Արցախի ՄԻՊ. Մարդասիրական առաքելություն իրականացնող ԱԻՊԾ աշխատակիցների նոր թիրախավորումը պատերազմական հանցագործություն է
23:14 28/10/2020
Արցախի մարդու իրավունքերի պաշտպանի աշխատակազմը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Ադրբեջանի կողմից Շուշի քաղաքի այսօրվա հրթիռակոծության հետևանքով Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության (ԱԻՊԾ) աշխատակիցներ Գեղամ Գրիգորյանը, Կարոտ Բաղրյանը և Հարութ Ապրեսյանը մարդասիրական առաքելություն իրականացնելիս ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Նախնական տեղեկություններով՝ վնասվածքները հասցվել են կասետային «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի հրթիռի պայթյունից:
Մարդասիրական գործառույթներ իրականացնող անձանց և հաստատությունների թիրախավորումը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ Ադրբեջանը առանց կաշկանդվելու իրականացնում է պատերազմական ծանրագույն հանցագործություններ՝ անտեսելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 2-ին Ադրբեջանը թիրախավորել էր Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության շենքը, որի հետևանքով հումանիտար գործառույթ իրականացնող մարմնի 1 աշխատակից զոհվել է, իսկ 6-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի վիրավորումներ»։

Омбудсмен Арцаха: Азербайджан совершает тяжелейшие военные преступления, игнорируя нормы международного гуманитарного права
23:48 28/10/2020
Офис Защитника прав человека Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) распространил заявление, в котором, в частности, отмечается:
«Сотрудники Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах Гегам Григорян, Карот Багрян и Арут Апресян получили телесные повреждения в результате сегодняшнего обстрела города Шуши.
По предварительной информации, травмы были вызваны взрывом ракеты, запущенной из РЗСО "Смерч".
Атаки на гуманитарные организации и учреждения еще раз доказывают, что Азербайджан совершает тягчайшие военные преступления, игнорируя нормы международного гуманитарного права.
Напомним, 2 октября был нанесен удар по зданию Государственной службы по чрезвычайным ситуациям в Арцахе, в результате чего один сотрудник гуманитарной организации погиб и 6 получили ранения».