Լրագրողներին դիտավորյալ թիրախավորող հարձակումները ռազմական հանցագործություններ են․ ԵԽ պլատֆորմի գործընկեր կազմակերպություններ․
Եվրոպայի խորհրդի ժուռնալիստիկայի խթանման և լրագրողների անվտանգության պլատֆորմի ներքո գործընկեր մի շարք հայտնի կազմակերպությունները հրատապ և խոր մտահոգություն են հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի ներսում զինված հակամարտության մասին լրատվամիջոցների աշխատողների վնասվածքների ու վնասի շարունակական ռիսկերի վերաբերյալ:
Տարածված հայտարարության մեջ ասվում է, որ մտահոգված են, որ հակամարտության մեջ ներգրավված պետական մարմինների կողմից սահմանված են կամայական սահմանափակումներ ու անհարկի միջամտություն լրագրողների աշխատանքին, որը խանգարում է անկախ ռեպորտաժի միջոցով հասարակությանը տեղեկացնելու լրագրողների կարողությանը: Ադրբեջանի և Հայաստանի իշխանություններին հիշեցնում են իրենց ստանձնած պարտավորությունների և իրենց կողմից տրված երաշխիքների մասին՝ հակամարտության և լարվածության պայմաններում լրագրողների պաշտպանության վերաբերյալ։
«Լրագրողները և ԶԼՄ-ների այլ աշխատողներ, որոնք գործում են զինված հակամարտության գոտիներում, պետք է վերաբերվեն և պաշտպանվեն որպես քաղաքացիական անձինք, և նրանց թույլատրվի կատարել իրենց աշխատանքն ինքնուրույն և առանց ավելորդ միջամտությունների: Լրագրողներին, որպես քաղաքացիական անձանց, դիտավորյալ թիրախավորող հարձակումները ռազմական հանցագործություններ են: Բոլոր պետությունները պետք է ամեն ինչ անեն, որպեսզի վերջ տրվի նման հանցավոր գործողությունների անպատժելիությանը
Հակամարտության և լարվածության պայմաններում լրագրության ազատ և անկաշկանդ իրականացումը հատկապես կարևոր է հասարակության լայն զանգվածների և անձանց տեղեկացված լինելու իրավունքը պաշտպանելու և պետական մարմինների գործողությունները գնահատելու ունակությունը պաշտպանելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

The partner organizations of the Council of Europe (CoE) Platform for the promotion of journalism and the safety of journalists express urgent and deep concern about the ongoing risks of injury and harm to media workers reporting on the armed conflict inside Nagorno Karabakh.
Among 11 organizations, which have signed the statement, are the Association of European Journalists (AEJ), Committee to Protect Journalists (CPJ), European Broadcasting Union (EBU), European Federation of journalists (EFJ), Reporters without Borders (RSF).
In a released statement on the official website of the CoE, they state that journalists and other media workers operating in areas of armed conflict must be treated and protected as civilians, and allowed to perform their work independently and without undue interference. "Attacks intentionally targeting journalists, as civilians, constitute war crimes. All states should do their utmost to end impunity for such criminal acts. States engaged in armed conflict should instruct their military and police forces to give necessary and reasonable assistance to journalists when they so request," the statement said.
The organizations call on the conflicting parties to refrain from taking any restrictive measures against journalists, such as denial, withdrawal of accreditation or expulsion, on account of their exercise of their duties or the content of their reports. States should apply these provisions in a non-discriminatory and non-arbitrary manner in their dealings with journalists, whether foreign or local.
The statement also urges media and journalists’ organisations to take all possible preventive and protection measures for the physical safety of journalists; and to provide them with relevant practical information and training before undertaking dangerous missions in situations of conflict and tension.