4-ը՝ հայամետ, 2-ը՝ ադրբեջանամետ։
«Ռիա Նովոստի»-ն հրապարակել է 98 հոդված, 37-ը՝ ադրբեջանական կողմի հրապարակումներն են, 40-ը՝ հայկական կողմինը, 21-ը՝ տարբեր երկրների և կառույցների կոչեր, հայտարարություններ, ինչպես նաև պետպաշոնյաների և մասնագետների մեկնաբանություններ։ 21 նյութից 15-ը՝ չեզոք, 3-ը՝ հայամետ, 3-ը՝ ադրբեջանամետ։
«ՏԱՍՍ»-ը հրապարակել է 52 հոդված, 23-ը՝ ադրբեջանական կողմի հրապարակումներն են, 14-ը՝ հայկական կողմինը, 15-ը՝ տարբեր երկրների և կառույցների կոչեր, հայտարարություններ, ինչպես նաև պետպաշոնյաների և մասնագետների մեկնաբանություններ։ 15 նյութից 13-ը՝ չեզոք, 2-ը՝ հայամետ, 0՝ ադրբեջանամետ։
«Ռեգնում»-ը հրապարակել է 60 հոդված, 16-ը՝ ադրբեջանական կողմի հրապարակումներն են, 17-ը՝ հայկական կողմինը, 27-ը՝ տարբեր երկրների և կառույցների կոչեր, հայտարարություններ, ինչպես նաև պետպաշտոնյաների և մասնագետների մեկնաբանություններ։ 27 նյութից 23-ը՝ չեզոք, 3-ը՝ հայամետ, 1-ը՝ ադրբեջանամետ։
Կոնգրեսմեն Ադամ Շիֆը կոչ Է արել ճանաչել Արցախի անկախությունը։ Նա, մասնավորապես, նշել է․ «ԱՄՆ-ն  չի կարող ձեռքերը ծալած նստել այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանն ու Թուրքիան պատերազմ են մղում Արցախի դեմ․․․ Էրդողանի և Ալիևի խոսքերն ու գործողություններն այսօր հիշողության մեջ արթնացնում են ավելի քան հարյուր տարի առաջ կատարված հանցագործությունները։ Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ պատմությունը կրկնվի»։
Ինչպես փոխանցում է ռուսական մեդիան, Human Rights Watch-ի զեկույցում արձանագրվել է, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի բնակելի շրջաններում բազմիցս լայնորեն կիրառել է արգելված կասետային զինամթերք: «Կասետային զինամթերքի շարունակական կիրառումը, հատկապես բնակեցված շրջաններում, վկայում է քաղաքացիական անձանց անվտանգության աղաղակող անտեսման մասին»,- հայտարարել է Human Rights Watch-ի բաժնի տնօրեն Սթիվեն Գուսը:
Ռուսական մամուլը շարունակ գրում է Արցախում Թուրքիայի կողմից վարձած ահաբեկիչների և Թուրքիայի՝ կոնֆլիկտում ուղիղ ներգրավվածության մասին։
Արցախում ադրբեջանական կողմի հարձակումից վիրավորում ստացած ռուս լրագրող Յուրի Կոտենոկը, պատասխանելով ֆրանսիացի լրագրողների հարցին, թե ինչպե՞ս են ռուսները վերաբերում Ղարաբաղյան պատերազմին, նշել է․ «Ռուսները համարում են տեղի ունեցածը հայ ժողովրդի ցեղասպանություն, և հասկանում են, թե ինչ մարտահրավերներ են առաջ գալիս ղարաբաղյան նոր պատերազմով»։

Media Advocate presents general picture of Russian media coverage of Karabakh conflict
From October 23 to 25, 2020, Media Advocate initiative monitored the publications of 5 leading Russian media outlets to find out how the Russian media covered the actions unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh). The following media outlets were monitored: Lenta ru, Gazeta ru, Ria Novosti, Regnum, and TASS, the initiative said in a statement on Monday.
Lenta.ru published 41 articles, 14 of which were the publications of the Azerbaijani side, 13 of the Armenian side, 14 were calls, statements of different countries and structures, as well as comments of state officials and experts․ 7 out of 14 materials are neutral, 6 are pro-Armenian, 1 is pro-Azerbaijani.
Gazeta ru published 55 articles, 21 of which were the publications of the Azerbaijani side, 17 of the Armenian side, 17 were calls, statements of different countries and structures, as well as comments of state officials and experts. 11 out of 17 materials are neutral, 4 are pro-Armenian, 2 are pro-Azerbaijani.
Ria Novosti published 98 articles, 37 of which were the publications of the Azerbaijani side, 40 of the Armenian side, 21 were calls, statements of different countries and structures, as well as comments of state officials and experts. 15 out of 21 materials are neutral, 3 are pro-Armenian, 3 are pro-Azerbaijani.
TASS published 52 articles, 23 of which were the publications of the Azerbaijani side, 14 of the Armenian side, 15 were calls, statements of different countries and structures, as well as comments of state officials and experts.  13 out of 15 materials are neutral, 2 are pro-Armenian, none is pro-Azerbaijani.
Regnum published 60 articles, 16 of which were the publications of the Azerbaijani side, 17 of the Armenian side, 27 were calls, statements of different countries and structures, as well as comments of state officials and experts. 23 out of 27 materials are neutral, 3 are pro-Armenian, 1 is pro-Azerbaijani.
Congressman Adam Schiff called for the recognition of Artsakh’s independence. He, in particularly, noted: “The United States can not sit idly by when Azerbaijan and Turkey are waging war against Artsakh. The words and actions of Erdogan and Aliyev today remind us of the crimes committed more than a hundred years ago. We can not allow history to repeat itself.”
According to Russian media, the Human Rights Watch report states that Azerbaijan has repeatedly used banned cluster munitions in residential areas of Nagorno-Karabakh. “The continued use of cluster munitions, especially in populated areas, is a clear violation of civilian security,” said Stephen Goose, director of Human Rights Watch’s Arms Division.
The Russian press continues to write about the terrorists hired by Turkey to fight against Artsakh and Turkey’s direct involvement in the conflict.
Russian journalist Yuri Kotenok, who was wounded as a result of the attack by the Azerbaijani side in Artsakh, answering the question of the French journalists how the Russians perceive the Karabakh war, noted: “The Russians consider the happening as a genocide of the Armenian people, and understand the challenges posed by the new Karabakh war.”