Դպրոցական արձակուրդները երկարաձգվեցին 2 շաբաթով
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել աշնանային արձակուրդները 2 շաբաթով երկարաձգելու վերաբերյալ:
ԿԳՄՍ նախարարության հայտարարության մեջ ասվում է.
«Աշնանային արձակուրդը կերկարաձգվի ևս 2 շաբաթով
-Հաշվի առնելով համավարակի տարածմամբ ստեղծված իրավիճակը և ՀՀ առողջապահության նախարարության ցուցումը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը որոշում է կայացրել երկարաձգել աշնանային արձակուրդը ևս երկու շաբաթով՝ մինչև  նոյեմբերի 12-ը ներառյալ, բացառությամբ 12-րդ դասարանցիների, որոնք հոկտեմբերի 30-ից կշարունակեն ուսումնառությունը հեռավար ձևաչափով և ուսումնական տարին կավարտեն ինչպես նախատեսված էր՝  հունիսի 4-ին։
-1-11-րդ դասարանցիների համար ուսումնական տարվա ավարտը կսահմանվի հունիսի 18-ը. առաջին կիսամյակն առաջարկվում է ամփոփել հունվարի 31-ին։
-Նոյեմբերի 12-ից հետո, կախված համաճարակային իրավիճակից, քննարկվում է ուսումնական գործընթացը երկու ձևաչափով անցկացնելու հնարավորությունը։
Համաճարակային անբարենպաստ իրավիճակի դեպքում տարրական դասարաններում կիրականացվի առկա ուսուցում՝ անկախ դպրոցի տեղակայման վայրից, պահպանելով ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ սեպտեմբերի 18-ի թիվ 24-Ն հրամանով սահմանված սանիտարահիգիենիկ նորմերը և կանոնները, իսկ միջին և ավագ դասարաններում` հեռավար ուսուցում։
-Այն բնակավայրերում և համայնքներում, որտեղ չի գործում հանրային տրանսպորտ, առկա ուսուցում կիրականացվի նաև միջին և ավագ դասարաններում՝ պահպանելով ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ սեպտեմբերի 18-ի թիվ 24-Ն հրամանով սահմանված սանիտարահիգիենիկ նորմերը և կանոնները։
-Համաճարակային բարվոք իրավիճակի դեպքում
ամբողջությամբ կիրականացվի առկա ուսուցում՝ պահպանելով ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ սեպտեմբերի 18-ի թիվ 24-Ն հրամանով սահմանված սանիտարահիգիենիկ նորմերը և կանոնները։
-Մինչև նոյեմբերի 12-ը չեն գործի նաև նախադպրոցական հաստատությունները, արվեստի, գեղարվեստի, երաժշտական և մարզադպրոցները։

Министерство образования, науки, культуры и спорта (ОНКС) Армении выступило с заявлением касательно продления осенних каникул в школах республики на 2 недели.
В заявлении министерства ОНКС говорится:
«Осенние каникулы будут продлены еще на 2 недели.
Учитывая сложившуюся в связи с распространением пандемии COVID-19 ситуацию и указание министерства здравоохранения Армении, министерство образования, науки, культуры и спорта РА приняло решение продлить осенние каникулы еще на две недели – до 12 ноября включительно.
Решение не распространяется на 12-классников, которые с 30 октября продолжат обучение в дистанционном формате и учебный год завершат, как и планировалось, 4 июня.
– Для учащихся 1-11 классов учебный год завершится 18 июня. Подвести итоги первого полугодия предлагается 31 января.
– После 12 ноября, в зависимости от эпидемиологической ситуации, обсуждается возможность ведения образовательного процесса в двух форматах.
Даже в случае неблагоприятной эпидемиологической ситуации в начальных классах обучение будет проводиться в стационарной фррме, независимо от места размещения школы, с соблюдением санитарно-гигиенических норм и правил, установленных приказом министра здравоохранения РА от 18 сентября, а в средних и старших классах – дистанционное обучение.
– В населенных пунктах и общинах, где не действует общественный транспорт, обучение в стационарной форме будет проводиться также в средних и старших классах, с соблюдением санитарно-гигиенических норм и правил. В случае благоприятной эпидемиологической ситуации будет полное обучение с соблюдением санитарно-гигиенических норм и правил, установленных приказом министра здравоохранения РА от 18 сентября.
– В случае благоприятной эпидемиологической ситуации
полностью будет проводиться обучение в стационарной форме, с соблюдением санитарно-гигиенических норм и правил, установленных приказом министра здравоохранения РА от 18 сентября.
– До 12 ноября не будут действовать также и дошкольные учреждения, школы искусств, художественные, музыкальные и спортивные школы.