Եվս 25 վարձկանների դիեր են ուղարկվել Սիրիա
Լեռնային Ղարաբաղում սպանված 25 վարձկանների մարմինները հոկտեմբերի 28-ին ուղարկվել են Սիրիա։ Նման տեղեկատվություն հոկտեմբերի 28-ին հրապարակել է Սիրիայի մարդու իրավունքների մոնիթորինգի կենտրոնը՝ ավելացնելով, որ կենտրոնի ակտիվիստների փոխանցմամբ մարմինները տեղափոխվել են հենց երեկ Հալեպի հյուսիսային մասում գտնվող Հուր Քիլիս ռազմական սահմանով։
Նշվում է, որ սեպտեմբերի վերջից ի վեր, երբ Թուրքիայի կառավարությունը սիրիացի վարձկաններին ուղարկել է առաջին գիծ՝ Ադրբեջանի ղեկավարությամբ կռվելու Հայաստանի դեմ, սպանված վարձկանների թիվը հասել է 217-ի։ Նրանցից 163-ի մարմինները տեղափոխվել են Սիրիա, մյուսները մնացել են Ադրբեջանում։
Կենտրոնը վկայակոչելով իր աղբյուրներին, գրում է, որ վերջին օրերին ևս 300 կռվող է ուղարկվել Ադրբեջան։ Թուրքիան ջանքեր է գործադրում նոր վարձկաններ ուղարկելու համար, քանի որ նրանցից շատերը հրաժարվում են մեկնել ու կռվել Ադրբեջանում։
Նշվում է, որ բացի մեծ կորուստները, հրաժարվելու պատճառներից մեկը կապված է հավատքի հետ։ Սիրիացիները իմանալով, որ ադրբեջանական ուժերը շիական համայնքից են, անմիջապես վերադարձել են, չհաշված վատ պայմանները։
Կենտրոի հրապարակած տեղեկատվության համաձայն, ընդհանուր առմամբ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կռվելու համար ուղարկվել է 2 350 վարձկան, նրանցից 320-ը վերադարձել են այն բանից հետո, երբ հրաժարվել են վճարել։

Bodies of 25 Turkish-backed Syrian mercenaries arrive in northern Aleppo - SOHR
The activists of Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) have monitored the arrival of the bodies of 25 Turkish-backed Syrian mercenaries killed in the raging battles in Nagorno-Karabakh. As the organization said on its website, the bodies were transported into Syria today, via Hoor Kilis military border in northern Aleppo.
This development coincides with ongoing fierce clashes in Nagorno-Karabakh, as Turkish-backed Syrian mercenaries directing the military operations on the side of Azerbaijani against Armenia.
It reminds that in the past few hours, Syrian Observatory activists documented the death of 29 Syrian fighters in Nagorno-Karabakh battles, nearly 15 of whom have been arrived in Syria. Accordingly, the total death toll among the Turkish-backed factions since the Turkish government sent them to the frontlines in late September has risen to at least 217 dead, including 163 fighters whose bodies were brought to Syria while the rest of bodies remained in Azerbaijan.
According to SOHR sources, earlier this morning the arrival of a new batch of 300 fighters in Azerbaijan in the recent few hours and days. However, Turkey was struggling to recruit more fighters and send them to “Nagorno-Karabakh” battles, as a large part of the fighters refuse to fight alongside Azerbaijani forces due to the “sectarian” factor, in addition to the heavy human losses among the batches which were sent to fight in Azerbaijan. It is worth noting that some of fighters sent to Azerbaijan were not even aware that the Azerbaijani forces are of the Shiite community, and they returned to Syria just after they had known, not to mention the difficult conditions of the fighters there.