ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանից պահանջել է գերության մեջ հայտված ևս 5 հայ զիծառայողների մասին տեղեկություններ
Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված ևս հինգ զինվորական ծառայողի իրավունքների պաշտպանության գործ է ներկայացվել Եվրոպական դատարան։ Գերության մեջ հայտնված անձինք են՝ Սամվել Ասատրյանը, Ալբերտ Միքաելյանը, Էդիկ Տոնոյանը, Վալերի Հայրապետյանը և Արսեն Կարապետյանը: Այս մասին  հայտնում են ՄԻԵԴ-ում հայ զինծառայողների շահերը ներկայացնող իրավապաշտպաններ Սիրանուշ Սահակյանն ու Արտակ Զեյնալյանը:
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցներով տարածված տեսանյութերի հիման վրա նշված անձինք նույնականացվել են և նրանց ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև 03.11.2020թ», - ասված է Սիրանուշ Սահակյանի ու Արտակ Զեյնալյանի տարածած հայտարարությունում:

ECHR has requested information about 5 Armenian POWs from Azerbaijani government
An appeal over another 5 prisoners of wars (POWs) occurred in Azerbaijan during the large-scale war unleashed on September 27 by Azerbaijan against Artsakh has been sent to the European Court of Human Rights (ECHR). The Armenian servicemen held captive have been identified as Samvel Asatryan, Albert Mikayelyan, Edik Tonoyan, Valery Hayrapetyan and Arsen Karapetyan, lawyers
Siranush Sahakyan and Artak Zeynalyan report.
"Based on videos disseminated by Azerbaijani media outlets, the POWs have been identified, and applications have been sent to the European Court of Human Rights on behalf of their family members asking to apply an interim measure concerning their right to life and prohibition of inhuman or degrading treatment."
The ECHR has asked the Azerbaijani government for documented information on the Armenian POWs, specifically their location, detention conditions and medical service rendered.