Հակառակորդը դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր է իրականացնում Ասկերանի վերին ենթաշրջաններում
Արցախի Հանրապետությունում այս պահին իրավիճակը կայուն լարված է: Հակառակորդի թիրախի տակ են կրկին Ասկերանի վերին ենթաշրջանները` Ավետարանոց, Մադաթաշեն, Սղնախ ու Մոշխմհատ գյուղերը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի սպա Հունան Թադևոսյանը՝ ամփոփելով Արցախի բնակավայրերում տիրող իրավիճակը։
«Իրավիճակը այս պահին Հանրապետությունում կայուն լարված է: Լարվածությունը պահպանվում է Ասկերանի վերին ենթաշրջաններում` Ավետարանոց, Մադաթաշեն, Սղնախ ու Մոշխմհատ գյուղերում, պայմանավորված է հակառակորդի դիվերսիոն-հետախուզական ներթափանցման փորձերի հետ, ինչպես նաև աշխատում են մեր և հակառակորդի հրետանային ստորաբաժանումները»,- նշեց Թադևոսյանը:
Ինչ վերաբերվում է Մարտակերտի և Մարտունու հատվածներին, Թադևոսյանը հայտնեց, որ Մարտունիում ցերեկային ժամերին օդային տագնապ էր հայտարարվել` երկնքում նկատվել էր անօդաչու թռչող սարք:
Նա հայտնեց, որ Բերձորի ուղղությամբ հակառակորդը հրատանի է կիրառել: Մարտունի քաղաքը ռմբակոծվել է,  կիրավել է ռազմական ավիացիա:  Մարտունու շրջանի Ննգի գյուղի հրետակոծության հետևանքով 3 կին վիրավորվել է: Կան նաև ավերածություններ:
Արցախի ԱԻՊԾ-ի ներկայացուցչի խոսքով` մայրաքաղաք Ստեփանակերտում օրվա ընթացքում իրավիճակը նույնպես հանգիստ է եղել:

ВС Азербайджана пытаются предпринять попытки диверсии в районе Аскерана
Ситуация в Республике Арцах сейчас стабильно напряженная. ВС Азербайджана снова подвергают ракетному обстрелу верхние районы Аскерана – села Аветараноц, Мадаташен, Сгнах и Мошхмат. Об этом сообщил в беседе с Арменпресс представитель Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Унан Тадевосян, подводя итоги ситуации в населенных пунктах Арцаха.
«Ситуация в Республике сейчас стабильно напряженная. Напряженность сохраняется в верхних подрайонах Аскерана – в селах Аветараноц, Мадаташен, Сгнах и Мошхмат.
Это обусловлено попытками врага осуществить диверсионно-разведывательные проникновения, а также работают наши и вражеские артиллерийские подразделения», – сказал Тадевосян.
Что касается участков Мартакерта и Мартуни, Тадевосян сказал, что ситуация там относительно спокойная.
«Днем в Мартуни звучала воздушная тревога, в небе был замечен вражеский беспилотник», – сказал Тадевосян.