Հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախարար Մնացականյանը բարձր ներկայացուցիչ Բորելին մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրել Ադրբեջանի կողմից Վաշինգտոնում կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռքբերված երրորդ պայմանավորվածության խախտման և դրա արդյունքում Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների շարունակական թիրախավորման վերաբերյալ:
Նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծել է, որ Բարձր ներկայացուցչի հետ զրույցի ընթացքում ուժեղ հրթիռակոծման են ենթարկվում Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և մեծությամբ երկրորդ քաղաք Շուշին, հատուկ թիրախավորվել է նաև Ստեփանակերտի բուժհաստատությունը: ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրադրությանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի՝ Հարավային Կովկասում ապակայունացնող գործողություններին՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ նմանօրինակ գործողությունները սպառնալիք են հանդիսանում և տարածաշրջանային, և միջազգային անվտանգության համար:
ՀՀ արտգործնախարար Մնացականյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը միջազգային մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդության շրջանակներում։ Երկուստեք ընգծվել է կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման և կայուն, վերահսկելի հրադադարի հաստատման անհրաժեշտությունը:

Глава МИД Армении провел телефонный разговор с Ж. Боррелем
28 октября состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В ходе телефонного разговора З. Мнацаканян представил Ж. Боррелю подробную информацию касательно нарушения Азербайджаном уже третьей договоренности о прекращении огня, достигнутой в Вашингтоне, и в результате этого – продолжительного нацеливания на гражданское население и инфраструктуры Арцаха.
З. Мнацаканян отдельно подчеркнул, что во время телефонного разговора с Ж. Боррелем мощному ракетному обстрелу подверглась столица Арцаха Степанакерт и второй по величине город Шуши, намеренно было взято под прицел медучреждение Степанакерта. Глава МИД РА обратился также к гуманитарному положению, сложившемуся в Арцахе в результате азербайджанских действий.
Обратившись к дестабилизирующим действиям Турции на Южном Кавказе, З. Мнацаканян подчеркнул, что подобные действия являются угрозой как для региональной, так и международной безопасности.
Глава МИД подтвердил приверженность Армении исключительно мирному урегулированию конфликта в рамках имеющего международный мандат формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Стороны подчеркнули необходимость исполнения достигнутых договоренностей о прекращении огня и стабильного, контролируемого режим прекращения огня.