ՊՆ ներկայացուցիչ. Պատերազմը փոխել է իր բնույթը
«Ասկերանի Ավետարանոց գյուղի ուղղությամբ մի քանի օր շարունակ Ադրբեջանի զինված ուժերի դիվերսիոն խմբերը փորձում են զարգացում ապահովել»,- տեղեկատվական կենտրոնում հայտնեց ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով լրատվամիջոցների հարցերին։
Նրա խոսքով, հայկական ստորաբաժանումները պայքարում են նրանց դեմ։
«Խնդիրն այն է, որ նման տեղանքում պատերազմը տարբերվում է իր սաստկությամբ, խտությամբ, քան դաշտավայրային պայմաններում։ Այստեղ ավելի շատ ընթանում է փոքր խմբերի դեմ պայքար, երբ հրետանին նույն սաստկությամբ ու ուժեղությամբ չի կիրառվում»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով Թուրքիայի հատուկ ջոկատայինների Հայաստանի հետ սահմանին տեղակայելու մասին լուրերին, Ա. Հովհաննիսյանն ասաց, այս պահին չի կարող հաստատել, թե որ երկրի հատուկ ջոկատայիններն այս պահին որտեղ են գտնվում, բայց մի բան կարող է պնդել։
«Նրանք կան Ադրբեջանի զինված ուժերում։ Ադրբեջանի զինված ուժերը փաստացի ամեն կերպ ունեն Թուրքիայի աջակցությունը՝ տեխնիկական, մասնագիտական, զենքի կիրառմամբ։ Սա փաստ է»,- ասաց նա։
Ամփոփելով խոսքը, Հովհաննիսյանը նշեց՝ պատերազմը շարունակվում է, այն փոխել է իր բնույթը։
«Այն նույն ուժգնությամբ, նույն բարդությամբ, արագությամբ մարտեր չեն վարվում, բայց վարվում են բարդ մարտեր անտառներում, լեռներում, կիրճերում։ Այսօր չեզոքացվել են մի քանի դիվերսիոն խմբեր, մի քանիսը փախուստի են դիմել՝ թողնելով զինտեխնիկա։ Հակառակորդը կորցրել է  իր ահռելի քանակական, տեխնոլոգիական առավելությունները՝ պայմանավորված մի քանի հանգամանքներով՝ տեղանքով, մեր հմտություններով, մեր փորձով։ Իրավիճակը մի փոքր այլ է։ Դրանով պայմանավորված փոխվել է նաև տեղեկություններ հայտնելու մեր դինամիկան։ Վստահ եղեք, հաղթելու ենք»,- նշեց նախարարության ներկայացուցիչը։

Представитель Минобороны Армении: Война изменила свой характер
«В направлении села Аветараноц Аскеранского района Арцаха (НКР) на протяжении нескольких дней диверсионные группы ВС Азербайджана пытаются обеспечить развитие», –  заявил немногим ранее на брифинге в Армянском едином информационном центре представитель министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, отвечая на вопросы СМИ.
По его словам, армянские подразделения ведут борьбу против них.
«Вопрос в том, что в подобной местности война отличается своей интенсивностью, плотностью, не такая, как в равнинных условиях. Здесь больше ведется борьба против небольших групп, когда артиллерия применяется не с той силой и интенсивностью», – сказал он.
Коснувшись информации о размещении турецких спецназовцев на границе с Арменией, А. Ованнисян сказал, что на данный момент не может подтвердить, спецназовцы какой страны и где сейчас находятся, но может утверждать следующее:
«Они находятся в составе вооруженных сил Азербайджана. Вооруженные силы Азербайджана имеют практически всевозможную поддержку со стороны Турции – техническую, профессиональную, в плане применения вооружения. Это факт»
Резюмируя, Ованнисян отметил, что война продолжается, она изменила свой характер.
«Бои не ведутся с той же интенсивностью, с той же сложностью, скоростью, но ведутся сложные бои в лесах, горах и ущельях. Сегодня было обезврежено несколько диверсионных групп Азербайджана, некоторые из них бежали, оставив военную технику.
Противник потерял свои огромные количественные, технологические преимущества из-за нескольких обстоятельств: местности, наших навыков, нашего опыта. Ситуация немного иная. В связи с этим изменилась и наша динамика в плане представления информации. Будьте уверены, мы победим», – сказал представитель армянского оборонного ведомства.