Նոյեմբերի 1-ից՝ «Նվիրում Արցախին» նախագծով, «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը՝ 17-րդ փառատոնի ծրագրերի շրջանակում, կմիանա «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» համազգային դրամահավաքին, և մինչև նոյեմբերի 30-ը տարբեր ծրագրերի շարունակական իրականացմամբ իր ներդրումը կունենա համազգային դրամահավաքի անկանգ ընթացքին:
«Ոսկե ծիրանի» մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ նոյեմբերի 1-ին՝ Կաննի միջազգային կինոփառատոնում ընդգրկված ֆրանսաբնակ ռեժիսոր Նորա Մարտիրոսյանի՝ Արցախին նվիրված «Երբ որ քամին հանդարտվի» ֆիլմի համահայկական պրեմիերայով, կբացվի «Նվիրում Արցախին» նախագիծը, որը կշարունակվի Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը»՝ վերջերս մոսկովյան միջազգային կինոփառատոնից հանված ֆիլմի պրեմիերայով:
Նոյեմբերի առաջին շաբաթում կկայանան նաև Արցախին նվիրված՝ Գարեգին Պապոյանի՝ «Բարի թռիչք», Սիլվա Խնկանոսյանի՝ Ռոտերդամի և Լայպցիգի միջազգային կինոփառատոների ծրագրերում ընդգրկված «Վախենալու ոչինչ չկա» ֆիլմերի պրեմիերաները: Կկայանան նաև Լիտվայում բնակվող մեր հայրենակից Մարատ Սարգսյանի՝ Վենետիկի միջազգային կինոփառատոնում ընդգրկված «Ջրհեղեղ չի լինելու», Հակոբ Մելքոնյանի՝ «Բլոկադա», պատերազմի թեման արծարծող ֆիլմերի պրեմիերաները:
Հիշյալ պրեմիերային ֆիլմերի բոլոր ցուցադրությունները տեղի կունենան բացառապես տոմսերով, առանց հրավիրատոմսերի և բոլոր ցուցադրություններից գոյացած հասույթն ամբողջությամբ կփոխանցվի «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի համազգային դրամահավաքին:
Որպեսզի փառատոնի հանգանակությունների ընթացքը լինի շարունակական, մինչև նոյեմբերի 30-ը «Ոսկե ծիրան» 17-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում անցկացվող «Երևանյան պրեմիերաներ», «Հետահայաց ցուցադրություններ» նախագծերի, Կանադայի, Շվեյցարիայի և այլ երկրների հետ համագործակցաբար ցուցադրվող նորագույն ֆիլմերի ցուցադրություններից, նաև պատերազմական այս օրերին տարբեր արվեստագետների կողմից ստեղծված պլակատների բացառիկ ցուցահանդես-վաճառքից գոյացած ողջ հասույթը նույնպես կփոխանցվի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին:

С 1 ноября проектом «Посвящение Арцаху» XVII Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в рамках своих программ присоединится к кампании по сбору средств Всеармянского фонда «Айастан» («Армения») «Мы и наши границы: все для Арцаха», и до 30 ноября последовательным проведением различных программ внесет свой вклад в непрерывный процесс общенационального сбора средств. Об этом сообщает пресс-служба Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
1 ноября премьерой включенного в программу 73-го Каннского кинофестиваля фильма армянского режиссера Норы Мартиросян «Если ветер утихнет» / «Si Le Vent Tombe» («Should the Wind Fall») состоится открытие проекта «Посвящение Арцаху». Он будет продолжен еще одной премьерой – недавно снятого с Московского международного кинофестиваля фильма Дживана Аветисяна «Врата в рай».
На первой неделе ноября состоятся также премьеры фильмов Гарегина Папояна «Хорошего полета», Сильвы Хнканосян «Нет ничего страшного», включенного в программы международных кинофестивалей Роттердама и Лейпцига. Состоятся также премьеры затрагивающих тему войны фильмов – «Потопа не будет» нашего проживающего в Литве соотечественника Марата Саркисяна и картины «Блокада» Акопа Мелконяна.
Премьерные показы вышеупомянутых фильмов пройдут исключительно по билетам, без пригласительных, а вся выручка от показов полностью будет перечислена во Всеармянский фонд «Айастан».
Чтобы процесс сбора пожертвований со стороны фестиваля был продолжительным, до 30 ноября, в рамках программ «Ереванские премьеры» и «Ретроспективные показы» XVII Международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в сотрудничестве с Канадой, Швейцарией и с другими странами состоятся показы новейших фильмов. Вся выручка от показов, а также эксклюзивной выставки-продажи плакатов, созданных разными искусствоведами в эти дни войны, также будет перечислена в фонд «Айастан».