Թուրքական լիրան նոր հակառեկորդ է գրանցել ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ
Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների վատթարացումն ավելացնում է Էրդողանի կողմից տնտեսությունը կառավարելու հետ կապված մտահոգությունները։Թուրքական լիրան հասել է նոր ռեկորդային ցածր մակարդակի՝ առաջին անգամ 8 դոլարով վաճառվելով ԱՄՆ դոլարի դիմաց, այն բանից հետո, երբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը զայրացրեց եվրոպական առաջնորդներին և հայտարարեց, թե թող ԱՄՆ-ը համարձակվի պատժամիջոցներով հարվածել Անկարային: Այս մասին գրում է Financial Times-ը։
Այսօր թուրքական շուկաների բացվելուց հետո արժույթը ընկավ խորհրդանշական շեմից՝ Թուրքիայի և նրա ավանդական դաշնակիցների միջև բարձր լարվածության պայմաններում:
Կայքի հաղորդմամբ, Էրդողանը նաև համարձակվեց հայտարարել այն մասին, որ ԱՄՆ-ը սպառնում է պատժամիջոցներ կիրառել՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղում Թուրքիայի դերի հետ կապված։ Անկարան զենք է մատակարարել և ուժեղ քաղաքական աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանի զինված ուժերին, որոնք պայքարում են տարածաշրջանում հայ զինվորների հետ:
Վաշինգտոնը նաև բազմիցս սպառնացել է պատժամիջոցներ կիրառել ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի նկատմամբ` ռուսական արտադրության S-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգի գնման համար։
Նշվում է, որ Թուրքիայի նախագահը վերջին տարիներին աննախադեպ վերահսկողություն է ձեռք բերել երկրի ինստիտուտների, այդ թվում՝ իբր անկախ կենտրոնական բանկի նկատմամբ:

Turkey’s lira on Monday set a new record low against the US dollar after the central bank refused to raise its main interest rate and tensions increased sharply with the country’s Western allies, AFP reported.
It is noted that the lira was at 8.03 against the dollar at around 0730 GMT, suffering a loss of nearly one percent since the start of the day.
The Turkish currency also recorded its lowest level against the euro, trading near 9.52.
The lira has lost 26 percent of its value against the dollar since the start of the year, the news agency said.
The lira’s decline comes at a time of strained relations with NATO allies including France, Greece and the United States over multiple issues.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan angered Paris after he said his French counterpart Emmanuel Macron needed to have “mental checks” at the weekend.
France responded by recalling its ambassador to Ankara and on Saturday described Erdogan’s comments as “unacceptable.”