Կարմիր Խաչի գրասենյակները հրադադարից հետո աշխատանքի անցնելու համար ավելացրել են ներքին ռեսուրսները
Ռազմագերիների հետ շփումների, հրադադարից հետո հնարավոր աշխատանքների մասին Panorama.am-ը զրուցել է Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Զառա Ամատունու հետ։
Panorama.am-Այսօր՝ հոկտեմբերի 26-ին առավոտյան ժամը 08։00-ին հումանիտար հրադադարն ուժի մեջ է մտել։ Ռազմաճակատի որևէ հատվածում դրանից հետո իրականցվո՞ւմ է զոհված զինծառայողների մարմինների դուրս բերում։
Զառա Ամատունի-Որևէ նման գործունեության մասին չեմ կարող որևէ բան ասել այս պահին։
Panorama.am-Պատերազմական գործողությունների մեկնարկից մինչ օրս քանի՞ հայ ռազմագերիների հարազատներ են դիմել Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակ։
Զառա Ամատունի-Նաև դա չեմ կարող ասել, մենք մեր ունեցած տեղեկությունները կիսում ենք ընտանիքների և համապատասխան իշխանությունների հետ, դրանք ենթակա չեն հրապարակման։
Panorama.am-Հարցը անհատական տվյալների տրամադրմանը չի վերաբերում։
Զառա Ամատունի-Թիվն էլ չենք տալիս։
Panorama.am- Բացի գերեվարված Արեգ Սարգսյանից և Նարեկ Ամիրջանյանից, այլ ռազմագերիներ իրենց հարազատների հետ շփումներ, հեռախոսազրույցներ ունեցե՞լ են։
Զառա Ամատունի-Այն բոլոր ընտանիքները, որ դիմել են մեզ, իրենք հետ շփման մեջ ենք։
Panorama.am-Կարմիր Խաչի Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչները, բացի երեք հայ ռազմագերիներից, այլ ռազմագերիների այցելե՞լ են։
Զառա Ամատունի-Որևէ այլ այցելություններ ես չեմ կարող հաստատել, դուք կարող եք գրել նաև տիկնոջ մասին, նրան էլ ենք այցելել (խոսքն Ազնիվ Բաղդասարյանի մասին է-խմբ.):
Panorama.am-Ադրբեջանն օրեր առաջ հայտարարեց, որ պատրաստ է միակողմանի կերպով Հայաստանին հանձնել մահացած զինծառայողների մարմինները։ Իսկապե՞ս նման առաջարկ եղել է Ադրբեջանի կողմից։
Զառա Ամատունի-Տեսեք, տարբեր առաջարկներ ու տարբերակներ քննարկվում են կողմերի հետ, իհարկե, կողմի որոշումն է հրապարակել մեկի կամ մյուսի տարբերակը, էլի պետք է ասեմ, որ հաստատել չեմ կարող այդ։ Ես կարող եմ ուղղակի ասել, որ այո, առաջարկներ լինում են, միայն վերջնական համաձայնության գալուն պես մենք կարող ենք ասել, որ սա է տարբերակը, որին մենք մասնակցում ենք կամ աջակցում։
Panorama.am-Ռազմագերիների փոխանակման մասին առաջարկներ եղե՞լ են։
Զառա Ամատունի-Ես չեմ կարող մեր քննարկումների բովանդակությունը ներկայացնել,դրանք, իհարկե, ուղղված են մարդասիրական գործողություններ կատարելուն, բայց իհարկե այստեղ միակ անհրաժեշտությունն այն է, որ պահպանվի հրադադարը և լինի ապահովություն ու ապահովության երաշխիք թիմերի համար, որոնք կաշխատեն երկու կողմերում։
Panorama.am-Այս պահին չկա՞ այդ երաշխիքը։
Զառա Ամատունի-Այս պահին գործողությունները սկսելու առումով առաջընթաց չկա։
