Արման Թաթոյանը Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը հորդորել է անձամբ այցելել Արցախ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակության հետ, որի կազմում են եղել գործող և նախկին պատգամավորներ, լրագրողներ։
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողությունները, որոնք ուղղված են խաղաղ բնակիչների և ռազմական նշանակություն չունեցող ենթակառուցվածքների դեմ։ Նա նշել է, որ Հայաստանի բնակչության շրջանում կա 2 սպանված և 2 վիրավոր, ինչպես նաև առկա են վնասված տներ։ Ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի տվյալների՝ Արցախում կա առնվազն 39 սպանված և 120 վիրավոր:
«Խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելն ու նրանց նկատմամբ արգելված զինատեսակներ կիրառելը, վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումը, հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի անմարդկային վերաբերմունքը և հայատյացությունը վկայում են, որ խնդիր է դրված Արցախում իրականացնել էթնիկ զտում ահաբեկչական մեթոդներով»,- նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ ներկայացնելով խոսքերը հավաստող կոնկրետ ապացույցներ։
Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև մասնագիտական գործունեություն իրականացնող լրագրողների թիրախավորմանն Արցախում՝ ադրբեջանական կողմի այս գործելաոճը որակելով որպես հանցանք խոսքի ազատության դեմ և միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը հորդորել է անձամբ այցելել Արցախ` Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական հասարակության հետ հանդիպելու, տեղում ադրբեջանական զինված ուժերի ավերվածություններն ու վայրագություններն արձանագրելու համար:

Armenian Ombudsman presented concrete evidence of Azerbaijani atrocities to French parliamentarians
The Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan met on Tuesday with the French Parliamentary Delegation, which included current and former deputies and journalists.
As the press office of the Armenian Ombudsman reported, Tatoyan presented the actions taken by the Azerbaijani side against the sovereign territory of the Republic of Armenia, which are directed against civilians and non-military infrastructure. Tatoyan noted that among the Armenian population, there were 2 killed and 2 wounded civilians. According to the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh), there are at least 39 killed and 120 wounded civilians in Artsakh.
“The targeting of the civilian population, the use of internationally prohibited weapons against them, the involvement of terrorist mercenaries, the inhumane treatment of Armenian captives by the Azerbaijani armed forces, and Armenophobia show that a goal is set to carry out ethnic cleansing in Artsakh by terroristic methods” stated the Human Rights Defender, providing concrete pieces of evidence.
Mr. Arman Tatoyan also referred to the targeting of journalists who were carrying out their professional activities in Artsakh, describing the policy of the Azerbaijani side as a crime against freedom of speech and a gross violation of international law.
The Human Rights Defender urged the French Parliamentary Delegation to personally visit Artsakh, and to meet with the Human Rights Defender of Artsakh and the civil society organizations, and to record the destruction and the atrocities committed by the Azerbaijani armed forces on the ground.