Հայերը Իլոն Մասկի SpaceX-ին կոչ են անում չեղարկել Թուրքիայի ռեժիմի հետ արբանյակային գործարքը. TechCrunch
13:30 28/10/2020
SpaceX-ի աշխատակիցներն ու ԶԼՄ-ները այսօր առավոտյան հեղեղվել են էլեկտրոնային նամակներով, աշխարհի տարբեր ծայրերից մտահոգ հայերի կողմից, որոնք խնդրում են ընկերությանը չեղյալ հայտարարել Թուրքիայի կառավարության հետ արբանյակային պայմանագիրը: Մտահոգությունները հիմնավորված են, և զանգվածային էլ.փոստի մեթոդն էլ զարմանալիորեն արդյունավետ է: Այս մասին գրում է ամերիկյան հայտնի տեխնոլոգիական պարբերական TechCrunch-ը։
Ասվում է, որ SpaceX-ը նախատեսում է առաջիկա մեկ-երկու ամսվա ընթացքում ուղեծիր հանել թուրքական Turksat-5A` Airbus-ի կողմից կառուցված երկրաչափական կապի արբանյակը, որը կսպասարկի Եվրոպայի, Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի տարածքը: Գործարքը երկար ժամանակ եղել է թղթի վրա, սակայն SpaceX-ի գործադիր տնօրեն և հիմնադիր Իլոն Մասկը 2017-ին նույնիսկ մեկնել է Թուրքիա՝ արբանյակի հարցով Էրդողանի հետ հանդիպելու համար:
Տեխնոլոգիական թեմաներով հայտնի պարբերականը գրում է, որ չի մտնի երկարատև հակամարտության բարդությունների մեջ, որի մեջ են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան և հարակից երկրներն ու տերությունները, բայց դժվար է վիճահարույց ասել, որ Էրդողանի ռեժիմի պայմաններում մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ են եղել և «ցեղասպանություն» բառը հաճախ է օգտագործվում։
Ինչպես նշվում է ուղարկված հարյուրավոր նամակներում, շատ երկրներ և կառավարություններ դատապարտել են Թուրքիայի պահվածքը, և որոշ ընկերություններ դադարեցրել են գործարքները Թուրքիայի կառավարության հետ:
«SpaceX-ը կմիանա՞ նրանց»,-հարց է բարձրացնում կայքն ու գրում, որ այս փուլում, գործարկումից մեկ ամիս առաջ, անհնար է թվում, որ SpaceX-ը վերադարձնի միլիոնավոր դոլարները Թուրքիային, որն անկասկած վճարվել է։
«Բայց այս արշավը օրինական հարց է բարձրացնում, որի հետ ավելի ու ավելի հաճախ են բախվում նոր տեխնոլոգիական ուղղվածություն ունեցող ընկերությունները՝ SpaceX կամ Apple, Google, Facebook կամ Airbus, որտե՞ղ են գծերը գծվում: Արդյո՞ք SpaceX-ը պետք է հետաքրքրված չլինի և լինի վարձկան՝ պարզապես ծառայություններ մատուցելով յուրաքանչյուրին, ով վճարում է, թե՞ կան որոշ կառավարություններ կամ մարդիկ, որոնց փողը չի վերցնի»,-գրում է կայքը ու հավելում, որ քանի որ SpaceX-ն արդեն կայացած ընկերություն է, ապա կարող է մի փոքր ավելի ընտրողաբար լինել իր հաճախորդների հարցում՝ «չնայած սատանայի հետ արդեն կայացած գործարքին»։

Armenian email campaign asks SpaceX not to aid Turkish regime with satellite launch
SpaceX staff and members of the media have been inundated this morning with emails ostensibly from concerned Armenians around the world, asking the company to cancel a launch contract with the Turkish government. The concerns are valid — and the mass-email method surprisingly effective, Tech Crunch reported.
In the form email, received by TechCrunch staff hundreds of times in duplicate and with minor variations, the senders explain that they represent or stand in solidarity with Armenians worldwide.
It is noted that SpaceX is slated to launch the Turkish satellite Turksat-5A in the next month or two, a geostationary communications satellite built by Airbus that will serve a large area of Europe, Asia, and the Middle East. The deal has been on the books for a long time, and SpaceX CEO and founder Elon Musk even traveled to Turkey to meet with Erdogan regarding the satellite in 2017.
As the email plea points out, many countries and governments have opted to condemn Turkey’s behavior, and some companies have stopped doing business with the government.
The source said that the campaign raises a legitimate question that is increasingly faced by new tech-focused companies growing to encompass a global community that is diverse and at times difficult to navigate. "Where do companies like SpaceX — or Apple, or Google, or Facebook, or for that matter Airbus — draw the line? Should SpaceX be disinterested and mercenary, simply providing services to anyone who pays? Or are there some governments or people whose money it will not take?
So far SpaceX hasn’t had to walk too narrow a path on that front; the launch industry is heavily weighted toward military and government contracts, so the deal is already made with that particular devil. But as it becomes more established and can be a bit more choosy with its customers, it may consider acting as a gatekeeper in the industry where 10 years ago it was a gatecrasher," said the source.