Panorama.am-Գրասենյակին կողմերը փոխանցե՞լ են տվյալներ զոհված զինծառայողների՝ մարտի դաշտից դուրս չբերված մարմինների թվի մասին։
Զառա Ամատունի-Որևէ տվյալով այս պահին կիսվել չենք կարող, ցավոք սրտի։ Ընթանում են քննարկումներ։
Panorama.am-Գրասենյակն ունի՞ տվյալներ, թե Հայաստանում ու Ադրբեջանում այս պահին քանի ռազմագերիներ ու գերիներ կան։
Զառա Ամատունի-Հստակ տվյալներ չունենք, մենք հավաքագրում ենք տվյալները ու դիմում ենք զուգահեռաբեր կողմերին, խնդրում ենք՝ սեպտեմբերի 27-ից ի վեր տրամադրեք բոլոր անձանց տվյալները, որպեսզի մենք կարողանանք այցելել նրանց՝ ըստ միջազգային մարդասիրական իրավունքի պարտավորությունների, որոնք կողմերը ստանձնել են։
Panorama.am-Անհայտ կորածների մասին ինֆորմացիա ունե՞ք։
Զառա Ամատունի-Մեզ մոտենում են այն անձանց հարազատները, որոնցից երկար ժամանակ տեղեկություններ չունեն, չեն կարողանում գտնել։ Մենք գրանցում ենք, փորձում ենք տեղեկություններ ստանալ, ճշտումներ անել, դա ընթացք է, ցավոք, բարդ ընթացք է՝ հաշվի առնելով, որ ռազմական գործողություններ են ընթանում, ու դժվար է հստակ տեղեկություններ ստանալ։ Մենք գրանցում են այդ անձանց տվյալները, որպեսզի հետագայում կարողանանք իշխանությունների հետ ճշտումներ անել։ Գիտեք, այս պահին անհայտ կորածը կարող է հայտնվել կամ կարող է լուր գալ իր մասին։ Այս պահին մենք շատացնում ենք մեր ներքին ռեսուրսները, որոնք թույլ կտան աշխատել արդյունավետ։
Panorama.am-Կարմիր Խաչի գրասենյակն այս պահին ներկայացուցիչներ ունի՞ Արցախում։ Եթե ապահովության երաշխիքներ տրվեն, անմիջապե՞ս են ձեռնամուխ լինելու հումանիտար աշխատանքներին։
Զառա Ամատունի-1992 թվականից Կարմիր Խաչն ունի առաքելություն Լեռնային Ղարաբաղում։ Միևնույն ժամանակ մենք ունենք թիմ շփման գծի մյուս կողմում՝ Արբեջանի Բարդա քաղաքում, ինչը թույլ է տալիս համաձայնությունը ձեռք բերելուն պես բավականին արագ անցնել աշխատանքի։ Ներգրավված կողմերի համաձայնությունը պետք է լինի շփման գծի երկու կողմից էլ, որպեսզի մենք ՝ որպես գործողության մասնակիցներ լինենք ապահով, անվտանգ, որպեսզի այդ գործողությունը չխաթարվի, որն իհարկե շատ կարևոր է ու պետք էր շատ վաղուց կատարվեր։ Մեր առկա թիմերին միացել են նաև մ փորձագետներ, որոնք կաշխատեն նաև հետագա ամիսներին ինչպես մեր ներկայացուցիչների, այնպես էլ բնակչության հետ։

Офисы МККК увеличили внутренние ресурсы – чтобы незамедлительно приступить к работе после установления перемирия
О контактах с военнопленными, возможных работах после установления режима прекращения огня корреспондент Panorama.am побеседовал с ответственной за коммуникационные программы ереванского офиса Международного комитета Красного Креста (МККК) Зарой Аматуни.
– 26 октября 2020 года в 08:00 по местному времени вступило в силу гуманитарное перемирие. После этого на каком-то участке фронта осуществляется эвакуация тел погибших военнослужащих?
