ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանից պահանջել է գերության մեջ հայտված ևս 5 հայ զիծառայողների մասին տեղեկություններ
Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնված լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում գերության մեջ հայտնված ևս հինգ զինվորական ծառայողի իրավունքների պաշտպանության գործ է ներկայացվել Եվրոպական դատարան։ Գերության մեջ հայտնված անձինք են՝ Սամվել Ասատրյանը, Ալբերտ Միքաելյանը, Էդիկ Տոնոյանը, Վալերի Հայրապետյանը և Արսեն Կարապետյանը: Այս մասին  հայտնում են ՄԻԵԴ-ում հայ զինծառայողների շահերը ներկայացնող իրավապաշտպաններ Սիրանուշ Սահակյանն ու Արտակ Զեյնալյանը:
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցներով տարածված տեսանյութերի հիման վրա նշված անձինք նույնականացվել են և նրանց ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև 03.11.2020թ», - ասված է Սիրանուշ Սահակյանի ու Արտակ Զեյնալյանի տարածած հայտարարությունում:

ЕСПЧ потребовал от Азербайджана предоставить информацию ещё о 5 попавших в плен армянских военнослужащих
В результате развязанной Азербайджаном рано утром 27 сентября широкомасштабной войны против Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) в Европейский суд по правам человека представлено заявление о защите прав ещё пяти военнопленных. В плену находятся Самвел Асатрян, Альберт Микаелян, Эдик Тоноян, Валерий Айрапетян и Арсен Карапетян. Об этом говорится в заявлении правозащитников Сирануш Саакян и Артака Зейналяна.
«На основании распространенных азербайджанскими средствами массовой информации были идентифицированы личности этих лиц и от имени членов их семей в ЕСПЧ поданы заявления с требованием применить неотложную меру для защиты права на жизнь и во избежание бесчеловечного обращения.
Европейский суд потребовал от правительства Азербайджана задокументированную информацию об их местонахождении, условиях содержания и медицинском обслуживании. Суд обязал правительство Азербайджана предоставить необходимую информацию до 03.11.2020 года», – говорится в заявлении правозащитников.