Հայերը Իլոն Մասկի SpaceX-ին կոչ են անում չեղարկել Թուրքիայի ռեժիմի հետ արբանյակային գործարքը. TechCrunch
SpaceX-ի աշխատակիցներն ու ԶԼՄ-ները այսօր առավոտյան հեղեղվել են էլեկտրոնային նամակներով, աշխարհի տարբեր ծայրերից մտահոգ հայերի կողմից, որոնք խնդրում են ընկերությանը չեղյալ հայտարարել Թուրքիայի կառավարության հետ արբանյակային պայմանագիրը: Մտահոգությունները հիմնավորված են, և զանգվածային էլ.փոստի մեթոդն էլ զարմանալիորեն արդյունավետ է: Այս մասին գրում է ամերիկյան հայտնի տեխնոլոգիական պարբերական TechCrunch-ը։
Ասվում է, որ SpaceX-ը նախատեսում է առաջիկա մեկ-երկու ամսվա ընթացքում ուղեծիր հանել թուրքական Turksat-5A` Airbus-ի կողմից կառուցված երկրաչափական կապի արբանյակը, որը կսպասարկի Եվրոպայի, Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի տարածքը: Գործարքը երկար ժամանակ եղել է թղթի վրա, սակայն SpaceX-ի գործադիր տնօրեն և հիմնադիր Իլոն Մասկը 2017-ին նույնիսկ մեկնել է Թուրքիա՝ արբանյակի հարցով Էրդողանի հետ հանդիպելու համար:
Տեխնոլոգիական թեմաներով հայտնի պարբերականը գրում է, որ չի մտնի երկարատև հակամարտության բարդությունների մեջ, որի մեջ են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան և հարակից երկրներն ու տերությունները, բայց դժվար է վիճահարույց ասել, որ Էրդողանի ռեժիմի պայմաններում մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ են եղել և «ցեղասպանություն» բառը հաճախ է օգտագործվում։
Ինչպես նշվում է ուղարկված հարյուրավոր նամակներում, շատ երկրներ և կառավարություններ դատապարտել են Թուրքիայի պահվածքը, և որոշ ընկերություններ դադարեցրել են գործարքները Թուրքիայի կառավարության հետ:
«SpaceX-ը կմիանա՞ նրանց»,-հարց է բարձրացնում կայքն ու գրում, որ այս փուլում, գործարկումից մեկ ամիս առաջ, անհնար է թվում, որ SpaceX-ը վերադարձնի միլիոնավոր դոլարները Թուրքիային, որն անկասկած վճարվել է։
«Բայց այս արշավը օրինական հարց է բարձրացնում, որի հետ ավելի ու ավելի հաճախ են բախվում նոր տեխնոլոգիական ուղղվածություն ունեցող ընկերությունները՝ SpaceX կամ Apple, Google, Facebook կամ Airbus, որտե՞ղ են գծերը գծվում: Արդյո՞ք SpaceX-ը պետք է հետաքրքրված չլինի և լինի վարձկան՝ պարզապես ծառայություններ մատուցելով յուրաքանչյուրին, ով վճարում է, թե՞ կան որոշ կառավարություններ կամ մարդիկ, որոնց փողը չի վերցնի»,-գրում է կայքը ու հավելում, որ քանի որ SpaceX-ն արդեն կայացած ընկերություն է, ապա կարող է մի փոքր ավելի ընտրողաբար լինել իր հաճախորդների հարցում՝ «չնայած սատանայի հետ արդեն կայացած գործարքին»։

Армяне призывают SpaceX и Илона Маска расторгнуть контракт с правительством Турции по запуску спутника – TechCrunch
Сотрудники SpaceX и СМИ сегодня утром буквально были завалены электронными письмами от обеспокоенных армян со всего мира, в которых они просят компанию расторгнуть контракт с правительством Турции. Как указывает известное американское технологическое издание TechCrunch, опасения – справедливы, а метод массовой рассылки – на удивление эффективен.
Как указывается, в течение ближайших 1-2 месяцев SpaceX планирует запустить турецкий спутник Turksat-5A – геостационарный спутник связи, построенный Airbus, который будет обслуживать территорию Европы, Азии и Ближнего Востока.
Контракт был заключен давно, генеральный директор и основатель SpaceX Илон Маск даже в 2017 году ездил в Турцию – на встречу с Эрдоганом по поводу спутника.
«Вникать в сложность длительного конфликта, в котором участвуют Армения, Азербайджан, Турция и соседние страны и державы, выходит за рамки данной статьи, но вряд ли будет спорным утверждение, что при режиме Эрдогана имели место серьезные нарушения прав человека, а слово «геноцид» часто используется», – указывает авторитетное издание.
Как отмечается в присланных электронных письмах, многие страны и правительства осудили поведение Турции, а некоторые компании прекратили вести дела с правительством этой страны.
«Присоединится ли к ним SpaceX?» – поднимает вопрос издание и добавляет: на данном этапе, за месяц до запуска, кажется маловероятным, что SpaceX вернет миллионы долларов, которые Турция, без сомнения, уже заплатила.
«Но данная кампания поднимает законный вопрос, с которым все чаще сталкиваются технологические компании, как SpaceX, Apple, Google, Facebook или, если на то пошло, Airbus. Где та черта? Должна ли SpaceX быть просто компанией, предоставляющей услуги каждому, кто платит? Или есть правительства или люди, чьи деньги не стоит брать?» – пишет TechCrunch и добавляет: поскольку SpaceX – уже состоявшаяся компания, то она может подходить к клиентам несколько более избирательно.