– О каких-либо подобных действиях не могу ничего сказать на данный момент.
– Родные скольких армянских военнопленных обратились в ереванский офис МККК с начала военных действий по сей день?
– Не могу сказать и этого, имеющимися у нас сведениями мы делимся с семьями военных и соответствующими органами власти, эти сведения не подлежат оглашению.
– Вопрос не касается предоставления персональных данных.
– Мы не оглашаем и число.
– Помимо удерживаемых в плену в Азербайджане Арега Саркисяна и Нарека Амирджаняна, кто-то из остальных армянских военнопленных общался, говорил по телефону с семьей?
– Мы поддерживаем связи со всеми семьями, которые к нам обращались.
– Помимо посещения трех армянских военнопленных, представители бакинского офиса Красного Креста посещали других военнопленных?
– Какие-либо иные посещения я не могу подтвердить, вы можете написать и о женщине, ее тоже посетили (речь идет об Азнив Багдасарян. – Ред.).
– Азербайджан несколько дней назад заявил, что готов в одностороннем порядке передать Армении часть тел погибших армянских военнослужащих при посредничестве Международного комитета Красного Креста (МККК). Действительно ли поступило такое предложение со стороны Азербайджана?
– Смотрите, со сторонами обсуждаются разные предложения и варианты, конечно, каждая сторона сама принимает решение об оглашении того или иного варианта, вновь должна сказать, что не могу этого подтвердить. Я могу просто сказать, что да, предложения поступают, только при достижении окончательного согласия мы можем указать вариант, в котором мы участвуем или который поддерживаем.
– Были ли предложения по обмену военнопленными?
– Я не могу представить содержание наших обсуждений, они, конечно, нацелены на проведение гуманитарных действий, но, конечно, единственная необходимость здесь – соблюдение прекращения огня, обеспечение безопасности и гарантий безопасности для групп, которые будут работать с обеих сторон.
– На данный момент нет такой гарантии?
– На данный момент нет прогресса в плане начала работы.
– Стороны предоставили офису МККК информацию о количестве тел погибших военнослужащих, которые не были эвакуированы с поля боя?
– К сожалению, в данный момент мы не можем поделиться какими-либо данными. Проводятся обсуждения.
– Офис МККК владеет данными касательно того, сколько пленных и военнопленных есть на данный момент в Армении и Азербайджане?
– У нас нет четких данных, мы собираем данные и обращаемся параллельно к сторонам, просим предоставить данные всех лиц с 27 сентября, чтобы мы могли посетить их – в соответствии с обязательствами международного гуманитарного права, которые стороны приняли.
– Есть ли информация о пропавших без вести?
– К нам обращаются родственники людей, от которых у них длительное время нет новостей, которых они не могут найти. Регистрируем, стараемся получить сведения, уточнить, это, к сожалению, сложный процесс, учитывая, что идут военные действия, и получить четкую информацию сложно. Мы регистрируем данные этих лиц, чтобы в дальнейшем могли провести уточнения с властями. Вы знаете, в этот момент пропавший без вести может найтись или о нем могут появиться новости. На данный момент мы увеличиваем наши внутренние ресурсы, что позволит нам работать эффективно.
– Есть ли в настоящее время у офиса Красного Креста представитель в Арцахе? Если будут даны гарантии безопасности, сразу приступят к осуществлению гуманитарных действий?
– У Красного Креста миссия в Нагорном Карабахе с 1992 года. Одновременно у нас команда по ту сторону линии соприкосновения – в городе Барда в Азербайджане, что позволяет при достижении соглашения довольно быстро приступить к работе. Согласие вовлеченных сторон должно быть с обеих сторон от линии соприкосновения, чтобы мы, как участники операции, были в безопасности, чтобы операция не была сорвана, что, конечно, очень важно и должно было быть сделано давно. К нашим существующим командам также присоединились эксперты, которые будут работать и в ближайшие месяцы как с нашими представителями, так и с населением.